პოლიტიკური ნიშნით გათავისუფლებულთა საქმეებზე კომისიამ ანგარიში წარმოადგინა
საჯარო სკოლებისა და საგანმანათლებლო რესურსცენტრების თანამშრომელთა პოლიტიკური შეხედულებების გამო სამსახურიდან გათავისუფლების საკითხების შემსწავლელმა კომისიამ  ორწლიანი მუშაობის ანგარიში წარადგინა. წარდგენას საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი თამარ სანიკიძე, პარლამენტარები, დიპლომატები, ადამიანის უფლებათა დაცვის სფეროში მოღვაწე სხვადასხვა ორგანიზაციის წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.
კომისია 2012 წელს დაფუძნდა და მან ყველა ის ასეულობით უკანონოდ გათავისუფლებული ადამიანის განცხადება შეისწავლა, რომლებმაც სამინისტროს მომართეს. მოქალაქეთა უმრავლესობა აცხადებდა, რომ სამსახურიდან პოლიტიკური შეხედულებების გამო გაათავისუფლეს და ამ დამოკიდებულებას სისტუმური ხასიათი ჰქონდა.
სპეციალური კომისია დაკომპლექტებული იყო საქართველოს სახალხო დამცველისა და იმ 7 არასამთავრობო ორგანიზაციის წარმომადგენლებისაგან, რომლებიც გამოირჩეოდნენ განათლების სისტემასა და ადამიანის უფლებათა დაცვის სფეროში მუშაობის მრავალწლიანი გამოცდილებითა და მაღალი კვალიფიკაციით.  კომისიის კომპეტენციაში შედიოდა 2006 წლის 1 იანვრიდან კომისიის შექმნამდე - 2012 წლის 14 დეკემბრამდე - საგანმანათლებლო რესურსცენტრებისა და საჯარო სკოლების თანამშრომელთა პოლიტიკური შეხედულების გამო სამსახურიდან გათავისუფლების საკითხების შესწავლა, შეფასება და კომპეტენციის ფარგლებში მინისტრისათვის რეკომენდაციების შემუშავება. კომისია ორი წლის განმავლობაში პერიოდულად აწვდიდა საზოგადოებას ინფორმაციას გაწეული სამუშაოს შესახებ.
კომისიის მიერ საქართველოს მასშტაბით შემოსული განცხადებების განხილვის, შესწავლისა და გაანალიზების საფუძველზე გამოიკვეთა განათლების სისტემაში არსებული სხვადასხვა სისტემური ხასიათის  პრობლემა, კერძოდ:
• პოლიტიკური შეხედულებების გამო ცალკეული პირების სამსახურიდან გათავისუფლების ფაქტები
• სამინისტროს, ადგილობრივი თვითმმართველობისა და სხვადასხვა უწყების წარმომადგენლების მხრიდან საჯარო სკოლის დირექტორებზე ზეწოლა სამსახურის დატოვების მიზნით; საჯარო სკოლის დირექტორებზე ზეწოლა განსხვავებული პოლიტიკური შეხედულებების გამო ან/და პოლიტიკურად არასაიმედო პედაგოგების სამსახურიდან გათავისუფლების მიზნით;
•  სკოლების შემოწმების დროს სამინისტროს შიდა აუდიტის დეპარტამენტის შერჩევითი მიდგომა, რომლის მიზანი იყო არასასურველი დირექტორების თანამდებობიდან გათავისუფლება;
•  მოქმედი კანონმდებლობის არასწორი ინტერპრეტაცია სამინისტროს მხრიდან არასასურველი კადრების გათავისუფლების მიზნით (საატესტატო გამოცდების შედეგების გათვალისწინება, საგაკვეთილო საათების განაწილება, არასერტიფიცირებული პედაგოგების გათავისუფლება და სხვა);
• სამინისტროს მიერ საჯარო სკოლებში დასაქმებულთა მიერ პროფესიულ კავშირებში საკუთარი არჩევანისამებრ გაერთიანების უფლების შეზღუდვა;
• ცალკეული უწყებების მიერ სკოლის ავტონომიურობის პრინციპის დარღვევა.
შეიძლება ითქვას, რომ კომისიის საქმიანობის შედეგად გამოვლინდა როგორც პოლიტიკური შეხედულებების გამო ცალკეული პირების სამსახურიდან გათავისუფლების ფაქტები, ასევე, სხვადასხვა სახის კანონდარღვევის შემთხვევები, რომლებიც დამკვიდრებული იყო სამინისტროსა და სხვა სახელმწიფო უწყებების საქმიანობაში. აღნიშნულმა განაპირობა, ერთი მხრივ, ადამიანის უფლებების დარღვევა და, მეორე მხრივ, უარყოფითი გავლენა მოახდინა განათლების სფეროში განსაზღვრული სახელმწიფო პოლიტიკის ძირითადი მიმართულებების შესაბამისად განხორციელებაზე.

The commission for studying Dismissals on the Grounds of Political Views presented its report
The commission was set up in 2012 and it studied the applications of all the wrongfully dismissed employees that appealed to the Ministry. Most of the citizens asserted that they had been dismissed due to their political views and that this kind of attitude was of regular nature.
The commission was staffed by the Public Defender of Georgia and 7 non-governmental organizations that were distinguished by years of experience and high qualification in the area of education system and human rights protection. The competence of the commission included studying, assessing and, within their competence, giving recommendations to the Minister about the issues concerning the dismissals of the staff of education resource centers and public schools on the grounds of political motives from June 1, 2006 until the date of the formation of the commission - December 14, 2012. For two years the commission periodically provided the society with information about the ongoing activities.
On the basis of the review, study and analysis of applications submitted on a nationwide scale, various systemic violations were detected. In particular:
• Facts of dismissals of certain persons on the grounds of their political views
• Pressure on the directors of public schools from the side of the Ministry, local authorities and representatives of various bodies, with the intention of forcing them to leave the job; Pressure on the directors of public schools due to their different political views and/or with the intention of  forcing them to dismiss politically unreliable teachers;
• During the revision of schools, selective approach of the Internal Audit Department of the Ministry, which was aimed at dismissing undesirable directors;
• Incorrect interpretation of the existing legislation by the Ministry, with the intention of dismissing undesirable personnel (considering the results of school-leaving examination,  distribution of academic hours, dismissal of non-certified teachers, etc);
• Restriction of the right for public school employees to choose affiliation with labor unions set by the Ministry;
• Violation of the principle of school autonomy by certain bodies.
It can be said that as a result of the operation of the Commission, facts of dismissals of certain persons on the grounds of their political views as well as cases of illegalities underlying the actions of the Minister and other government agencies were identified.
This, on the one hand, led to the violation of human rights, and on the other hand, negative influence exerted on the proper fulfillment of the main trends of the state policy defined in the educational sphere.