შეთანხმების ფარგლებში, ავსტრიისა და საქართველოს უმაღლესი განათლების დაწესებულებებსა და კვლევით ინსტიტუტებს შორის პირდაპირი კონტაქტები დამყარება, ამოქმედდება ერთობლივი საგანმანათლებლო პროგრამები, მხარეები გაცვლიან სამეცნიერო და ტექნიკურ სფეროებში არსებულ გამოცდილებას და ცოდნას უნივერსიტეტებსა და კვლევით ცენტრებს შორის.
ამავე დღეს, ზემო-ავსტრიის გამოყენებით მეცნიერებათა უნივერსიტეტის პრეზიდენტმა დოქტორ გერალდ რეიზინგერმა და კავკასიის უნივერსიტეტის პრეზიდენტმა კახა შენგელიამ ხელი მოაწერეს მემორანდუმს, რომელიც საფუძველს ჩაუყრის ახალი უნივერსიტეტის დაარსებას საქართველოში, სახელწოდებით „ზემო ავსტრიის გამოყენებითი მეცნიერებების უნივერსიტეტი კავკასიაში.“ ახალი უმაღლესი სასწავლებელი – კავკასიის უნივერსიტეტისა და ავსტრიის გამოყენებით მეცნიერებათა უნივერსიტეტის ერთობლივი პროექტი იქნება.
უნივერსიტეტში იქნება სამი მიმართულება: საინჟინრო ავტომატიკა, ელექტორნული ინჟინერია და სამოქალაქო და სამშენებლო ინჟინერია. აღსანიშნავია, რომ ეს იქნება მსგავსი პროფილის პირველი უნივერსიტეტი კავკასიაში და ამ იდეის განხორციელებას კავკასიის უნივერსიტეტი გაუწევს ტექნიკურ დახმარებას.

First University of Applied Science in the Caucuses
Direct contacts will be established under this agreement between the higher education and research institutions, combined educational programs shall be implemented, the parties shall exchange experience and knowledge in science and technical fields between the universities and research centers.
President of Upper Austria Applied Science University Dr. Gerald Reizenger and President of Caucasus University Kakha Shengelia signed a memorandum establishing a new university in Georgia - “Upper Austrian Applied Science University in the Caucasus”. This will be a joint project of Caucasus University and Austrian Applied Science University.
There will be three modules: engineering automatics, electronic engineering and civil and construction engineering. Caucasus University will provide technical assistance in the process.