სტუდენტებმა ნატოს მოდელირების პროექტი წარმოადგინეს
ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის სტუდენტურმა თვითმმართველობამ ნატოს კვირეულის ფარგლებში, ნატოს მოდელირების პროექტი წარმოადგინა თემაზე ,,ნატო, უკრაინის კრიზისი და საქართველოს ევროინტეგრაციის ბედი“. პრეზენტაციას საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი თამარ სანიკიძე დაესწრო.
პროექტი თბილისის სახელმწიფო უნივერიტეტის 28 სტუდენტმა წარმოადგინა, რომლებიც კონკურსის წესით შეირჩნენ. არჩეულ სტუდენტებს ჩაუტარდათ ტრენინგები ნატოს, როგორც ორგანიზაციის სტრუქტურისა და მუშაობის სპეციფიკის, თემატიკისა და დელეგატის ეთიკის შესახებ. ტრენინგები ჩაატარეს: საქართველოს ატლანტიკური საბჭოს აღმასრულებელი დირექტორმა გიორგი მუჩაიძემ, GIPA-ს საერთაშორისო ურთიერთობების სამაგისტრო პროგრამის ხელმძღვანელმა და ექსპერტმა საერთაშორისო ურთიერთობების საკითხში თორნიკე შარაშენიძემ და თსუ-ს საერთაშორისო სამართლის მაგისტრმა ვეკო დოდაშვილმა.
ჩრდილო-ატლანტიკური საბჭოს მოდელირებისას არჩეულმა დელეგატებმა წინასწარ განსაზღვრული დროის განმავლობაში წარმოადგინეს წევრი-ქვეყნების პოზიციები თემატიკასთან დაკავშირებით. შემდგომ მათ მიეცათ გონივრული ვადა კითხვების დასასმელად და დისკუსიისათვის. შემდეგ კი, არაფორმალური მოლაპარაკებები წარიმართა და კენჭისყრა და რეზოლუციის მიღება განხორციელდა. "ჩვენთვის კარგადაა ცნობილი ნატოს კვირეულის მნიშვნელობა და ამასთანავე, ბოლო დროს განვითარებული საერთაშორისო პოლიტიკური ცვილებები. ეს მოვლენები გვიჩენს მოლოდინს, რომ დაჩქარდეს საქართველოს ნატოსთან მისწრაფებების პროცესები. აქედან გამომდინარე, მივესალმები სტუდენტთა ასეთ დაინტერესებას ამ თემით. მნიშვნელოვანია, რომ თქვენი ცოდნის გაღრმავებისა და უნარ-ჩვევების გამომუშავების მიზნით, ფორმალური განათლების მიღების გარდა, მონაწილეობას იღებთ მსგავს პროექტებში“ – აღნიშნა თამარ სანიკიძემ.
ღონისძიების ფარგლებში, ჟიურის მიერ გამოვლინდა 2 გამარჯვებული: ერთი საუკეთესო მოდებატე და ერთი საუკეთესო დიპლომატი ასევე, სხვა გამორჩეული მონაწილეებისთვისაც განსაზღვრული იყო სხვადასხვა ნომინაცია. ნატოს მოდელირებას დაესწრნენ – საქართველოს ჩრდილო-ატლანტიკური საბჭოს აღმასრულებელი დირექტორი გიორგი მუჩაიძე, ნატოს სამეკაშვირეო ოფისის ხელმძღვანელი იულიამ ლაჰიუ, საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტროს უსაფრთხოების პოლიტიკისა და ევროატლანტიკური ინტეგრაციის დეპარტამენტის ხელმძღვანელი გიორგი დოლიძე და საქართველოს სპორტისა და ახალგაზრდობის საქმეთა სამინისტროს წარმომადგენლები. თსუ–ს სტუდენტური თვითმმართველობა არის უნივერსიტეტის შემადგენლობაში არსებული სტუდენტთა წარმომადგენლობითი ორგანო.
თსუ სტუდენტური თვითმმართველობის განათლებისა და მეცნიერების დეპარტამენტი გეგმავს და აწყობს დებატებს, დისკუსიებს,ტრენინგებს, კონფერენციებს, საერთაშორისო ორგანიზაციების მოდელირებებს, ინტელექტუალურ თამაშებს, იმიტირებულ პროცესებსა და სხვა საგანმანთლებლო-სამეცნიერო ღონისძიებებს.

Students’ NATO modeling project
Studenta Self-Government of Iv. Javakhishvili Tbilisi State University presented NATO Modeling project on the topic “NATO, Ukraine's crisis and the fate of Georgia’s European integration” within the NATO week. The presentation was attended by the Minister of Education and Science of Georgia Tamar Sanikidze.
28 Tbilisi State University students selected based on a competition results presented the project. The selected students were trained on NATO structure, operation peculiarities, topics and delegate ethics. The training was conducted by Giorgi Muchaidze, Executive Director of the Atlantic Council of Georgia, Tornike Sharashenidze, GIPA Graduate Program Director and expert in International Relations and Veko Dodashvili, Master in International Law of TSU.
Delegates of North-Atlantic Council model presented positions of the countries on the topic in a pre-determined period of time.  Later they were given a reasonable time to ask questions and for discussion. After this, informal talks were held and the resolution was adopted as a result of voting. "We know well the importance of NATO Week and at the same time, we are aware of the recent international political changes. These events grow our expectation towards speeding up Georgia’s NATO aspirations. Therefore I welcome the students’ interest in the topic. It is important that apart from deepening your knowledge and skills by means of formal education, you participate in similar projects, " - noted Tamara Sanikidze.
The jury revealed two winners: the best speaker and the best diplomat. Nominations were determined for other distinguished participants as well. NATO Modeling was attended by Giorgi Muchaidze, Executive Director of the Atlantic Council of Georgia, Julia Lahew, Head of NATO Liaison Office, Giorgi Dolidze, Head of Security Policy and Euro-Atlantic Integration Department of the Ministry of foreign Affairs and  representatives of the Ministry of Sports and Youth Affairs.
Education and Science Department of the University Students Self-government plans and organizes debates, discussions, trainings, conferences, international organizations modeling, intellectual games, simulation processes and other educational-scientific activities.