ენერგოეფექტურობის ცენტრი საქართველო ახორციელებს ევროკავშირის კვლევისა და ტექნოლოგიური განვითარების მე-7 ჩარჩო პროგრამას
10.03.2015
ენერგოეფექტურობის ცენტრი საქართველო ახორციელებს ევროკავშირის კვლევისა და ტექნოლოგიური განვითარების მე-7 ჩარჩო პროგრამის ფარგლებში დაფინანსებულ ENER2i პროექტს (www.ener2i.eu), რომლის მიზანია ევროპის სამეზობლო ქვეყნებსა (ბელარუსი, მოლდოვა, საქართველო და სომხეთი) და ევროკავშირის ქვეყნებში (ავსტრია გერმანია, უნგრეთი) განახლებადი ენერგეტიკისა და ენერგოეფექტურობის საკითხებზე მომუშავე უნივერსიტეტებს, სამეცნიერო კვლევით ცენტრებსა და მრეწველობას შორის ურთიერთ-თანამშრომლობის ხელშეწყობა პარტნიორების მოძიების, ცოდნის ამაღლების ეროვნული თუ საერთაშორისო ღონისძიებების, ურთიერთანამშრომლობის ხელშეწყობისა ინოვაციური ვაუჩერების სქემების ჩამოყალიბების საშუალებით.
აღნიშნული პროექტის ფარგლებში საქართველოში მოღვაწე მცირე და საშუალო საწარმოების (SMEs) წარმომადგენლებისთვის, რომელთა საქმიანობა დაკავშირებულია ინოვაციებთან განახლებადი ენერგიის სფეროში და ენერგოეფექტურობის გაუმჯობესებასთან  გამოცხადდა ინოვაციური ვაუჩერების (4000,00 ევრო) საგრანტო კონკურსი.
კონკურსის მიზანია ინოვაციური პროექტების ინიცირება განახლებადი ენერგიებისა და ენერგოეფექტურობის დარგში პირდაპირი ფინანსური მხადაჭერის გზით პროექტის განვითარების ადრეულ ეტაპზე. მცირე და საშუალო საწარმოებს, მათ შორის დამწყებ (Start-ups) და შვილობილ (Spin-offs) კომპანიებს ექნებათ შესაძლებლობა დაუკვეთონ სამეცნიერო-კვლევითი მომსახურება, რომელიც აუცილებელია მათი პროექტების განსახორცილებლად, რაც ამავდროულად ხელს შეუწყობს თანამშრომლობის გაძლიერებას სამეცნიერო ორგანიზაციებთან.
დამატებითი ინფორმაციისთვის (კონკურსის პირობები & სააპლიკაციო ფორმის შევსების წესები) გთხოვთ, იხილოთ მიმაგრებული დოკუმენტები ანდა ეწვიოთ ქვემოთ მითითებულ ლინკს: http://www.ener2i.eu/innovation_vouchers/georgia;

Center of energy efficiency Sakartvelo is carrying out the EU Seventh Framework Programme for Research and Technological Development
10.03.2015
The Center of energy efficiency Sakartvelo is carrying out ENER2i project (www.ener2i.eu), financed within the framework of EU Seventh Framework Programme for Research and Technological Development. The goal of the Programme is to promote cooperation between universities, scientific research centers working on the issues of renewable energy and energy efficiency and industry, in European neighborhood countries (Belarus, Moldova, Georgia and Armenia) and in EU countries (Austria, Germany, Hungary), through the search of partners, national or international measures of knowledge improvement, promotion of cooperation by establishment of schemes of innovative vouchers.
Within the framework of abovementioned project, for representatives of small and medium businesses (SME) working in Georgia whose activities are connected to innovations in the field of renewable energy and improvement of energy efficiency, grant competition of innovative vouchers (4000,00 euro) was announced.
The goal of competition is to initiate innovative projects in the fields of renewable energy and energy efficiency, through the direct financial support on earlier stage of project development. Small and medium businesses, including start-ups and spin-off  companies, will have an opportunity to order scientific-research service which is necessary for implementation of their projects. This, at the same time, will help to strengthen cooperation with scientific organizations.