სასერტიფიკაციო გამოცდის გამსვლელი ქულა მარტის ბოლოს გახდება ცნობილი
საქართველოს სხვადასხვა რეგიონის 2400-მა მასწავლებელმა ქ. ქუთაისში ნებაყოფლობითი სერტიფიკაციისათვის  საცდელი ტესტირება გაიარა. პრეტესტის შედეგებით დადგინდა, რომ მასწავლებელთა ნებაყოფლობითი სერტიფიცერება პედაგოგებისთვის მარტივად დაძლევადია.
განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის, დიმიტრი შაშკინის განცხადებით, წარმატებით ჩატარებული პრეტესტის შედეგებით საბოლოოდ ჩამოყალიბდება საგამოცდო პროგრამა. მარტის ბოლოს, კი პედაგოგებისთვის ცნობილი გახდება, თუ რა იქნება გამოცდაზე გამსვლელი ქულა.
მინისტრის თქმით, სამინისტროსთვის მასწავლებელთა სერტიფიცირება  თვითმიზანი არ არის, მთავარი მასწავლებლების კვალიფიკაციის ამაღლებაა.  სერტიფიცირებულ მასწავლებლებს ასევე მოემატებათ ხელფასი. ამასთან, მათ მენტორ მასწავლებლებად მუშაობის შესაძლებლობა მიეცემათ, რაც 160 ლარის დამატებით  შემოსავალს გულისხმობს.
გამოცდების ეროვნული ცენტრის დირექტორის მაია მიმინოშვილის განცხადებით, ქუთაისში ჩატარებული პრეტესტით პედაგოგებმა მნიშვნელოვანი გამოცდილება შეიძინეს. ამასთან, დადგინდა, რომ უცხო ენის გამოცდისათვის გათვალისწინებული დრო- ორსაათნეხევარი, საკმარისი არ აღმოჩნდა. რის გამოც, გამოცდის ხანგრძლივობა სამ საათამდე გაიზრდება.
სასერტიფიკატო გამოცდების ”გენერალური რეპეტიციისათვის” ტესტები  გამოცდების ეროვნული ცენტრის მიერ მომზადდა. პედაგოგებმა,  არა  მხოლოდ ტექსტური დავალებები ჩააბარეს, არამედ  საგამოცდო პროცესის ადმინისტრირების მექანიზმები და საინფორმაციო-ტექნოლოგიური უზრუნველყოფა. ტესტირება ინგლისურ ენაში, მათემატიკაში, ქართულ ენასა და ლიტერატურაში, პროფესიულ უნარებში ჩატარდა და მასში იმერეთის, სამეგრელოს, გურიისა და აჭარის პედაგოგები მონაწილეობდნენ.
2014 წლამდე პედაგოგთა სასერტიფიკაციო გამოცდები ნებაყოფლობითია და მას სახელმწიფო აფინანსებს. პირველ ეტაპზე გამოცდებს ქართული ენისა და ლიტერატურის, უცხოური ენებისა და მათემატიკის პედაგოგები ჩააბარებენ. ამ საგნების პედაგოგების დიდმა ნაწილმა უკვე გაიარა სახელმწიფოს მიერ დაფინანსებული გადამზადების კურსები.
პედაგოგთა სასერტიფიკაციო გამოცდები პირველად 2010 წლის ზაფხულში ჩატარდება. ტესტების მომზადებასა და გამოცდების ჩატარებას გამოცდების ეროვნული ცენტრი უზრუნველყოფს.

The Passing Point of Teachers’ Certification Exams Will be Known at the End of March
2400 teachers from different regions of Georgia passed the voluntary pilot testing in Kutaisi. By the results of pre tests the voluntary certification exams seemed easy for the teachers.
According to the  Minister’s  announcement , the examination program will be finally created regarding the results of successfully passed pre tests. The passing points of the exams will be known to the teachers at the end of March.
The Minister said teachers’ certification is not the major goal of the ministry. Most important is to advance f teachers’ qualification. The certified teachers will receive more salary. They will have opportunity to work as a mentor-teachers, this also includes additional salary of 160 GEL.
By the announcement of the Director of National Examination Center, Ms. Maia Miminoshvili, the pre tests, held in Kutaisi, brought the great experience for the teachers. Besides, two and a half hours were not enough for foreign language exams. For this reason, the exam lasted three hours.
The pre tests for general certification exams were prepared by the National Examination Center. The teachers passed not only textual tasks, but also the administrational mechanisms of examining process and informational-technologic support. The tests were held in English Language, mathematics, Georgian Language and Literature as well as general abilities. The Teachers from Imereti, Samegrelo, Guria and Achara took participation in it.
The teachers’ certification is voluntary till 2014 and the government finances it. Firstly, Georgian Language and Literature, foreign languages and mathematics subject matter teachers will take the exams. Majority of these teachers have already passed the training courses financed by the government.
The certification exams will be held in Summer, 2010 for the first time. The preparation of the tests and carrying out the exams will be provided by the National Examination Center.