სოფელ ბუღაშენში ახალი სკოლის მშენებლობა მიმდინარეობს
სამცხე-ჯავახეთში, ახალქალაქის მუნიციპალიტეტის სოფელ ბუღაშენში 120 მოსწავლეზე გათვლილი ახალი საჯარო სკოლა შენდება. დღეს, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების  მინისტრი თამარ სანიკიძე და სამცხე-ჯავახეთის გუბერნატორი აკაკი მაჭუტაძე, ადგილობრივი თვითმართველობის წარმომადგენლებთან ერთად, მშენებლობის მიმდინარეობას გაეცნენ და  მშენებლებს, სოფლის მოსახლეობას, მასწავლებლებსა და მოსწავლეებს გაესაუბრნენ.
ახალი სკოლის მშენებლობა სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანია სოფლისთვის ვინაიდან, სკოლის ძველი შენობის დიდი ნაწილი მძიმე ავარიულ მდგომარეობაში იყოფებოდა და იყო სიცოცხლისთვის საფრთხის შემცველი. მოსწავლეთა უსაფრთხოების დაცვის მიზნით, სამინისტროს სამეცნიერო და საგანმანათლებლო ინფრასტრუქტურის განვითარების სააგენტომ მიზანშეწონილად ჩათვალა ახალი სკოლის მშენებლობის დასრულებამდე, მოსწავლეთა შენობის უსაფრთხო ნაწილში გადაყვანა და ავარიული ნაწილის სრული იზოლირება განეხორციელებინა.
სოფელ ბუღაშენში ახალი სკოლა გაცილებით უკეთეს და ხელსაყრელ ადგილზე შენდება, სკოლას ექნება თანამედროვე გათბობის სისტემა. კლას-კაბინეტები თანამედროვე სასკოლო მერხებით, დაფებითა და ახალი კომპიუტერებით აღიჭურვება.
სკოლების რეაბილიტაცია, ახალი სკოლების მშენებლობა და  თანამედროვე ტექნიკით მათი აღჭურვა სამინისტროს ერთ-ერთი პრიორიტეტია, სასკოლო ინფრასტრუქტურის განვითარების პროექტის ფარგლებში, მთელი საქართველოს მასშტაბით 9 ახალი სკოლის მშენებლობა ხორციელდება. მომავალი სასწავლო წლისათვის კი, 100-ობით სკოლა გარემონტდება და აღიჭურვება თანამედროვედ.

New school is being built in the village Bughasheni
New school for 120 pupils is being built in village Bughasheni, Samtskhe - Javakheti, Akhalkalaki municipality. Today, the Ministerof Education and Science of Georgia Tamar Sanikidze, Governor of Samtskhe - Javakheti Akaki Machutadze attended the construction process together with the local government representatives and spoke with  workers, rural residents , teachers and pupils.
The new school is vitally important to the village as most part of the old school building is in a severe condition and is life- threatening. In order to protect students' safety, Education and Scientific Infrastructure Development Agency od the Ministry deemed it reasonable to move the pupils in the safe part of the building and isolate the damaged part before the construction process is finished.
The new school in Bughasheni shall have a modern heating system, classroom-cabinets with modern desks, boards and computers.
Construction of 9 new schools is under way across the country. Hundreds of schools will be rehabilitated for the next school year.