კომაროვის სკოლაში სამეცნიერო კვლევის პრეზენტაცია გიამართა
ვ.კომაროვის თბილისის 199-ე საჯარო სკოლაში სამინისტროს მიერ დაფინანსებული პროგრამის “კვლევები მოსწავლეთა მონაწილეობით” ფარგლებში, პროექტის „მდინარე მტკვრის დაბინძურების რიცხვითი მოდელირება“ პრეზენტაცია გაიმართა. პრეზენტაციას საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი თამარ სანიკიძე გაეცნო.
პროექტი  მეტად აქტუალურ საკითხს - ეკოლოგიას  ეხება და მისი მიზანია მოსწავლეებთან ერთად, მათემატიკისა და ფიზიკის მეთოდების გამოყენებით, ეკოლოგიური სახის ამოცანები შესრულდეს.
პროექტის ფარგლებში, მოსწავლეებმა  მდინარე მტკვრის შესაძლო დაბინძურების მიმდინარეობა სხვადასხვა სიტუაციებში შეისწავლეს საქართველოს სახელმწიფო საზღვრიდან მინგეჩაურის წყალსაცავამდე და მუშაობისას, ეკოლოგიური პროცესების მოდელირების რიცხვითი მეთოდები გამოიყენეს.
სამეცნიერო კვლევის შედეგები შესაძლებელს ხდის შეფასებული იქნეს ავარიული სიტუაციებისას როგორი იქნება მდინარის დაბინძურების ხარისხი  სხვადასხვა დროს, სხვადასხვა ადგილზე.
ავარიული სიტუაციების შემთხვევაში, მიღებული ინფორმაცია ეკოლოგიურ სამსახურებს საშუალებას მისცემს სხვადასხვა ეკოლოგიური უსაფრთხოების საკითხები გადაწყვიტონ. სამეცნიერო პროექტზე მუშაობა სამი თვის განმავლობაში მიმდინარეობდა და ამ პროცესს ფიზიკა–მათემატიკის მეცნიერებათა დოქტორი ალექსანდრე სურმავა ხელმძღვანელობდა.
სამეცნიერო კვლევებში მოსწავლეების ჩართულობა საუკეთესო საშუალებაა მოსწავლეების მეცნიერებით დაინტერესებისთვის, კვლევითი უნარების გამომუშავებისა და ზოგადად, განათლების ხარისხის ასამაღლებლად. სამინისტროს შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდის პროგრამა “კვლევები მოსწავლეთა მონაწილეობით” გასულ წელს იქნა ინიცირებული. 2013 წელს კომაროვის სკოლის მოსწავლეების მიერ წარდგენილი 4 სამეცნიერო კვლევა დაფინანსდა.

A presentation of the project “Numerical modeling of River Mtkvari Pollution” was held in 199 Komarov Public School of Tbilisi within the program “Researches with students’ participation” financed by the Ministry. Minister of Education Tamar Sanikidze attended the presentation. Under the project, the students studied the process of the river pollution from the State border to Mingechauri reservoir in different situations.
Results of the scientific research make it possible to evaluate the degree of river pollution at times of emergency situations. In case of emergency, the information will enable a variety of environmental services to resolve environmental safety issues. Research works lasted three months led by Dr. Alexander Surmava.
High school students’ engagement in scientific researches is the best way to make science interesting for them, develop their research skills and to improve education quality in general. Shota Rustaveli National Science Foundation program was initiated last year. In 2013, 4 researches of Komarov school students were financed.