ბავშვთა დაცვის საერთაშორისო დღე მინისტრმა მოსწავლეებთან ერთად გაატარა
ბავშვთა დაცვის საერთაშორისო დღესთან დაკავშირებით, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი თამარ სანიკიძე ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის ბოტანიკის ინსტიტუტში სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების მქონე სკოლის მოსწავლეთა ნამუშევრების გამოფენას დაესწრო და ბავშვებთან ერთად, სხვადასხვა აქტივობებში მიიღო მონაწილეობა.
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს ორგანიზებით და ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის მხარდაჭერით, 1 ივნისს, ბავშვთა დაცვის საერთაშორისო დღესთან დაკავშირებით, ბოტანიკის ინსტიტუტში სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროების მქონე სკოლის მოსწავლეთა ნამუშევრების გამოფენა მოეწყო, სადაც წარმოდგენილი იყო მათ მიერ შესრულებული ნახატები, ფოტოები და ხელნაკეთი ნივთები.
ამ დღესთან დაკავშირებით, პანკისიდან და სამცხე-ჯავახეთიდან ჩამოსულ სკოლის მოსწავლეებს ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტმა საინტერესო სამეცნიერო ტური მოუწყო. სპეციალურად მოწყობილ სტენდზე, მოსწავლეებს შეეძლოთ მონაწილეობა მიეღოთ სახალისო სამეცნიერო ექსპერიმენტებში ბიოლოგიისა და ქიმიური ბიოლოგიის მიმართულებით; ცდებში მონაწილე მოსწავლეები „დამწყები მეცნიერის“ სერტიფიკატებით დაჯილდოვდნენ. უნივერსიტეტის მომავლის სამრეწველო ინოვაციების ლაბორატორიის კუთხეში, სტუმრები 3D პრინტერით სხვადასხვა ნივთების დამზადების პროცესს ეცნობოდნენ. მთელი დღის განმავლობაში მოსწავლეებისთვის მუშაობდა კომპიუტერული თამაშების ლაბორატორიის კუთხე, სადაც ოკულუსების საშუალებით მსურველებს შესაძლებლობა ჰქონდათ ვირტუალურად გაცნობოდნენ უნივერსიტეტში მოქმედ სხვადასხვა ლაბორატორიებს. სამეცნიერო სტენდზე მოსწავლეებმა დაათვალიერეს ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის ლექტორებისა და სტუდენტების მიერ დამზადებული დანადგარები, მათ შორის, სეისმურობის საზომი მოწყობილობა.
მოსწავლეებმა ბოტანიკის ინსტიტუში არსებული ლაბორატორია და ჰერბარიუმიც დაათვალიერეს და მონაწილეობა მიიღეს სხვადასხვა შეჯიბრებებში, რომელიც ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის ბავშვის განვითარების ინსტიტუტის რეკომენდაციით შემუშავდა.

International Day for Protection of Children the Minister spent with the pupils
With the organization of the Ministry of Education and Science of Georgia and support of Ilia Siate University, on June 1, in connection with the International Day for Protection of Children, in the Institute of Botany an exhibition of works of pupils with Special Educational Needs was held where drawings, photos and handmade things were presented made by the pupils.
In connection with this day, Ilia State University organized interesting scientific tour for the pupils arrived from Samtskhe-Javakheti. On special board, pupils could take part in amusing scientific experiments for the directions of biology and chemistry; Pupils who took part in experiments were gifted with certificates of “Beginning scientist”. In the laboratory corner of future industrial innovations of the University, guests got familiarized with the process of making various things by the use of 3D printer. In the course of whole day, corner of computer games laboratory was working for pupils where interested persons had an opportunity to virtually receive information about laboratories of the University. On the scientific boards pupils examined equipment made by the lecturers and students of the University, including a device which is measuring seismic activity.
The pupils also got acquainted with the laboratory existing in the Institute of Botany and herbarium and took part in various contests which were elaborated under the recommendations of the Institute of Child Development of Ilia State University.