სასკოლო ექიმის კაბინეტების მოწყობა გრძელდება
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო საჯარო სკოლებში სამედიცინო კაბინეტების მოწყობისა  და  აღჭურვის პროცესს აგრძელებს. დღეს, მინისტრი თამარ სანიკიძე თბილისის მე-9 საჯარო სკოლას ეწვია და პირადად გაეცნო რეაბილიტირებული კაბინეტის ფუნქციონირებას და სკოლის ექიმის საქმიანობას.
პროექტი საქართველოს მასშტაბით, 100  საჯარო სკოლაში უკვე განხორციელდა. ამ ეტაპზე, კიდევ 200-მდე სკოლაში  სამედიცინო კაბინეტების მოწყობის პროცესი მიმდინარეობს. ეტაპობრივად კი, საჭირო ინვენტარით, მედიკამენტებით და სხვა აუცილებელი რესურსებით აღჭურვილი ექიმის კაბინეტი ყველა საჯარო სკოლას ექნება.
კაბინეტებისთვის ექიმების შერჩევას საქართველოს შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროს მიერ შექმნილი კომისია უზრუნველყოფს, სამედიცინო კაბინეტების მოწყობასა და აღჭურვას კი, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო აფინანსებს.
პროექტის ამოქმედება გადაუდებელმა აუცილებლობამ განაპირობა ვინაიდან,  წლების განმავლობაში სკოლების უმეტესობა დამოკიდებული იყო მხოლოდ სასწრაფო-სამედიცინო დახმარების მომსახურებაზე და არ იყო ჩართული იმუნიზაციის ხელშემწყობ პროცესებში. არ არსებობდა სკოლის მოსწავლეთა ჯანმრთელობის მდგომარეობის მონაცემთა ბაზა და არ მოქმედებდა რეფერალის განხორციელების ადექვატური მექანიზმი. სკოლებში ფიქსირდებოდა ეპიდემიოლოგიურად არაკეთილსაიმედო მდგომარეობა და ჰიგიენის საკითხებთან დაკავშირებით, იყო ინფორმირებულობისა და ცოდნის ნაკლებობა, ყველა ეს პრობლემა ახალი პროექტის ფარგლებში გადაიჭრება, მოსწავლეები საჭიროების შემთხვევაში კვალიფიციურ პირველად სამედიცინო დახმარებას სკოლაშივე მიიღებენ.

The implementation of nurse’s offices at schools continues
The project has already been carried out in 100 public schools throughout Georgia. At this point, nurse’s offices are being implemented at up to 200 schools. And step by step, every public school will have a nurse’s office equipped with the right inventory and provided with appropriate drugs and other resources.
Physicians are assigned to the nurse’s offices by the Ministry of Labour, Health and Social Affairs of Georgia. The establishment and equipment of medical cabinets are financed by the Ministry of Education and Science of Georgia.
The initiation of the project was brought about by urgent need – for years, most schools depended only on the service of emergency medical service and they were not involved in vaccination processes. There was neither data about pupils’ health situations nor an adequate mechanism for the performance of referral. The schools were detected to be epidemiologically unreliable and there was lack of information and knowledge about hygiene. All of these problems will be solved through the new project, and pupils will have access to qualified first aid at school.