122 საჯარო სკოლის დირექტორი გადამზადდება
დაწყებითი განათლების პროექტის (G-PriEd) ფარგლებში, საქართველოს 122 საპილოტე საჯარო სკოლის დირექტორთა გადამზადება მიმდინარეობს თემაზე „სწავლების ინოვაციური მეთოდები და საკლასო დაკვირვება“. პროექტი საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროსა და ამერიკის შეერთებული შტატების საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს მხარდაჭერით 2014 წლის 24 მარტიდან ხორციელდება. ტრენინგის მიმდინარეობას დღეს, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგიოლე ლია გიგაური გაეცნო.
ტრენინგების მიზანია საჯარო სკოლის დირექტორების, როგორც სასწავლო პროცესის ხელმძღვანელების მხარდაჭერა, მოსწავლეთა შედეგების გაუმჯობესების პროცესში. ტრენინგები რამდენიმე მნიშვნელოვან საკითხს მოიცავს:
• კითხვისა და მათემატიკის სწავლების ინოვაციური მიდგომები: კონსტრუქტივისტული სწავლება, სამფაზიანი სწავლება, განმავითარებელი შეფასება და ა.შ;
• ეფექტური სასკოლო დაკვირვების ჩატარება და მასწავლებლებისათვის უკუკავშირის მიცემა;
• მოსწავლეთა შედეგების შესახებ მონაცემების შეგროვება და მათი ანალიზი და სხვ.
საქართველოს დაწყებითი განათლების პროექტის (G-PriEd) მიზანია დაწყებითი კლასების მოსწავლეების შედეგების გაუმჯობესება კითხვასა და მათემატიკაში. მიზნის მისაღწევად, პროექტის ფარგლებში, დაწყებითი კლასების ქართულისა და მათემატიკის მასწავლებლებისათვის მოსწავლეზე ორიენტირებული სწავლების სტრატეგიების შესახებ ინოვაციური ტრენინგ-პროგრამების ჩატარება ხორციელდება, ასევე განხორციელება სკოლის ბაზაზე არსებული უწყვეტი პროფესიული განვითარების პროგრამის  და მშობელთა ჩართულობის ეფექტური სტრატეგიების შემუშავება.
G-PriEd-ის პროექტის ფარგლებში, მიმდინარეობს სკოლებისათვის ისეთ მრავალფეროვანი სასწავლო რესურსების შექმნა და გადაცემა, როგორიცაა: საკითხავი მასალა მოსწავლეებისათვის, მანიპულატივები მათემატიკის სწავლებისთვის, თვალსაჩინოებები, შეფასების ინსტრუმენტები და სათანადო ტექნიკური აღჭურვილობა.

122 public school principals will be trained
122 pilot public school principals’ training is under way on the topic “innovative methods of teaching and class monitoring” within the Primary Education Project (G-priEd). This project has been implemented from March 24, 2014 with the support of the Ministry of Education and Science of Georgia and the US International Development Agency (USAID). Deputy Minister of Education and Science Lia Gigauri attended the training process.
The aim of this training is to support principals, as teaching process supervisors, in results improving process of the pupils. The training includes a number of important issues:
• Innovative approaches to reading and maths: constructivist learning, three-phase teaching, developing evaluation etc.
• Effective school monitoring and feedback to teachers.
• Collecting and analyzing data about students’ results etc.
The aim of Georgian primary education project is to improve elementary class pupils’ results in reading and maths. In order to achieve the goal, innovative training programs for elementary class Georgian language and math teachers on teaching strategies in under way, as well as,  the process of implementation of  a strategy for continuous professional development program and parents involvement.
Within G-priEd project a wide variety of learning resources are being developed such as: reading materials for students, manipulatives for maths teaching, visual aids, assessments tools and proper equipment.