ევროპის კვირეულის ფარგლებში მოსწავლეები დაჯილდოვდნენ
დღეს, საქართველოს პარლამენტის ეროვნულ ბიბლიოთეკაში, ევროპის კვირეულის ფარგლებში, ევროპის დღისადმი მიძღვნილი ღონისძიება გაიმართა. მოწვეულ სტუმრებს, რომელთა შორის იყვნენ აღმასრულებელი და საკანონმდებლო ხელისუფლების, საქართველოში აკრედიტებული დიპლომატიური კორპუსის, აგრეთვე, საერთაშორისო და ადგილობრივი ორგანიზაციების წარმომადგენლები.
ღონისძიების ფარგლებში ოთხი სოციალური ვიდეორგოლის პრეზენტაცია გაიმართა. ბიზნესისა და სოფლის მეურნეობის განვითარების, გარემოს დაცვისა და განათლების თემებზე ქართულ, აზერბაიჯანულ, სომხურ, აფხაზურ და ოსურ ენებზე მომზადებული ვიდეორგოლები მიზნად ისახავს ევროკავშირთან ასოცირების შესახებ შეთანხმებისა და თავისუფალი ვაჭრობის შესახებ ღრმა და ყოვლისმომცველი ხელშეკრულების თაობაზე ინფორმაციის გავრცელებას საზოგადოებაში.
ამავე ღონისძიების ფარგლებში გაიმართა ახალგაზრდული ფოტო კონკურსის - „ჩემი ევროპა“ - გამარჯვებულთა დაჯილდოების ცერემონიაც. საქართველოს ევროპული მომავლის თემაზე გამართულ ფოტოკონკრუსში მე-9-მე-12 კლასის სკოლის მოსწავლეები იღებდნენ მონაწილეობას მთელი ქვეყნის მასშტაბით. ღონისძიებაზე წარმოდგენილი იყო ჟიურის მიერ შერჩეული 16 საუკეთესო ფოტო, რომელთა ავტორებს პარლამენტის თავმჯდომარემ, დავით უსუფაშვილმა და საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა, თამარ სანიკიძემ სიგელები და წარმოდგენილი ფოტოებისგან შექმნილი ფოტოალბომები გადასცეს საჩუქრად, ხოლო სოციალური ქსელის - „ფეისბუქის“ ფავორიტი ფოტოს ავტორი, ასევე, პირველი, მეორე და მესამე ადგილის მფლობელები, სიგელებთან ერთად, წიგნების მაღაზიის სასაჩუქრე ვაუჩერით, ტაბლეტებით და ფოტოაპარატით დასაჩუქრდნენ.
ევროპის დღისადმი მიძღვნილი ღონისძიება საქართველოს პარლამენტის ორგანიზებით და ევროკავშირისა და გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) ხელშეწყობით გაიმართა.

Pupils were awarded in the framework of European Week
In the framework of the event, four social videos were presented. The purpose of the Georgian, Azerbaijani, Abkhazian and Armenian videos about business and agricultural development, environment protection and education is to spread information about EU-Georgia Association Agreement and the Deep and Comprehensive Free Trade Agreement through society.
In the framework of the same event, the award ceremony of the winners of the youth photo contest–, “My Europe”, was also held. The participants of the photo contest concerning the European future of Georgia comprised children in grades 9 through 12 from all over Georgia. The 16 best photos were selected by the hanging committee and were presented;. Davit Usupashvili, the Chairman of the Parliament of Georgia and Tamar Sanikidze, the Georgian Minister of Education and Science gave the contributors of the photos certificates and photo albums which included the presented photos;. As for the second and third place winners along with the contributor of the favourite photo as voted on Facebook, they were also awarded certificates as well as bookstore gift certificates, tablets and cameras.
The event dedicated to Europe Day was organized by the Parliament of Georgia and supported by the United Nations Development Programme (UNDP).