წიგნის „კარი გამიღე“ პრეზენტაცია გაიმართა
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს ინიციატივით, პროექტის „მწერლები ადამიანის უფლებებისთვის“ ფარგლებში, ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტში  კრებულის „კარი გამიღე“ პრეზენტაცია გაიმართა. პრეზენტაციას  სხვადასხვა სახელმწიფო პროფესიული სასწავლებლის 150-ზე მეტი სტუდენტი ესწრებოდა, მათ შორის სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების მქონე სტუდენტები.
ახალი კრებული ფონდ „ღია სზოგადოება საქართველოს“  მხარდაჭერით გამოიცა და მასში ცხრა თანამედროვე ქართველი მწერლის აკა მორჩილაძის, ლაშა ბუღაძის, დავით გაბუნიას, გიო მგელაძეს, დათო ტურაშვილის, ერეკლე დეისაძის, ანა კორძაია-სამადაშვილის, ანინა ტეფნაძისა და ალექს ჩიღვინაძის მოთხრობებია შესული.
ქართველ მწერალთა მოთხრობებში საუბარია წამალდამოკიდებულ ადამიანებზე, შეზღუდული შესაძლებლობების და ფსიქიკური პრობლემების მქონე პირებზე, პალიატიურ მზრუნველობაზე, აივ ინფექცია/შიდსზე, C ჰეპატიტზე, აუტიზმზე, დაუნის სინდრომზე.
ვიდრე მოთხრობებს დაწერდნენ მწერლები, თავად პაციენტებს და უფლებათა დამცველებს შეხვდნენ. აქედან გამომდინარე, კრებულში შესული ყველა მოთხრობა რეალურ ისტორიას ემყარება.
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო და პროექტის მონაწილეები მიიჩნევენ, რომ მნიშვნელოვანია ამ მიმართულებით საზოგადოების ცნობიერების ამაღლება და ამაში საზოგადოებას  თანამედროვე მწერლების მიერ შექმნილი წიგნი „კარი გამიღე“ დაეხმარება.

Presentation of the book “Open the Door”
Presentation of a book collection “Open the Door” was held at Ivane Javakhishvili Tbilisi State University under the initiative of the Ministry of Education and Science of Georgia and within the project “Writers for Human Rights”.  More than 150 students of State vocational institutions and students with special educational need attended the presentation.
The new collection was published with the support of Open Society Georgia”. Short stories by nine Georgian writers - Aka Morchiladze, Lasha Bughadze, David Gabunia, Gio Mgeladze, Dato Turashvili, erekle Deisadze, Ana Kordzaia-Samadashvili, Anina Tephnadze and Alex Chighvinadze are included in it.
Short stories of these writers cover vital topics such as: drug addiction, people with limited abilities and mental disorders, Palliative care, AIDS, Hepatitis C, autism, Down syndrome.
The writers met patients and human rights activists before writing their short stories. Thus, all the stories from the collection are based on true stories.
The Ministry of Education and Science of Georgia and the project participants believe that it is important to raise public awareness in this drection and “Open the Door” will be useful in this regard.