ახალგაზრდა პროფესიონალების პროგრამა 2015
UNESCO-მ დაიწყო განაცხადების მიღება 2015 წლისთვის ახალგაზრდა პროფესიონალების პროგრამის (Young Professional Programme) ფარგლებში.
აღნიშნული პროგრამის მიზანია პროფესიონალი ახალგაზრდების ჩართვა UNESCO-ს საქმიანობაში ორგანიზაციის სათაო ოფისში ან მის რეგიონალურ ბიუროებში მსოფლიოს მასშტაბით.
ორგანიზაციის ადამიანური რესურსების მართვის ბიუროს წესების თანახმად, ქვეყანას აქვს უფლება წარადგინოს მაქსიმუმ 15 კანდიდატი 2015 წლის 10 ივლისამდე.  2015 წლის 31 დეკემბრისთვის კანდიდატები უნდა იყვნენ არაუმეტეს 32 წლის, სრულყოფილად ფლობდნენ ინგლისურ ან ფრანგულ ენებს და ჰქონდეთ მინიმუმ მაგისტრის დიპლომი (advanced degree) იუნესკოს სტრუქტურული ქვედანაყოფების მიერ განსაზღვრული შემდეგი მიმართულებებით:
• განათლება - განათლების დაგეგმვა, შედარებითი განათლება, განათლების რეფორმა ადამიანური რესურსების მართვა, ბიზნეს ადმინისტრირება;
• საბუნებისმეტყველო მეცნიერებები - გარემოსდაცვითი საბუნებისმეტყველო მეცნიერებები;
• სოციალური და ჰუმანიტარული მეცნიერებები - სოციალური და ჰუმანიტარული მეცნიერებები (სოციალური ტრანსფორმაცია, პოლიტიკის ფორმულირება, ახალგაზრდობა და კულტურათაშორისი დიალოგი);
• კულტურა - საერთაშორისო სამართალი;
• კომუნიკაცია და ინფორმაცია - კომუნიკაციის ან ინფორმაციის მეცნიერებები;
• საგარეო  ურთიერთობები - საერთაშორისო ურთიერთობები; პოლიტიკური მეცნიერებები;
• იურიდიული  - საერთაშორისო სამართალი; საკონტრაქტო კანონი; კომერციული ან ადმინისტრაციული კანონი;
• ფინანსების მართვა - ფინანსები; ბუღალტერია; აუდიტი.
ორივე უცხო ენის (ინგლისური და ფრანგული)  ცოდნა (ასევე სხვა უცხო ენების ცოდნა) და შესაბამისი სამუშაო გამოცდილება განიხილება როგორც დამატებითი უპირატესობა.
პროგრამაში მონაწილეობის მსურველებმა მ.წ. 15 ივნისამდე (14 ივნისის დღის ბოლომდე) უნდა წარმოადგინონ საქართველოს იუნესკოს საქმეთა ეროვნული კომისიის სამდივნოს შემდეგი დოკუმენტაცია:
• CV - ქართულ ენაზე;
• სამოტივაციო  წერილი - ინგლისურ ან ფრანგულ ენაზე (წერილი უნდა შეიცავდეს მაქსიმუმ 500 სიტყვას და ასახავდეს აპლიკანტის ხედვას  ორგანიზაციაში მის როლთან მიმართებაში - როგორ ხედავს ის საკუთარ თავს ორგანიზაციის სისტემაში და მის მიერ არჩეულ სტრუქტურულ ქვედანაყოფში და რა წვლილის შეტანა შეუძლია მის ცოდნას, გამოცდილებას და მისწრაფებას ორგანიზაციის მანდატით გათვალისწინებულ საქმიანობაში).
სასურველია ასევე უცხო ენის ცოდნის დამადასტურებელი სერტიფიკატის, მხარდაჭერის წერილის თუ პროფესიული ცოდნისა და გამოცდილების დამადასტურებელი სხვა სახის რაიმე დამატებითი დოკუმენტის არსებობა.

Young Professionals Programme 2015
UNESCO started to receive applications within the framework of Young Professionals Programme for 2015. The goal of abovementioned programme is to attract young professionals to the activities of UNESCO, in organization’s head office or its regional bureaus worldwide.
According to the rules of Human Resources Management Bureau, each country has a right to present maximum 10 candidates until July 10, 2015. The candidates should be no older than 32 year on 31 December, 2015, to have a perfect knowledge of English of French languages and have at minimum advanced degree in one of the following fields:
• Education – Education planning; Comparative education; Reform of education; Human resources management; Business administration;
• Natural sciences – Environmental natural sciences;
• Social and humanitarian sciences – Social and humanitarian sciences (Social transformation; Formulation of politics, Youth and intercultural dialogue);
• Culture – International law;
• Communication and information – Sciences of communication or information;
• Foreign relations – Foreign relations; Political sciences;
• Juridical -  International law; Contract law; Commercial or administrative law;
• Finance management – Finances; Accounting; Audit.
Knowledge of both foreign languages (English and French), also knowledge of other foreign languages is considered as additional advantage.
Interested persons should apply until June 15 (until the end of June 14) to the Secretariat of Georgian National Commission for UNESCO with following documentation:
• CV – on Georgian;
• Motivation letter – on English or French (letter should contain at least 500 words and represent applicant’s vision of his role in the organization – how s/he sees himself/herself in organization’s system and in chosen structural unit and how s/he can contribute with his/her knowledge, experience and aspiration to the activities of organization envisaged by its mandate).
It’s also desirable to present certificate confirming knowledge of foreign language, comfort letter, or some additional documents confirming professional knowledge and experience.