ინფრასტრუქტურული პროექტი სამცხე-ჯავახეთის უნივერსიტეტში
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს დაფინანსებით, სამცხე-ჯავახეთის სახელმწიფო უნივერსიტეტის სტუდენტებისა და პედაგოგებისთვის, ახალქალაქში სასტუმროს ტიპის საერთო საცხოვრებელის სარეაბილიტაციო სამუშაოები მიმდინარეობს. პროცესს დღეს, განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი თამარ სანიკიძე უნივერსიტეტის რექტორთან და ადგილობრივი თვითმმართველობის წარმომადგენლებთან ერთად გაეცნო.
უმაღლესი სასწავლებლების ინფრასტრუქტურული განვითარების პროექტის ფარგლებში, რეგიონალური უმაღლესი სასწავლებლების რეაბილიტაცია სამინისტროსთვის პრიორიტეტულია, ასეთ უნივერსიტეტებს განეკუთვნება სამცხე-ჯავახეთის სახელმწიფო უნივერსიტეტიც, რომლის სასწავლო კორპუსები განთავსებულია ახალციხესა და ახალქალაქში.
ახალი სასწავლო წლიდან უნივერსიტეტში რეგიონისთვის პრიორიტეტული რამდენიმე პროგრამის ამოქმედება იგეგმება, რაც ხელს შეუწყობს ახალქალაქში სტუდენტი-ახალგაზრდობის მოზიდვას საქართველოს სხვადასხვა რეგიონიდან. აქედან გამომდინარე, მნიშვნელოვანია ქალაქში თანამედროვე სტანდარტების საერთო საცხოვრებლის არსებობა. აღსანიშნავია ისიც, რომ ადგილზე არ არსებობს აკადემიური ხარისხის მქონე პერსონალი, პროფესორ-მასწავლებელთა სრული შემადგენლობა ყოველდღე დადის ახალციხიდან ახალქალაქში. რეაბილიტირებული, თანამედროვე სტანდარტების საერთო საცხოვრებელი ხელს შეუწყობს აკადემიური პერსონალისთვისაც საყოფაცხოვრებო პირობების შექმნას.

With the funding of the Ministry of Education and Science of Georgia, there is an ongoing rehabilitation process for hotel-style dormitory in Akhalkalaki for the students and teachers of Samtkshe-Javakheti State University. Today, the Minister of Education and Science of Georgia Tamar Sanikidze, with the rector of the University and  representatives of the local self-government inspected the process.
Within the project of infrastructural development of higher education facilities, rehabilitation of regional higher education facilities is a priority for the Ministry. Samtskhe-Javakheti State University, with its buildings in Akhaltsikhe and Akhalkalaki, is among them.
From the beginning of a new academic year, it is planned to enact several programs that are important for the region. It will contribute to attract students from different regions of Georgia to Akhalkalaki. Therefore, it is significant for the city to establish dormitories in compliance with the modern standards. It is worth mentioning that there are no personnel with academic degrees at the place. All professors and teachers go from Akhaltsikhe to Akhalkalaky daily. Rehabilitated, well-equipped hostel will provide living conditions for academic personnel.