პროფესორ ალან სვიდლერის საჯარო ლექცია
ამერიკის სან დიეგოს სახელმწიფო უნივერსიტეტის ინიციატივითა და საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს მხარდაჭერით, სან დიეგოს სახელმწიფო უნივერსიტეტის პროფესორმა, ენერგეტიკის კვლევებისა და გარემოს დაცვის ცენტრის დირექტორმა, მეცნიერებათა დოქტორმა ალან სვიდლერმა საჯარო ლექციაზე გამართა თემაზე „ენერგეტიკა, კლიმატის ცვლილება და უსაფრთხოება 21-ე საუკუნეში“. ლექცია გახსნა და აუდიტორიას მიმართა საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა თამარ სანიკიძემ. ღონისძიებას ესწრებოდნენ: ათასწლეულის გამოწვევის ფონდი - საქართველოს აღმასრულებელი დირექტორი მაგდა მაღრაძე, სან დიეგოს სახელმწიფო უნივერსიტეტის დეკანი საქართველოში კენ უოლში, ქართული უნივერსიტეტების პროფესორ-მასწავლებლები, სტუდენტები და სხვა დაინტერესებული პირები.
პროფესორი სვიდლერი ლიდერია ენერგეტიკული პოლიტიკის ჩამოყალიბების სფეროში და 30-ზე მეტი წლის განმავლობაში იკვლევს ენერგეტიკის საკითხებს. ის არის სან დიეგოს ენერგეტიკის რეგიონული ოფისის დამფუძნებელთა საბჭოს წევრი და დირექტორი. მუშაობდა  აშშ-ის სენატში ენერგეტიკის, წყალმომარაგებისა და ეროვნული უსაფრთხოების საკითხებზე. უკანასკნელ წლებში ის მუშაობს გარემოს გავლენებზე ენერგიის მოხმარებაზე, კლიმატის ცვლილებაზე, საერთაშორისო უსაფრთხოებასა და განახლებადი ენერგიის ტექნოლოგიების გავრცელებაზე.
სან დიეგოს სახელმწიფო უნივერსიტეტი (SDSU), ათასწლეულის გამოწვევის ფონდი - საქართველოს უმაღლესი განათლების კომპონენტის ფარგლებში, სტუდენტებს სთავაზობს მაღალი ხარისხის, საერთაშორისო აკრედიტაციის მქონე (ABET, ACS, WASC ) საბაკალავრო პროგრამებს საინჟინრო და ტექნოლოგიურ (STEM) დარგებში. კურსდამთავრებულები მიიღებენ ამერიკულ დიპლომს. აღნიშნული პროგრამები ხელს შეუწყობს საქართველოში საბუნებისმეტყველო და ტექნოლოგიური დარგების განვითარებასა და ქვეყანაში მაღალკვალიფიციური სამუშაო ძალის მომზადებას. პროექტი ხორციელდება აშშ-ის ათასწლეულის გამოწვევის კორპორაციის (MCC) მეორე კომპაქტის ფინანსური მხარდაჭერით.

Public lecture by Professor Swidler
At the discretion of San Diego State University and with the support of the Ministry of Education and Science of Georgia, Alan Swidler - professor at San Diego State University, Director of the Center for Energetic Materials Research and Environmental Protection, PhD, - held a lecture about the topic “Energetics, climate change and safety in the 21st century”. The lecture was opened and the audience was addressed by Georgian Minister of Education and Science Tamar Sanikidze. The event was attended by Magda Magradze - CEO of the Millennium Challenge Account-Georgia, Ken Walsh – the dean of San Diego State University in Georgia, as well as professors and students from Georgian universities and others interested.
Professor Swidler is a leading figure in devising energy politics and has been studying issues of energetics for 30 years. He is a member and director of the board of the founders of the San Diego Regional Office for Energetics. He previously worked at the U.S. Senate on the issues of energetics, water supply and national safety. For the last few years, he has been working on issues such as environmental impact on energy consumption, climate change, international safety and distribution of renewable energy technologies.
Within the framework of higher education component of the Millennium Challenge Account-Georgia, San Diego State University (SDSU) offers students a range of high quality accredited (ABET, ACS, WASC) Bachelor programs in the areas of engineering and technology (STEM). The alumni will be awarded American diplomas. The aforementioned programs will help develop technology and natural sciences and prepare highly qualified workforce in Georgia. The project is carried out by the financial support of the second compact of the Millennium Challenge Corporation (MCC), U.S.