საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო აცხადებს პირველკლასელთა რეგისტრაციას 2015-2016 სასწავლო წლისათვის.
რეგისტრაცია განხორციელდება 3 ეტაპად.
I ეტაპი - 2015 წლის 23 აპრილი - 4 მაისი.
რეგისტრაცია განხორციელდება სკოლაში. რეგისტრირდებიან ის მოსწავლეები:
• რომლის ოჯახიდანაც ერთდროულად ორი ან მეტი ბავშვი შედის პირველ კლასში.
პირველ ეტაპზე ზოგადსაგანმანათლებლო დაწესებულებებში მოსწავლის ჩასარიცხად აუცილებელი დოკუმენტების მიღება განხორციელდება სკოლაში 2015 წლის 5 მაისიდან 13 მაისის ჩათვლით.
II ეტაპი - საყოველთაო ელექტრონული რეგისტრაცია.   2015 წლის  15 მაისი  -   9 ივნისი.
რეგისტრაცია განხორციელდება განათლების მართვის საინფორმაციო სისტემის ვებგვერდზე.
ზოგადსაგანმანათლებლო დაწესებულებებში II ეტაპზე რეგისტრირებული მოსწავლის ჩასარიცხად აუცილებელი დოკუმენტების მიღება განხორციელდება  2015 წლის 11 ივნისიდან  21 ივნისის  ჩათვლით.
III ეტაპი - 2015 წლის 22 ივნისი - 2015 წლის 11 ივლისი. რეგისტრაცია განხორციელდება  ზოგადსაგანმანათლებლო დაწესებულების (სკოლების) ბაზაზე II ეტაპის დასრულების შემდგომ გამოთავისუფლებულ ვაკანტურ ადგილზე მხოლოდ მოსწავლის ჩასარიცხად აუცილებელი დოკუმენტაციის წარდგენის შემდგომ.
შენიშვნა:
რეგისტრაციას გაივლიან მხოლოდ ის მოსწავლეები, რომელთა ასაკი შეესაბამება კანონით განსაზღვრულ მოთხოვნებს.

First Grade Registration is now open
The Ministry of Education and Science of Georgia announces first grade registration for the academic year 2015-2016.
The registration will be carried out in three stages:
Stage 1 – April 23-May 4, 2015
The registration will be carried out at the school. It will be possible to register the pupils:
• with siblings studying at this school;
• with a parent employed at the school;
• with two or more family members getting enrolled in the first grade.
At the first stage, documents required for pupils’ enrolment in educational institutions will be submitted to the school through May 5-13, 2015.
Stage 2 –nationwide online registration. May 15 – June 9, 2015.
The registration will be carried out on the web page of Education Management Information System.
At the second stage, documents required for the registered pupil’s enrolment in educational institutions will be submitted to the school through June 11-21, 2015.
At the first and second stages, in case of failing to submit the documents required for the pupil’s enrolment within the set deadline, registration is automatically cancelled.
Stage 3 – June 22-July 11, 2015.
The registration will be carried out through the database of educational institutions after the submission of only the documents required for the pupil’s enrolment to the places left vacant as a result of Stage two.
Note:
Registration is open only for those pupils whose age is in accordance with the requirements determined by the law.