საქართველოში რამდენიმე საერთაშორისო საგანმანათლებლო კვლევა ტარდება
ვ. კომაროვის სახელობის თბილისის ფიზიკა-მათემატიკურ N199 საჯარო სკოლაში მოსწავლეთა შეფასების საერთაშორისო პროგრამის (PISA) ძირითადი კვლევა ტარდება, რომლის მიმდინარეობას დღეს, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი თამარ სანიკიძე და გამოცდების ეროვნული ცენტრის დირექტორი მაია მიმინოშვილი გაეცნენ.
საერთაშორისო პროგრამა (PISA) მიზნად ისახავს, შეაფასოს 15 წლის მოზარდების მიერ სკოლაში შეძენილი ცოდნა და უნარები სამ სფეროში: კითხვაში, მათემატიკასა და საბუნებისმეტყველო მეცნიერებებში.
PISA ამოწმებს მოსწავლეების მზაობას, გაუმკლავდნენ ყოველდღიურ გამოწვევებს იმ ცოდნისა და უნარების გამოყენებით, რაც მათ სკოლაში მიიღეს. კვლევაში ჩაერთვება საქართველოს 280 სკოლის 6200 მოსწავლე, მათი მშობლები და სკოლის დირექტორები. კვლევა ტარდება ქართულად, აზერბაიჯანულად და რუსულად.
დასრულდა წიგნიერების საერთაშორისო კვლევის PIRLS-ის პილოტირება. საცდელ ტესტირებაში ჩართული იყო საქართველოს ყველა რეგიონის 32 სკოლის მე-4 კლასის 1 500-მდე მოსწავლე, მათი მშობლები, მასწავლებლები და სკოლის დირექტორები.
წიგნიერების საერთაშორისო კვლევა შეისწავლის იმ ფაქტორებს, რომლებიც გავლენას ახდენს მოსწავლეთა მიღწევებზე და მისი მიზანი 9-10 წლის ბავშვების (მე-4 კლასი) კითხვის უნარის განვითარებაა.
საქართველომ პირველად ამ კვლევაში მონაწილეობა 2006 წელს მიიღო. მოსწავლეებმა საკმაოდ მოკრძალებული შედეგები აჩვენეს. კვლევის მომდევნო ციკლში განათლების სპეციალისტებს საშუალება მიეცემათ, შეადარონ ქართველ მოსწავლეთა მიღწევები ერთმანეთს, ნახონ, როგორ აისახა საშუალო სკოლაში მიმდინარე ცვლილებები მოსწავლეთა მიღწევებზე.
ჩატარდა TIMSS-ის (მათემატიკისა და საბუნებისმეტყველო საგნების სწავლისა და სწავლების საერთაშორიო კვლევა) ძირითადი კვლევა. ივნისში კი იგეგმება სახელმწიფო შეფასება მათემატიკაში.

Several International Educational Researches are being conducted in Georgia
The international program (PISA) aims to evaluate the knowledge and skills gained by 15 year old teenagers at school in three fields: reading, mathematics and natural sciences.
PISA checks the readiness of students to deal with daily challenges by using the knowledge and skills gained at school. 6200 students from 280 schools of Georgia, their parents and teachers will participate in the research. The research is being conducted in Georgian, Azerbaijani and Russian.
Piloting of Progress in an International Reading Literacy Study PIRLS has been finished. 1500 4th grade students from 32 schools of all regions of Georgia, their parents and school directors were involved in the mock exams.
International Reading Literacy Study studies those factors that affect on the achievements of students. It aims to develop reading skills in 9-10 year old (4th grade) children.
First time Georgia participated in this research in 2006. The students showed quite respectful results. In the next cycle of the research, education specialists will have ability to compare the achievements of Georgian Students to each other and see how changes in middle school affected the achievements of students.
The basic research of TIMSS (The Trends in International Mathematics and Science Study) was conducted. State assessment in mathematics is planned in June.