მე-11 კლასელებისთვის პრეტესტი 16 ივნისს ჩატარდება, ხოლო გამოცები 17 ივნისიდან დაიწყება
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს გადაწყვეტილებით, მე-11 კლასელების დამამთავრებელი გამოცდების პრეტესტი მთელს საქართველოში ხვალ, 16 ივნისს ჩატარდება.
შესაბამისად, გამოცდები დაიწყება ზეგ, 17 ივნისს 09:00 საათიდან. სკოლები იხელმძღვანელებენ იმ განრიგით, რომელიც ჰქონდათ შემუშავებული. გამოცდები მხოლოდ ერთი დღით გადაიწევს, რის გამოც მოხდება სარეზერვო დღის (შაბათის) გამოყენება.
სტიქიის შედეგად, ამ ეტაპზე, მხოლოდ ერთს მომავლის სკოლას აქვს პრობლემები თუმცა, მომავლის სკოლის მე-11 კლასელები პრეტესტს და გამოცდებს თბილისის 55-ე საჯარო სკოლაში ჩააბარებენ.
სამინისტრო გაცნობებთ, პრეტესტი არ წარმოადგენს სავალდებულო აქტივობას და არის ნებაყოფლობითი, თუმცა ამ ფორმით ყველა მოსწავლეს ექნება საშუალება უკეთ მოემზადოს დამამთავრებელი გამოცდისთვის და გაიაროს ტესტის აპრობაცია.
დეტალური ინფორმაცია განრიგის შესახებ დღის დაახლოებით სამ საათზე შეფასებისა და გამოცდების ეროვნული ცენტრის ვებგვერდზე: www.naec.ge განთავსდება.

Pretest for the 11th grade students will take place on June 16, final exams will start on June 17
By the decision of the Ministry of Education and Science of Georgia, a pretest for final exams of the 11th grade students will take place tomorrow in whole Georgia.
Accordingly, the examination will start the day after tomorrow on June 17 from 9:00am. Schools will operate according to the prepared schedule. The exams will be postponed only for one day, because of which they will use a backup day (Saturday).
At this state, the disaster caused problems only for one school “School of Tomorrow”. However, the 11th grade students of School of Tomorrow will take a pretest and final exams at Tbilisi N55 public school.
The Ministry informs that a pretest is not obligatory and it is a voluntary activity. But it helps students to prepare better for final exams and take approbation of the test. Detailed information about the schedule will be posted by 3pm on the website of National Assessment and Examinations Center: www.naec.ge