ამერიკული საბაკალავრო პროგრამები ქართულ უნივერსიტეტებში
საქართველოში პირველად, ამერიკული უნივერსიტეტები საქართველოს სახელმწიფო უნივერსიტეტებთან ერთად, საბაკალავრო პროგრამებს საინჟინრო სპეციალობებში, ტექნოლოგიებში და საბუნებისმეტყველო მეცნიერებებში განახორციელებენ. კურსდამთავრებულებზე კი, ამერიკული უნივერსიტეტის დიპლომი გაიცემა. პროექტი საქართველოსა  და აშშ-ის შორის 2013 წელს ხელმოწერილი ათასწლეულის გამოწვევის კორპორაციის  მეორე  კომპაქტის  ფარგლებში ხორციელდება. საერთაშორისო კომისიის მიერ კონკრეტულად რომელი უნივერსიტეტი იქნება შერჩეული მარტში გახდება ცნობილი.  კომისიამ სამუშაო შეხვედრა დღეს სასტუმრო შერატონში გამართა.
უცხოელი ექსპერტებისგან შემდგარი სატენდერო კომისია აფასებს პროექტებს და შეარჩევს გამარჯვებულს. ამ ეტაპზე, საქართველოს სახლემწიფო უნივერსიტეტებთან ერთად, ორი ნახევარფინალისტი ამერიკული უნივერსიტეტი განიხილება. ეს ამერიკული უნივერსიტეტებია - სან დიეგოს სახელმწიფო უნივერსიტეტი და ჩრდილოეთ კაროლინას სახელმწიფო უნივერსიტეტი ობურნის უნივერსიტეტთან ერთად.
ქართულ-ამერიკული პროექტის მიზანია საქართველოში სტუდენტებს საბუნებისმეტყველო მეცნიერებების, ტექნოლოგიებისა და საინჟინრო მიმართულებით, საერთაშორისო დონის საბაკალავრო პროგრამები შესთავაზოს, რომელიც  ამერიკული უნივერსიტეტის დიპლომს გასცემს.
„ჩვენი უნივერსიტეტის გამარჯვების შემთხვევაში, შევიმუშავებთ და განვავითარებთ პროგრამას, რომელიც კვალიფიციურ მუშახელს მოამზადებს და საქართველოს ეკონომიკურ განვითარებაში დაეხმარება” - განაცხადა ჩრდილოეთ კაროლინის უნივერსიტეტის წარმომადგენელმა მერიენ მაქქორდმა.
სან დიეგოს უნივერსიტეტის პრორექტორის ნენსი მერლინის განცხადებით - ჩვენს გეგმაში შედის საქართველოს სტუდენტებისთვის ამერიკული აკრედიტაციის მქონე სასწავლო პროგრამების შეთავაზება საბუნებისმეტყველო მეცნიერებების, საინჟინრო, ტექნოლოგიური და მათემატიკის მიმართულებით. ჩვენ არა მარტო ამერიკული დიპლომის საბაკალავრო პროგრამებს შევთავაზებთ სტუდენტებს, არამედ ვიმუშავებთ საქართველოს უნივერსიტეტებთან, რათა მათ  შესაბამისი ამერიკული აკრედიტაცია მოიპოვონ.
ზემოაღნიშნული პროექტი საქართველოსა და აშშ-ს შორის 2013 წელს ხელმოწერილი ათასწლეულის გამოწვევის კორპორაციის მეორე კომპაქტის ფარგლებში ხორციელდება და მიზნად ისახავს სტრატეგიულ ინვესტიციებს და პროექტების განხორციელებას საქართველოს ზოგადი, პროფესიული და უმაღლესი განათლების განვითარებისთვის, რაც ბენეფიციარების უფრო ფართო სპექტრს მოიცავს.

For the first time in Georgia, American universities together with Georgian state universities will carry out educational programs in engineering and natural sciences. Alumni shall receive diploma of an American university. The Project is carried out within the framework of MCC Second Compact signed in 2013 between Georgia and America. The university selected by the international commission   will be known in March. A working meeting of the Commission was held in the Hotel Sheraton.
A tender board composed of international experts will select the winner. Currently, two semi-finalist American universities are being reviewed together with Georgian state universities. These universities are: San Diego State University and North Carolina State University together with Auburn University.
The Goal of Georgian-American joint project is to offer international-level  bachelor educational programs in natural sciences, technologies and engineering.
“We shall develop and implement an educational program for future qualified specialists if our University wins. This will help Georgian economy,” stated Marian McCord, representative of North Carolina State University.
As Nancy Marlin, Provost of San Diego State University noted – We are planning to offer to Georgian students educational programs in natural sciences, engineering, technologies and maths with American accreditation. We’ll be working with Georgian universities, so that they are able to gain American accreditation.