მედიაში პერიოდულად ვრცელდება ცრუ ინფორმაცია, რომლის თანახმად, 2014-2015 სასწავლო წლისათვის ერთიანი ეროვნული გამოცდების შედეგად ჩარიცხული სტუდენტების დაფინანსება 3 მილიონი ლარით მცირდება. აღნიშნულთან დაკავშირებით, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო ხაზგასმით აცხადებს, რომ ინფორმაცია არ შეესაბამება სიმართლეს და გთავაზობთ უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებებში ერთიანი ეროვნული გამოცდების შედეგად ჩარიცხულ სტუდენტთა სახელმწიფო დაფინანსების სქემას წლების მიხედვით:
| დასახელება | 2012 - 2013 | 2013 - 2014 | 2014 - 2015 | |
| 1 |
ერთიანი ეროვნული გამოცდების საფუძველზე გასაცემი სახელმწიფო სასწავლო გრანტების სრული ოდენობა
11,182,085.0 | 12,600,000.0 | 12,600,000.0 |
| 1.1 |
მათ შორის სრული და ნაწილობრივი ოდენობის გრანტები ბაკალავრიატის საგანმანათლებლო
პროგრამის ფარგლებში ჩარიცხული სტუდენტებისათვის
8,924,792.0 | 9,020,000.0 | 9,165,000.0 |
| 1.2 | მათ შორის სტუდენტთა სოციალური პროგრამის ფარგლებში | 1,118,208.0 | 2,520,000.0 | 2,520,000.0 |
| 1.3 |
მათ შორის "უცხო ქვეყნის მოქალაქეთა; ერთიანი ეროვნული გამოცდების მხოლოდ ზოგადი უნარების აზერბაიჯანულენოვანი ტესტის შედეგების საფუძველზე ჩარიცხულ სტუდენტთა; ერთიანი ეროვნული გამოცდების მხოლოდ ზოგადი უნარების სომხურენოვანი ტესტის შედეგების საფუძველზე ჩარიცხულ სტუდენტთა; ერთიანი ეროვნული გამოცდების მხოლოდ ზოგადი უნარების აფხაზურენოვანი ტესტის შედეგების საფუძველზე ჩარიცხულ სტუდენტთა; ის სტუდენტები, რომლებიც სტუდენტთა საგრანტო კონკურსში მოიპოვებენ სრულ სახელმწიფო სასწავლო გრანტს ნაწილობრივ სახელმწიფო სასწავლო გრანტს ან ნაწილობრივი სახელმწიფო სასწავლო გრანტის ოდენობის გაზრდის უფლებას მოპოვებული ქულების მიხედვით; 2012 და 2013 წლის ერთიან ეროვნულ გამოცდებგავლილი იმ სტუდენტებისათვის, რომლებმაც გადალახეს მინიმალური კომპეტენციის ზღვარი, ჩაირიცხნენ ბაკალავრიატის, დიპლომირებული მედიკოსის/სტომატოლოგის აკრედიტებულ საგანმანათლებლო პროგრამებზე და ვერ მოიპოვეს სახელმწიფო სასწავლო გრანტი ან/და მოიპოვეს სახელმწიფო სასწავლო გრანტის ნაწილობრივი ოდენობა და საკუთარი სურვილით, 2012, 2013 წლების საშემოდგომო ან 2013 წლის საგაზაფხულო გაწვევისას, აიღეს ვალდებულება თორმეტი თვის ვადით გაევლოთ სამხედრო სავალდებულო სამსახური საქართველოს თავდაცვის სამინისტროს შეიარაღებულ ძალებში" სასწავლო გრანტით დაფინანსება. |
1,139,085.0 | 1,060,000.0 | 915,000.0 |
| 2 |
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს მიერ დაფინასებული ბაკალავრიატის აკრედიტებული საგანმანათლებლო პროგრამების დაფინანსების მოცულობა |

Information has been spreading in Media regarding decrease of financing by 3 million GEL for the students enrolled based on the results of Unified National Examinations 2014-2015. With regards to the above-mentioned, the Ministry of Education and Science of Georgia emphasizes that disinformation has been spreading recently. Here is the scheme for State financing:
Name |
2012 - 2013 |
2013 - 2014 |
2014 - 2015 |
Total amount of State grants to be allocated based on Unified National Examinations |
11,182,085.0 |
12,600,000.0 |
1.1 |
Including full and partial grants for Bachelor educational program students |
8,924,792.0 |
9,020,000.0 |
9,165,000.0 |
1.2 |
Including students social support program |
1,118,208.0 |
2,520,000.0 |
1.3 |
Including grant financing “for foreign citizens; for students enrolled based on the results of only general ability Azrbaijani-language test; for students enrolled based on the results of only general ability Armenian-language test; for students enrolled based on the results of only general ability Abkhazian-language test; for those students who, based on the obtained scores, shall receive full State grant, partial State grant or the right to increase the amount of State grant as a result of grant competition; for those students who passed minimal competency level in Unified National Examination 2012 and 2013 and were enrolled in Bachelor, physician/dentist diploma accredited educational programs and were not able to receive State grant or/and received partial State grant and of their free will, took the responsibility to undertake obligatory military service of 12 months during Fall 2012 and 2013 or Spring 2103 call up in the Armed Forces of the Ministry of Defence of Georgia. |
1,139,085.0 |
1,060,000.0 |
915,000.0 |
Amount of financing by the Ministry of Education and Science of Georgia for accredited Bachelor educational programs. |