ეთნიკური უმცირესობის წარმომადგენელთა გადამზადების ცენტრი ამოქმედდა
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს ზურაბ ჟვანიას სახელობის სახელმწიფო ადმინისტრირების სკოლა  ახალ რეგიონულ სასწავლო ცენტრებს ხსნის და ანახლებს ეთნიკური უმცირესობებით დასახლებულ რეგიონებში მომუშავე საჯარო მოხელეებისათვის სახელმწიფო ენის სწავლების პროგრამას. დღეს, დმანისში რეაბილიტირებული სასწავლო ცენტრი საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილემ გიორგი შარვაშიძემ ადგილობრივი თვითმმართველობის წარმომადგენლებთან ერთად გახსნა.
ერთიან სახელმწიფო ადმინისტრირების სივრცეში ინტეგრაციის ხელშეწყობის პროგრამის ფარგლებში, დმანისის  თვითმმართველობასა და ცენტრალური სტრუქტურების ადგილობრივ ორგანოებში დასაქმებული სამოცდაათი ეთნიკური უმცირესობის წარმომადგენელი, დმანისის ცენტრში სახელმწიფო ენის საბაზისო პროგრამის 3 თვიან კურსს გაივლის, რომლის დასრულების შემდეგაც წარმატებულ კურსდამთავრებულებს   სერთიფიკატები  გადაეცემათ და საშუალება მიეცემათ  სახელმწიფო მართვის სრული სასწავლო კურსი ქ. ქუთაისში,  სამინიტროს ზურაბ ჟვანიას სახელობის სახელმწიფო ადმინისტრირების სკოლაში გაიარონ.
დღესვე, დმანისის პარალელურად, სამინისტროს ზურაბ ჟვანიას სახელობის სახელმწიფო ადმინისტრირების სკოლა  სწავლას ანახლებს  ახალქალაქში, ნინოწმინდაში, წალკაში, ბოლნისში, მარნეულში, გარდაბანსა და საგარეჯოს მუნიციპალიტეტის სოფელ ლამბალოში არსებულ რეგიონულ სასწავლო ცენტრებში.
სახელმწიფო ენის პროგრამის მიზანია მსმენელებმა შეისწავლონ სახელმწიფო ენის საფუძვლები, შეძლონ ქართულად წერა, კითხვა, ლაპარაკი ყოველდღიურ ცხოვრებაში საჭირო თემებზე, მარტივი ტექსტური შეტყობინებების, საქმის წარმოების მიზნით წერილების  და დოკუმენტების შედგენა.
2014 წლის მანძილზე სამინისტროს ზურაბ ჟვანიას სახელობის სახელმწიფო ადმინისტრირების სკოლა  საქართველოს მასშტაბით სახელმწიფო სტრუქტურებში დასაქმებულ 2000-ზე მეტი ეთნიკური უმცირესობის წარმომადგენლის გადამზადებას გეგმავს.

Ethnic minority training center launched
Zurab Zhvania School of Public Administration opens new regional training centers in new and renews official language teaching programs for civil servants working in the areas settled with ethnic minorities. Today, Deputy Minister of Education and Science Giorgi Sharvashidze opened the renewed training center in Dmanisi together with the representatives of local self-government.
Within the program for integration in unified state administration space, seventy representatives of ethnic minorities employed in Dmanisi self-government and the local agencies of the central government shall take a 3-month basic course of the official language at Dmanisi center. Successful graduates will be awarded with certificates and they will be given an opportunity to take complete course in Governance in Kutaisi, Zurab Zhvania School of Public Administration.
Today, Zurab Zhvania School of Public Administration renews teaching process in regional training centers in Akhalkalaki, Ninotsminda, Tsalka, Gardabani, Bolnisi, Marneuli and village Lambalo, Sagarejo Municipality.
The Official language program aims to explore the basics of the language, to enable the program listeners to read and write in English, talk about everyday life topics, write simple text messages, letters and documents for work proceedings.
During 2014, Zurab Zhvania School of Public Administration is planning to train more than 2000 ethnic minority representatives employed in government bodies throughout Georgia.