23 მაისს სახალხო ზეიმი ,,აფხაზეთობა’’აღინიშნება
ეთნოგრაფიულ მუზეუმში სახალხო დღესასწაული ,,აფხაზეთობა’’ საზეიმოდ გაიხსნა. ღონისძიებას საქართველოს პრემიერ-მინისტრი ირაკლი ღარიბაშვილი, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი თამარ სანიკიძე, საქართველოს აღმასრულებელი და საკანონმდებლო ხელისუფლებისა და საერთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენლები, დიპლომატიური კორპუსი, აფხაზეთიდან დევნილი ინტელიგენცია და სხვა მოწვეული სტუმრები ესწრებოდნენ.
სტუმრებმა აფხაზეთის კულტურული მემკვიდრეობის ამსახველი ფოტო-მასალების, აფხაზეთის მხატვართა ნამუშევრების,  ბავშვთა ნახატებისა და ხალხური რეწვის ნიმუშების გამოფენა დაათვალიერეს. ასევე,  აფხაზეთის სახელოვნებო სკოლებისა და სასწავლებლების მოსწავლეთა კონცერტის დაესწრნენ, სადაც შესრულდა ქართულ-აფხაზური ცეკვები და სიმღერები.
უწმინდესისა და უნეტარესის, სრულიად საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქის, მცხეთა-თბილისის მთავარეპისკოპოსის და ბიჭვინთისა და ცხუმ-აფხაზეთის მიტროპოლიტის ილია მეორის ინიციატივითა და ლოცვა კურთხევით 23 მაისი „აფხაზეთობის’’ დღედ დაწესდა.

Public holiday “Abkhazetoba” is celebrated on May 23
There was a grand opening of the public holiday “Abkhazetoba” at the Museum of Ethnography. The prime Minister of Georgia Irakli Gharibashvili, the Minister of Education and Science of Georgia Tamar Sanikidze, the executive and legislative authorities of Georgia, representatives of international organizations, Diplomatic corps, IDP intelligence from Abkhazia and other invited guests have attended the event.
The guests saw the exhibition of photo-materials reflecting the cultural heritage of Abkhazia, paintings of Abkhazian painters, children’s paintings and works of folk craft. Also they attended a concert of students from art schools and educational facilities of Abkhazia, who performed Abkhazian dances and songs.
By the initiative and blessings of His Holiness and Beatitude, Catholicos-Patriarch of All Georgia, Archbishop of Mtskheta-Tbilisi and Tskhum-Abkhazia Ilia II May 23 has been announces as a day of Abkhazia.