კონკურსის - „ფოტოსინთეზი“ გამარჯვებული მოსწავლეები დაჯილდოვდნენ
საგამოფენო ცენტრ „ექსპო ჯორჯიაში“ სასკოლო კონკურსის - „ფოტოსინთეზი“ გამარჯვებულები დაჯილდოვდნენ. ღონისძიებას საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი თამარ სანიკიძე, გარემოსა და ბუნებრივი რესურსების დაცვის მინისტრი ელგუჯა ხოკრიშვილი, კავკასიის გარემოსდაცვითი ორგანიზაციების ქსელის (CENN) დირექტორი ნანა ჯანაშია და სხვა მოწვეული სტუმრები დაესწრნენ.
ფინალურ ტურში მოსწავლეებმა საუკეთესო ფოტოები წარმოადგინეს, სადაც 3 საუკეთესო ფოტოს ავტორი, 3 სკოლის საუკეთესო სტენდი და სხვადასხვა კომპანიების მიერ შერჩეული ფავორიტი ფოტოების ავტორები დაჯილდოვდნენ.
გამარჯვებული ფოტოების ავტორები გახდნენ:
I ადგილი - სალომე ვაწაძე (ბუგეულის საჯარო სკოლა)
II ადგილი - ნათია ციგრიაშვილი (დუშეთის #1 საჯარო სკოლა)
III ადგილი - შოთა მაყიშვილი (თბილისის #117 საჯარო სკოლა).
მათ საჩუქრად ნიკო კეცხოველის სახელობის პრემიები, ფოტოაპარატი, პლანშეტი და პორტატული კომპიუტერი გადაეცათ. ხოლო საუკეთესო სტენდისთვის სამ საჯარო სკოლას „მწვანე სკოლის“ დროშა მიენიჭა „საზაფხულო სკოლების“ მუდმივი მონაწილის სტატუსით.
თავის მხრივ საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრომ გამოავლინა სამი ფავორიტი ფოტოს ავტორი: შაქრო მურმანიშვილი (ილია ჭავჭავაძის სახელობის #3 საჯარო სკოლა, სამცხე-ჯავახეთი), მიხაილ შინგაზრდილოვი (თელავის #2 საჯარო სკოლა, კახეთი) და თინათინ ბაქანიძე (ლიხაურის საჯარო სკოლა, გურია). თამარ სანიკიძემ მათ წამახალისებელი პრიზები გადასცა. ასევე, კონკურსის ერთ-ერთი ყველაზე პატარა მონაწილე, თათია გორგოძე (თბილისის #149 საჯარო სკოლა) მინისტრმა ფოტოსესიისთვის სამინისტროში მოიწვია.
კონკურსი გასული წლის დეკემბერში გამოცხადდა, რომელშიც საქართველოს სხვადასხვა რაიონის საჯარო სკოლების 3 000-მდე მოსწავლემ მიიღო მონაწილეობა. საუკეთესო სტენდისთვის სამი საჯარო სკოლის მოსწავლეები, გარემოსა და ბუნებრივი რესურსების დაცვის სამინისტროს ინიციატივით, საქართველოს სამ დაცულ ტერიტორიას ეწვევიან.
პროექტის ორგანიზატორები კავკასიის გარემოსდაცვითი ორგანიზაციების ქსელი (CENN) საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო და გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების სამინისტროები არიან.

Competition - "Photosynthesis" winners awarded
Photos of the final round of the best pupils, the best 3 Photos, 3 School of the best stand and the favorite authors selected by the various companies were awarded.
Winners were:
I place - Salome Vatsadze (Bugeuli public school)
II place - Natia tsigriashvili (# 1 Dusheti Public School)
III place - Shota Makishvili (# 117 Tbilisi public school).
They received nominations of Niko Ketskhoveli, camera, tablet and notebook computers. For the best stand, the three public schools were awarder by "Green School" flag and the status of permanent "Summer School" participant.
They received nominations Niko Ketskhoveli, camera, tablet and notebook computers today. The best stand for the three public school "Green School" flag was given to the "Summer School" permanent participant.
From her part, The Minister of Education and Science has revealed three favorite Photos by: Zakhar Murmanishvili (Ilia Chavchavadze # 3 public school, Samtskhe-Javakheti), Mikhail Shingazrdilovi (Telavi Public School # 2, Kakheti) and Tina Bakanidze (Likhauri public school, Guria). Tamar Sanikidze handed them prizes. Also, one of the smallest players, Tatia Gorgodze (# 149 public school Tbilisi), was invited by the The Minister at the Ministry for the photo session.
Contest was announced last December, in which the various district children took part from the 3 000 public schools. Pupils of the best stand for the three public school, by the Ministry of Environment and Natural Resources initiative, will visit the three protected areas.
The organizers are the Caucasus Environmental NGO Network (CENN), the Ministry of Education and Science and the Ministry of Environment and Natural Resources.