მოზარდებს პროფესიის არჩევაში კონსულტანტები ეხმარებიან
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს საგანმანათლებლო დაწესებულების მანდატურის სამსახური მეორე წელია პროფორიენტაციისა და კარიერის დაგეგმვის პროგრამას ახორციელებს, რომლის მიზანია IX-XI კლასის მოსწავლეების დახმარება საკუთარი შესაძლებლობების ადეკვატურად შეფასებასა და განვითარებაში, რაც საბოლოოდ მათ პროფესიის არჩევაში დაეხმარება.
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი თამარ სანიკიძე და პროგრამის განმახორციელებელი დაწესებულების წარმომადგენლები დღეს, პროფორიენტაციის ღია გაკვეთილს თბილისის 47-ე საჯარო სკოლაში დაესწრნენ, უფროსკლასელებს გაესაუბრნენ და მათი შეფასებები მოისმინეს.
პროფორიენტაციისა და კარიერის დაგეგმვის პროგრამას კონკურსის წესით შერჩეული კონსულტანტები ახორციელებენ, რომელთაც გადასამზადებელი ტრენინგები შემდეგი მიმართულებით გაიარეს: პროფესიული ორიენტაციისა და კარიერის დაგეგმვის ძირითადი ასპექტები, კომუნიკაცია, მოზარდის ასაკობრივი თავისებურებები. 2013-2014 სასწავლო წელს პროგრამა 107 საპილოტე სკოლაში განხორციელდა, 2014-2015 სასწავლო წელს საპილოტე სკოლების რაოდენობა 482 - მდე გაიზარდა.
ყველა საპილოტე სკოლაში თვეში ერთხელ, სადამრიგებლო საათის ფარგლებში, პროფკონსულტანტები კლასის დამრიგებლებთან ერთად პროფორიენტაციისა და კარიერის დაგეგმვის გაკვეთილებს ატარებენ. დამრიგებლები ამისათვის სპეციალურ  გადამზადების კურსს გადიან. მასწავლებელთა გადასამზადებელი ტრენინგ-მოდულების მომზადებაში პროფორიენტაციისა და კარიერის დაგეგმვის კოორდინატორებთან ერთად, ჩართულია სამინისტროს მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ეროვნული ცენტრი.
მოსწავლეების ინტერესების გათვალისწინებით იგეგმება და ხორციელდება ექსკურსიები ორგანიზაციებსა და საწარმოებში და ასევე, პროფესიულ და უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებებში. საპილოტე სკოლებში ეწყობა შეხვედრები განსხვავებული პროფესიის წარმომადგენლეთან, რომლის ფარგლებშიც, მოსწავლეებს საშუალება აქვთ უკეთ გაეცნონ მათთვის საინტერესო პროფესიის ძირითად მახასიათებლებსა და იმ პროფესიებს, რომელიც შრომით ბაზარზე ყველაზე მოთხოვნადია. პროგრამა ხელს უწყობს სკოლებისა და დამსაქმებლების ერთმანეთთან დაკავშირებას და თანამშრომლობას.

Consultants will help young generation in choice of profession
Minister of Education and Science of Georgia Ms. Tamar Sanikidze and representatives of project implementing agency, today have attended open lesson about professional orientation in Tbilisi 47 Public School, talked with pupils and listened to their estimates.
Professional orientation and career planning programs are implemented by selected consultants, who have passed competition and have undergone trainings for the following areas: basic aspects of professional orientation and career planning, communication, adolescent age characteristics. In 2013-2014 academic year, the program was implemented in 107 pilot schools, the number of pilot schools for the 2014-2015 academic year has increased to 482.
In all pilot school once per month, in tutorial hour, professional consultants with class head teacher give professional orientation and career planning lessons. For these purpose head teachers have special training courses. In preparation of teachers retraining training-modules are involved National Center for Teacher Professional Development with the coordinators of professional orientation and career planning.
In respect of students interests are planned and implemented visits in agencies and manufacturing plants, as well as in vocational and high education institutes.  In pilot schools are organized meetings with representatives of different professions, under these format students have opportunity to learn more about professions they are interested in and also about professions which are the most in demand in the labor market. The program encourages schools and employers reach each other and cooperate.