საუნივერსიტეტო კლინიკა მთელი დატვირთვით მუშაობს
2015 წლის მარტში საქართველოში პირველი მრავალპროფილიანი, მაღალი პროფესიონალებით დაკომპლექტებული საუნივერსიტეტო კლინიკა ამოქმედდა, სადაც სტუდენტები და რეზიდენტები, თეორიულ ცოდნასთან ერთად, პრაქტიკულ უნარ-ჩვევებს იძენენ, ხოლო აკადემიურ პერსონალს თანამედროვე კვლევების ჩატარების უნიკალური შესაძლებლობა აქვს. დღეს, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინიტრი კლინიკაში მივიდა და პირადად გაეცნო მის ფუნქციონირებას, შეხვდა სტუდენტებს და პაციენტებს გაესაუბრა. მინისტრმა კლინიკაში დაბადებული პირველი ახალშობილიც მოინახულა.
185 საწოლზე გათვლილი საუნივერსიტეტო კლინიკის გამართვა და თანამედროვე ლაბორატორიებით, რადიოლოგიური დიაგნოსტიკისა და მაღალტექნოლოგიური სამედიცინო კვლევებისათვის საჭირო აპარატურით აღჭურვა საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრომ განახორციელა. კლინიკა უკვე მთელი დატვირთვით მუშაობს, იღებს პაციენტებს, რეგულარულად ტარდება სხვადასხვა სახის ოპერაციები, რომელშიც პროფესორებთან ერთად უშუალოდ არიან ჩართულები სამედიცინო უნივერსიტეტის სტუდენტები.
კლინიკამ უკვე 417 სტაციონარული და 761 ამბულატორიული პაციენტი მიიღო, გაკეთდა გეგმიური და გადაუდებელი ოპერაციები. აქ, თანამედროვე სტანდარტების შესაბამისად აღჭურვილ აუდიტორიებში, მიმდინარეობს სალექციო და პრაქტიკული მეცადინეობები სტუდენტებთან. მნიშვნელოვანია, რომ სამედიცინო უნივერსიტეტის სტუდენტებს შესაძლებლობა აქვთ სპეციალურად დამონტაჟებულ ეკრანზე ონ–ლაინ რეჟიმში ადევნონ თვალი ქირურგიული ოპერაციების თუ სხვა მანიპულაციების მიმდინარეობას და პროფესორთან ერთად განიხილონ კონკრეტული სამედიცინო საკითხი აკადემიურ თუ, პრაქტიკულ საექიმო კონტექსტში - განაცხადა თბილისის სახელმწიფო სამედიცინო უნივერსიტეტის რექტორმა, პროფესორმა ზურაბ ვადაჭკორიამ.
საუნივერსიტეტო კლინიკაში მზადებას გადის და პრაქტიკულ უნარ–ჩვევებს ეუფლება 6000–ზე მეტი ქართველი და 2000–მდე უცხოელი სტუდენტი. ამასთანავე, საუნივერსიტეტო კლინიკა, სადაც 600 თანამშრომელია დასაქმებული, მაღალი დონის სამედიცინო მომსახურებით უზრუნველყოფს არამარტო თბილისის, არამედ მთლიანად საქართველოს მოსახლეობას.

The proper operation of the University clinic, which provides 185 beds, and equipping it with modern laboratories and the facilities needed for radiological diagnostics and high-tech medical research, were executed by the Ministry of Education and Science of Georgia. The clinic already works at full stretch – it receives patients, and regular operations of various kinds are performed in which, together with professors, students of Medical University are directly involved.
The clinic has already received 417 inpatients and 761 outpatients, and planned and urgent operations have been performed. Here, in the lecture-halls equipped according to modern standards, students are offered lectures and practical workshops. It is important that Medical University students have an opportunity to online watch surgical operations or other manipulations on a specially installed screen and discuss particular medical issues in academic or practical context with the professor, - said Professor Zurab Vadatchkoria, rector of Tbilisi State Medical University.
More than 6000 Georgian and 2000 foreign students are attending trainings and gaining practical skills. In addition to this, University Clinic, employing 600 employees, provides high-quality medical service not only to the population of Tbilisi but also the population of all of Georgia.