ქართველი მოსწავლეები ბრიტანულ სკოლებში
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროში HMC და NCN პროექტებში გამარჯვებული კანდიდატების დაჯილდოების ცერემონია გაიმართა. გამარჯვებულ კანდიდატებს, რომლებიც ბრიტანულ სკოლებში ერთწლიან კურსს გაივლიან, საქართველოს განათლების და მეცნიერების მინისტრის მოადგილემ ლია გიგაურმა სერტიფიკატები გადასცა.
HMC (Headmasters’ and Headmistresses’ Conference) არის მრავალი წამყვანი დამოუკიდებელი სკოლის დირექტორთა ასოციაცია გაერთიანებულ სამეფოში. HMC Projects წარმოადგენს საქველმოქმედო ორგანიზაციას, რომლის მთავარი მიზანია, საშუალება მისცეს სტუდენტებს, ცენტრალური და აღმოსავლეთ ევროპიდან, ისწავლონ და დაამყარონ კონტაქტები თავიანთ ბრიტანელ თანატოლებთან გაერთიანებულ სამეფოში, რათა მნიშვნელოვნად გაიუმჯობესონ ინგლისური ენის ცოდნის დონე. შედეგად, ამ დროისთვის, უკვე 3000-ზე მეტმა სტუდენტმა მიიღო 100%-იანი სტიპენდია ბრიტანულ სკოლებში ერთწლიანი კურსის გასავლელად. ორმხრივი თანამშრომლობის შედეგად, არა მხოლოდ სტუდენტები ვითარდებიან, არამედ ეს პროექტი  ხელს უწყობს ბრიტანული სკოლების განვითარებასაც. პროექტის ფარგლებში,  სტუდენტები სწავლობენ სხვადასხვა დამოუკიდებელ და პრესტიჟულ სკოლებში.
პროექტი საქართველოში კომპანია „Unique Learning”-ის მხარდაჭერით მეორე წელია ხორციელდება. პროექტის ფარგლებში 2014 წლის კონკურსის საფუძველზე, 16 გამარჯვებული კანდიდატი გამოვლინდა.
NCN (New College Nottingham) არის წამყვანი ბრიტანული სახელმწიფო კოლეჯი, რომელმაც წელს პირველად განახორციელა პროექტი, რომლის ფარგლებშიც აფინანსებს წარჩინებული და ნიჭიერი ქართველი მოსწავლეების A-Level კურსზე სწავლებას მათ კოლეჯში. 2014 წელს კოლეჯმა შესარჩევი კონკურსის შედეგად 21 წარმატებული კანდიდატი გამოავლინა. პროექტში მონაწილეობა მიიღეს  საქართველოს სხვადასხვა საჯარო და კერძო სკოლის მოსწავლეებმა.

Georgian students in British schools
Awarding ceremony of HMC and NCN projects winners was held at the Ministry of Education and Science of Georgia. Deputy Minister of Education and Science Lia Gigiauri awarded the winners with certificate. They will spend a year-course in British schools.
HMC (Headmasters 'and Headmistresses' Conference) is a leading independent school principals’ union in the United Kingdom. HMC Projects is a charitable organization whose main purpose is to enable the students from Central and Eastern Europe, to study and to establish contacts with their British peers in the United Kingdom in order to significantly improve their level of English language proficiency.
As a result, at present, over 3,000 students have received 100% scholarship in British schools for one-year course. Bilateral cooperation develops not only students, but contributes to the development of British schools as well. Under the project, students study at various independent and prestigious schools.
For the two years, the project has been carried out in Georgia with the support of a Company "Unique Learning". In the framework of the 2014 competition, 16 winners were announced.
NCN (New College Nottingham) is a leading British State College, which has initiated a project for the first time this year. Talented and successful are financed for A-Level course studies in the college within the framework of the project. In 2014, as a result of the competition 21 successful candidates have been singled out. Pupils of various public and private schools of Georgia have participated in project.