კონკურსი ყველა საჯარო სკოლისათვის საქართველოს დაწყებითი განათლების პროექტში (G-PriEd) ჩართვის მიზნით
08.04.2015
საქართველოს დაწყებითი განათლების პროექტი (G-PriEd) წარმოადგენს აშშ საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID) მიერ დაფინანსებულ 5-წლიან პროექტს, რომელიც დაიწყო 2011 წლის ოქტომბერში.
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო და საქართველოს დაწყებითი განათლების პროექტი (G-PriEd) აქტიურად თანამშრომლობენ USAID-სა და სამინისტროს შორის ხელმოწერილი მემორანდუმის საფუძველზე, რომლის ფარგლებში მიმდინარეობს ინოვაციური საგანმანათლებლო მიდგომების დანერგვა I-VI დაწყებით კლასებში კითხვისა და მათემატიკის სწავლებისა და მოსწავლეების შედეგების გაუმჯობესების  მიზნით.
პროექტი ასევე ხელს უწყობს სკოლის ბაზაზე პროფესიული განვითარების მოდელის შემუშავებასა და დანერგვას, რაც ითვალისწინებს მასწავლებელთა სასწავლო ჯგუფების შექმნას მასწავლებელი ფასილიტატორების ხელმძღვანელობით და პროცესში სკოლის ადმინისტრაციის მხარდაჭერას. პროექტი ასევე ხელს უწყობს სასწავლო პროცესში საზოგადოებისა და მშობელთა ჩართულობას.
2013-2015 აკადემიური წლების განმავლობაში საქართველოს დაწყებითი განათლების პროექტში (G-PriEd) ჩართულია 122 საპილოტე სკოლა.
2015 წლის აპრილიდან იგეგმება საქართველოს დაწყებითი განათლების პროექტის (G-PriEd) გაფართოების ფაზის დაწყება, რის შედეგადაც საქართველოს 500 საჯარო სკოლას მიეცემა საქართველოს დაწყებითი განათლების პროექტში (G-PriEd)  ჩართვის  შესაძლებლობა.
შესაბამისად, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო და აშშ საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID) საქართველოს დაწყებითი განათლების პროექტი (G-PriEd) საქართველოს ყველა საჯარო სკოლას სთავაზობს მონაწილეობის მიღებას გამოცხადებულ კონკურსში პროექტში ჩართვის მიზნით.

Ministry of Education and Science of Georgia and Georgia Primary Education Program (G-PriEd) are actively cooperating on the basis of memorandum signed between USAID and the Ministry, within the frameworks of which implementation of innovative educational approaches is going on, for the purpose of improving of reading and math teaching in I-VI classes and pupils’ results.
Project is also promoting elaboration and implementation of professional development model on the base of school which envisages creation of training groups of teachers under the guidance of teachers-facilitators and support from the school administration in the process. Project is also facilitating inclusion of society and parents in educational process.
During 2013-2015 academic years, 122 pilot schools were included in the Georgia Primary Education Program (G-PriEd).
From April 2015, it is planned to start enlargement phase of Georgia Primary Education Program (G-PriEd) after which 500 public schools in Georgia will have an opportunity to participate in Georgia Primary Education Program (G-PriEd).
Thus, Georgia Primary Education Program (G-PriEd) of the Ministry of Education and Science of Georgia and US Agency for International Development (USAID) is proposing to all public schools in Georgia to take part in announced contest for the purpose of inclusion in the project.