„ინტელექტის დღე 2015“ მთელი საქართველოს მასშტაბით აღინიშნება
დღეს, „ინტელექტის დღე 2015" ოფიციალურად გაიხსნა. მუნიციპალური ეტაპის ცენტრალური მოედანი თბილისის პირველ კლასიკურ გიმნაზიაში მოეწყო, სადაც თამაშს საქართველოს ინტელექტ-კლუბის „რა? სად? როდის?“ პრეზიდენტი გიორგი მოსიძე უძღვებოდა. თამაშს საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილე ლია გიგაური და სპორტისა და ახალგაზრდობის საქმეთა მინისტრის მოადგილე რატი ბრეგაძე დაესწრნენ. მათ მონაწილე გუნდებს მისასალმებელი სიტყვით მიმართეს და წარმატებები უსურვეს.
საქართველოს 71 მუნიციპალურ ცენტრში ერთდროულად აიღო სტარტი ყველაზე მასშტაბურმა ინტელექტუალურმა შეჯიბრმა - „ინტელექტის დღე“. ეს არის საქართველოს ჩემპიონატი მოსწავლეთა შორის ინტელექტუალურ თამაშში „რა? სად? როდის?“, რომელიც წელს უკვე მეოთხედ იმართება.
დღეს ტურნირის პირველი, მუნიციპალური ეტაპი გაიმართა და მასში მონაწილეობა საქართველოს მასშტაბით წინასწარ დარეგისტრირებულმა 1400-მდე სკოლამ მიიღო. მუნიციპალურ რაუნდში გუნდებმა 24 შეკითხვას უპასუხეს, გამარჯვებულები კი 10 მაისს თბილისში ფინალში გამოავლენენ საუკეთესოს. დასკვნით ეტაპზე გუნდები 36 შეკითხვას უპასუხებენ. გამარჯვებულები დაჯილდოვდებიან პრიზებითა და დიპლომებით.
პროექტის ორგანიზატორები არიან საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო, საქართველოს სპორტისა და ახალგზრდობისა საქმეთა სამინისტრო და საქართველოს ინტელექტ-კლუბი „რა? სად? როდის?“. პროექტის გენერალური პარტნიორია კავკასიის უნივერსიტეტი, ხოლო პარტნიორები არიან გამომცემლობა „პალიტრა L“ და IDS ბორჯომი საქართველო.

“Intellect Day 2015” celebrated nationwide
Today “Intellect Day 2015” was officially opened. At the municipal stage, the central square was arranged at Tbilisi First Classical Gymnasium where the game was hosted by the President of the Georgian Intellect Club “What? Where? When?” George Mosidze. Georgian Deputy Minister of Education and Science Lia Gigauri and Deputy Minister of Sport and Youth Affairs of Georgia Rati Bregadze attended the game. They addressed the participating teams with an opening speech and wished them success.
The biggest intellectual competition ‘Intellect Day” started simultaneously in 71 municipalities of Georgia. This is a Georgian competition among pupils in the intellectual game “What? Where? When?”, which for the fourth time has been held this year.
Today the first municipal stage of the tournament was held and, nationwide, up to 1400 pre-registered schools participated in it. In the municipal round the teams answered 24 questions, and the winners will choose the best team on May 10 in Tbilisi. At the final stage, the teams will answer 36 questions. The winners will be awarded prizes and diplomas.
The project is organized by the Ministry of Education and Science of Georgia, Ministry of Sport and Youth Affairs of Georgia and Georgian Intellect Club “What? Where? When?”. The general partner of the project is Caucasus University, and the partners are Publishing House “Palitra L” and IDS Borjomi Georgia.