პროფესიული განათლების ხარისხის ამაღლებაში ესტონეთი მხარდაჭერას აღმოგვიჩენს
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროში საქართველოში ესტონეთის საელჩოსა და ესტონეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს წარმომადგენლებთან სამუშაო შეხვედრა გაიმართა. შეხვედრის მიზანი იყო 2014 წელს დაწყებული პროექტის „ესტონეთის წარმატებული გამოცდილების გაზიარება საქართველოს პროფესიული განათლების განვითარების მხარდასაჭერად“ მიმდინარე მდგომარეობის შეფასება და სამომავლო გეგმების დასახვა.
პროექტში ჩართულ ესტონურ დაწესებულებებს  წარმოადგენენ - ესტონეთის განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს სახელმწიფო საგამოცდო და საკვალიფიკაციო ცენტრი, 8 პროფესიული საგანმანათლებლო დაწესებულება (ტალინის პოლიტექნიკური სკოლა, პარნუს პროფესიული სწავლების ცენტრი, ესტონეთის საზღვაო სკოლა, იდა-ვირუს პროფესიული ტრენინგის ცენტრი, რაკვერეს ინდუსტრიული სკოლა, ოლუსტვერეს სერვისის და ეკომონიკის სკოლა, ტარტუს პროფესიული სწავლების ცენტრი, ტალინის სამშენებლო სკოლა) და მიზნობრივი დაწესებულება ფონდი „Innove“.
საქართველოს მხრიდან პროექტის მონაწილეები არიან - საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო და პროფესიული პროგრამების  განმახორციელებელი 8 სახელმწიფო დაწესებულება (განათლების მართვის საინფორმაციო სისტემა, პროფესიული კოლეჯი ,,მერმისი“, ბათუმის საზღვაო აკადემია (BSMA), საზოგადოებრივი კოლეჯი,,ახალი ტალღა“, საზოგადოებრივი კოლეჯი ,,იბერია“, საზოგადოებრივი კოლეჯი ,,აისი“, პროფესიული კოლეჯი ,,ფაზისი“, პროფესიული კოლეჯი ,,ოპიზარი“).
ქართულ-ესტონური პროექტის მიზანია, მხარი დაუჭიროს საქართველოს პროფესიული განათლების სისტემას, დაეხმაროს საქართველოს 8 საგანმანათლებლო დაწესებულებას  პროფესიული განათლების ხარისხის ამაღლებაში, როგორც ამას საქართველოს განათლების სისტემის მიზნები და  პროფესიული განათლების განვითარების სტრატეგია ითვალისწინებს.

A working meeting was organized at the Ministry of Education and Science of Georgia with the representatives of Estonian Embassy and the Ministry of Foreign Affairs of Estonia. The meeting aimed at drawing up future pplans and assessing current condition of the projects “Sharing successful experience of Estonia to promote Georgian vocational education enhancement” which started in 2014.
Estonian institutions involved in the project are represented by the Examination and qualification Center of the Ministry of Education and Science of Estonia, 8 vocational education institutions (Tallinn Polytechnic School, Parnu Vocational Education Center, Estonian Marine School, Ida Viru Vocational Training Center, Rakvere Industrial School, Olustvere School of Service and Rural Economics, Tartu Vocational Education Center, Tallinn Construction School) and Foundation “Innove”.
Participant of the project from Georgia are: the Ministry of Education and Science of Georgia and 8 State  institutions carrying out vocational educational programs EMIS, Vocational College “Mermisi”, Batumi Maritime Academy (BSMA), Public College “New Wave”, Public College “Iberia”, Public College “Aisi”, Vocational College “Fazisi”, Vocational College “Opizari”.