საერთაშორისო კონფერენცია საქართველოში
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი თამარ სანიკიძე ცენტრალური და აღმოსავლეთ ევროპის სკოლების და ინსტიტუტების ქსელის NISPACEE რიგით 23-ე საერთაშორისო კონფერენციის ოფიციალურ გახსნას დაესწრო და კონფერენციის მონაწილეებს სიტყვით მიმართა.
კონფერენციის ფარგლებში, 3 დღის განმავლობაში მონაწილეები იმსჯელებენ ისეთ მნიშვნელოვან თემებზე, როგორიც არის საჯარო პოლიტიკა, ელექტრონული მმართველობა, საჯარო ფინანსები და მათი მართვა, საჯარო ინსტიტუტების რეფორმა და სხვა. კონფერენციაში 30-ზე მეტი ქვეყნის 300-მდე წარმომადგენელი მონაწილეობს. მათ შორის არიან ექსპერტები, პროფესორები, საერთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენლები, მაღალი დონის საჯარო მოხელეები.
„დარწმუნებული ვარ, რომ ამ სამი დღის განმავლობაში თქვენ ბევრს იმსჯელებთ საჯარო მმართველობის სფეროში არსებულ გამოწვევებზე და თუ გავითვალისწინებთ იმას, რომ საქართველო, განვითარების ამ ეტაპზე ახორციელებს არაერთ რეფორმას როგორც საჯარო ინსტიტუტებში, ასევე თვითმმართველ ორგანოებში, რაც დაგვაახლოებს ევროპულ ინსტიტუტებთან და სტრუქტურებთან, თქვენი ხედვა და მოსაზრებები ძალზე მნიშვნელოვანი და საინტერესოა ჩვენთვის. საქართველო დგას არაერთი გამოწვევის წინაშე და ევროკავშირთან ასოცირება ყველაზე პრიორიტეტულია ამ გამოწვევებს შორის. ჩვენი ვალდებულებაა, რომ ვუპასუხოთ ამ გამოწვევებს საჯარო მმართველობის მოდერნიზებით, სახელმწიფო სერვისების განვითარებით და მათზე ხელმისაწვდომობის უზრუნველყოფით, რაც ერთიანობაში ხდის საჯარო მართვას ადამიანზე და მის საჭიროებებზე ორიენტირებულს. დამეთანხმებით ალბათ, რომ ამ პროცესების წარმატებულად განხორციელებისთვის საჯარო სექტორში კვალიფიციური კადრების არსებობა აუცილებელი პირობაა“- განაცხადა თამარ სანიკიძემ და შემდეგ ვრცლად ისაუბრა იმის შესახებ, თუ რა კეთდება ამ მიმართულებით საქართველოში.
კონფერენციის მასპინძელია კავკასიის უნივერსიტეტი. მხარდაჭერები არიან: საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო. ევროკომისია, ფრიდრიხ ებერტის ფონდი და საქართველოს სპორტისა და ახალგაზრდობის საქმეთა სამინისტრო.

International Conference in Georgia
Within the conference, during 3 days, the participants will discuss such important topics as public policy, electronic governance, public finances and their management, reform of public institutes etc. Up to 300 representatives from more than 30 countries are participating in the conference, including experts, professors, representatives of international organizations, high-level public employees.
“I am sure that during these 3 days you will discuss a lot about challenges in the field of public administration. If we take into consideration the fact that, at this stage of development, Georgia is conducting various reforms in public institutes, in self-governing bodies, which makes us closer to European institutes and structures, your vision and opinions are important and interesting for us. Georgia is facing many challenges and association with EU is a top priority among them. Our obligation is to answer these challenges by modernization of public administration, by development of public services and provision an access to them, which in total makes public administration oriented on people and their needs. I think you will agree with me that qualified stuff in public sector is necessary in order to implement these processes successfully.
The host of the conference is Caucasus University. It is supported by: the Ministry of Education and Science of Georgia, European Commission, Friedrich Ebert Foundation and the Ministry of Sport and Youth Affairs of Georgia.