საჯარო სკოლების კომპიუტერიზაციის ახალი პროექტი დაიწყო
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს “საგანმანათლებლო და სამეცნიერო ინფრასტრუქტურის განვითარების სააგენტო” პროგრამა „ირმის ნახტომის“ ფარგლებში, დონორ ორგანიზაციასთან ერთად “სხივი XXI”,  სკოლების კომპიუტერიზაციის ახალ პროექტს ახორციელებს.
კომპიუტერიზაციის ახალი პროექტი  სკოლებისათვის ისეთი კომპიუტერული ტექნიკის გადაცემას ითვალისწინებს, რომლის მახასიათებლებიც სრულად მიესადაგება თანამედროვე მოთხოვნებს.  განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის პირველი მოადგილე აკაკი სეფერთელაძე თბილისის 136-ე საჯარო სკოლას ეწვია და პროექტის ფარგლებში 13 კომპიუტერი გადასცა.  მინისტრის პირველმა მოადგილემ ახალი კომპიუტერული პროგრამების უპირატესობებზე ისაუბრა და აღნიშნა, რომ არსებული ინფრასტრუქტურა არ იძლევა საშუალებას ყველა სკოლას ჰქონდეს თანამედროვე ტექნიკით აღჭურვილი საგნობრივი ლაბორატორიები. ახალი კომპიუტერული პროგრამები კი, მოსწავლეებს საშუალებას მისცემენ  საგნობრივი ვირტუალური ლაბორატორიებით ისარგებლონ და სრულყოფილი დაკვირვებები და ცდები ჩაატარონ, ოპერატიულად მიიღონ ყველა საჭირო ინფორმაცია.
საქართველოს საჯარო სკოლებში დონორი ორგანიზაციის “სხივი XXI” დახმარებით სულ 2,720  კომპიუტერის გადაცემა განხორციელდება. ორგანიზაციამ ”სხივი XXI” თავად უზრუნველყო კომპიუტერებისათვის ლიცენზირებული ოპერაციული სისტემა Windows-ის შეძენა.
პროექტის განხორციელების შედეგად, საჯარო სკოლებში შეფარდება (მოსწავლე/კომპიუტერი)  შემდეგნაირად გადანაწილდა და საშუალოდ 20 მოსწავლეზე შეადგენს 1 კომპიუტერს, კომპიუტერების საერთო რაოდენობა კი შეადგენს 29,240 ერთეულს.
შეფარდება
(მოსწავლე/კომპიუტერი)
სკოლების
რაოდენობა
20/1 1541
21/1 242
22/1 134
23/1 134
24/1 68
25/1 178
25 და ზევით 52
სკოლების კომპიუტერული ტექნიკით აღჭურვის პარალელურად, გრძელდება სკოლების ინტერნეტით უზრუნველყოფაც. 2010 წლის ბოლოს ინტერნეტით   მინიმუმ 1428 საჯარო სკოლა და საგანმანათლებლო რესურცენტრი იქნება უზრუნველყოფილი.  შედეგად, ინტერნეტით სარგებლობა მოსწავლეთა საერთო რაოდენობის 75%–ს შეეძლება. 2011 წლის გაზაფხულზე კი ყველა საჯარო სკოლასა და საგანმანათლებლო რესურსცენტრს მაღალი ხარისხის ინტერნეტი ექნება.

In the framework of the program Deer Leap, the Education and Science Infrastructure Development Agency of the Ministry of Education and Science, together with the donor organization Skhivi XXI , has launched a new project of providing schools with computer techniques. The technical specs’ of these computers are in compliance with the modern standards. The First Deputy Minister Akaki Seperteladze visited Tbilisi public school №3 and presented the school with 13 computers. The Deputy Minister spoke about the advantages of the new computer programs and mentioned that current school infrastructure cannot afford to have modern subject laboratories. These new programs will give the children opportunity to use virtual subject laboratories for observations and experiments, also to receive all necessary information rapidly.
Totally, 2,720 computers were presented to Georgian public schools by the donor organization Skhivi XXI. Skhivi XXI also provided the licensed operational system Windows for these computers.
As a result of this project, the ratio of (schoolchild/computer) has been distributed in the following manner: The average is 1 computer for 20 schoolchildren. The total number of computers is 29,240.
Ratio |
Number of schools |
20/1 |
1541 |
21/1 |
242 |
22/1 |
134 |
23/1 |
52 |
24/1 |
68 |
25/1 |
178 |
25 and up |
Supplying schools with computers is being carried out together with providing internet connection. By the end of 2010, at least 1,428 schools and Educational Resource Centers will be provided with internet connection. As a result, 75% of school children will have an opportunity to use internet. By Spring 2011, all public schools and Educational Resource Centers will be provided with high quality internet.