ინტელექტუალური საკუთრების მსოფლიო ორგანიზაციის გენერალურ დირექტორთან შეხვედრა გაიმართა
საქართველოს პრემიერ-მინისტრის ირაკლი ღარიბაშვილის მოწვევით  საქართველოში ოფიციალური ვიზიტით იმყოფება  ინტელექტუალური საკუთრების მსოფლიო ორგანიზაციის (WIPO) გენერალური დირექტორი  ფრენსის გარი, რომელიც დღეს საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრს თამარ სანიკიძეს შეხვდა.  შეხვედრას ასევე ესწრებოდნენ მინისტრის მოადგილე გიორგი შარვაშიძე და საქართველოს ინტელექტუალური საკუთრების ეროვნული ცენტრის - ,,საქპატენტი“ თავმჯდომარე ნიკოლოზ გოგილიძე.
შეხვედრაზე საუბარი შეეხო WIPO-სა და საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს შორის მემორანდუმის გაფორმებას, რომელიც კიდევ უფრო გააძლიერებს თანამშრომლობას ისეთ მნიშვნელოვან საკითხებზე, როგორიცაა ინოვაციური საქმიანობის  ხელშეწყობა და ინტელექტუალური საკუთრების (IP) საგანმანათლებლო დაწესებულების დამკვიდრება. შეხვედრაზე აღინიშნა, რომ ინტელექტუალური საკუთრების აკადემიის დაარსების  პროცესში მნიშვნელოვანია საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროსთან თანამშრომლობა და მისი მხარდაჭერა.
სამინისტრო მჭიდროდ თანამშრომლობს საქართველოს ინტელექტუალური საკუთრების ეროვნულ ცენტრთან ინოვაციური საქმიანობის ხელშეწყობის  მიმართულებით  ქვეყანაში. ერთობლივი პროექტების ფარგლებში სხვადასხვა ახალგაზრდული სამეცნიერო და სასკოლო კონკურსები იმართება.
ინტელექტუალური საკუთრების სისტემის განვითარება საქართველოს მთავრობის ერთ-ერთი მთავარი პრიორიტეტია და მისი  დაცვა  წარმოადგენს ერთ-ერთ მნიშვნელოვან საკითხს „ევროკავშირთან ღრმა და ყოვლისმომცველი თავისუფალი სავაჭრო სივრცის შესახებ შეთანხმების“(DCFTA)  ფარგლებში.
ინტელექტუალური საკუთრების მსოფლიო ორგანიზაცია, გაერთიანებული ერების სპეციალიზებული უწყება, რომლის წევრი საქართველო 1991 წლიდან არის, ინტელექტუალური საკუთრების პოლიტიკის, მომსახურების, ინფორმაციის და თანამშრომლობის  გლობალური ფორუმია. 188 წევრ ქვეყანას WIPO ეხმარება დაბალანსებული საერთაშორისო ინტელექტუალური საკუთრების სამართლებრივი სისტემის შემუშავებაში, საზოგადოების არსებული მოთხოვნების დასაკმაყოფილებლად.  ბიზნეს მომსახურებას უწევს სხვადასხვა ქვეყნებს და ეხმარება დავების გადაჭრაში. ასევე, სთავაზობს კვალიფიკაციის ასამაღლებელ პროგრამებს, რომ განვითარებადმა ქვეყნებმა სარგებელი მიიღონ ინტელექტუალური საკუთრების გამოყენებით და სთავაზობს ინტელექტუალური საკუთრების უნიკალურ ცოდნის ბანკებზე თავისუფალ წვდომას.

Meeting with the Director-General of World Intellectual Property Organization
By the invitation of Georgian Prime Minister Irakli Gharibashvili, Director-General of World Intellectual Property Organization (WIPO) Francis Gurry is in Georgia within his official visit. He had a meeting today with the Minister of Education and Science of Georgia Tamar Sanikidze. Deputy Minister Giorgi Sharvashidze and Head of National Intellectual Property Center of Georgia “Sakpatenti”, Nikoloz Gogiladze also attended the meeting.
The discussion was about signing a memorandum between WIPO and the Ministry of Education and Science of Georgia, which will strengthen collaboration in such important issues as promotion of innovative activities and establishment of educational facility for Intellectual Property (IP). It was pointed out on the meeting that while establishing academy of Intellectual Property, support and collaboration with the Ministry of Education and Science of Georgia is significant.
The Ministry works closely with the National Intellectual Property Center to promote innovative activities in the Country. Various youth science and school contests are held within the joint project.
Development of the Intellectual Property system is one of the main priorities for Georgian Government and its protection is one of the significant issues for the agreement with EU about Deep and Comprehensive Free Trade Area (DCFTA).
World Intellectual Property Organization, special agency of UN, whose member has been Georgia since 1991, is a global forum of Intellectual Property policy, service, information and collaboration. WIPO is helping 188 countries in developing balanced legal system for International Intellectual Property to satisfy existing needs of society. It provides business services for various countries and helps to solve disputes. Also it proposes programs for improving qualification, so the developing countries can benefit from using Intellectual Property, also it provides free access to the unique educational banks of the Intellectual Property.