საგანგებო სიტუაციის იმიტირებული ღონისძიება 147-ე საჯარო სკოლაში
თბილისის 147-ე საჯარო სკოლში საგანგებო სიტუაციების შტაბი შეიქმნა, რომელსაც სკოლის დირექციასთან და პედაგოგებთან ერთად, სკოლის მანდატური უხელმძღვანელებს. დღეს სკოლას შსს-ს საგანგებო სიტუაციების მართვის სააგენტოს წარმომადგენლები ეწვივნენ და შტაბის წევრებთან ერთად, პრაქტიკული სწავლება განახორციელეს თუ როგორ უნდა მოხდეს მოსწავლეების უსაფრთხო ევაკუაცია საგანგებო სიტუაციების დროს (მაგ: ხანძარი, მიწისძვრა). სწავლებას საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი თამარ სანიკიძე დაესწრო.
სამომავლოდ, მსგავსი შტაბები ყველა საჯარო სკოლის შენობაში განთავსდება. შტაბების შექმნის პროცესთან ერთად, წელიწადში ორჯერ ჩატარდება მსგავსი საევაკუაციო ღონისძიებები ყველა საჯარო სკოლაში, რათა ამაღლდეს მოსწავლის, პედაგოგისა და დირექციის ცნობიერება საგანგებო სიტუაციების მართვის საკითხებში.
დღეიდან, 11 საპილოტე სკოლის ამდენივე მანდატური გადამზადდება საგანგებო სიტუაციების მართვაში, რაც ხელს შეუწყობს კიდევ უფრო ეფექტურად იმუშაონ მანდატურებმა და საგანგებო სიტუაციებში დაიცვან მოსწავლეები და უზრუნველყონ მათი უსაფრთხოება.
შსს-ს საგანგებო სიტუაციების მართვის სააგენტო თავის მხრივ, კამპანიის ,,სამოქალაქო უსაფრთხოება სკოლებსა და ბაღებში’’ ფარგლებში, თბილისისა და რეგიონების მასშტაბით, სამოქალაქო უსაფრთხოების სფეროში აღსაზრდელთა ცნოებიერების ამაღლების მიზნით, სკოლებსა და ბაღებში ანალოგიურ თეორიულ და პრაქტიკულ სწავლებას ახორციელებს.
ამ ტიპის ღონისძიებების მიზანია, საგანგებო სიტუაციების დროს, აღსაზრდელებისა და პერსონალის მზადყოფნა, ასევე, ინციდენტზე კოორდინირებული რეაგირებისთვის საჭირო თეორიული ცოდნისა და პრაქტიკული უნარ-ჩვევების გაუმჯობესება.

Simulated measure of emergency situation in №147 public school
In №147 public school of Tbilisi, staff of emergency situation was established which, along with directorate of the school and teachers, will be headed by the school’s resource officer. Today representatives of Emergency Situations Management Agency of the Ministry of Internal Affairs visited school and along with members of the staff, carried out practical exercise how to safely evacuate pupils during emergency situations (i.e. fire, earthquake). Minister of Education and Science Tamar Sanikidze attended exercises.
In the future, such staffs will be established in every public school. Together with the process of establishment of staffs, twice a year similar measures of evacuation will be carried out in every public school, for the purpose of increasing awareness of pupils, teachers and directorate in the issues of emergency situation management.
From today, in 11 pilot schools 11 resource officers will be retrained in the management of emergency situations which will help them to work even more effectively, protect pupils during emergency situations and ensure their safety.
Emergency Situations Management Agency of the Ministry of Internal Affairs, in its turn, in the framework of “Civil safety in schools and kindergartens”, in scale of Tbilisi and regions, is carrying out similar practical exercises in schools and kindergartens, for the purpose of increasing awareness in the sphere of civil safety.
The goal of the measures of such type is to ensure preparedness of pupils and personnel, during emergency situations, also, it is necessary to improve theoretical knowledge and practical skills for coordinated reactions on incidents.