მინისტრმა ვერეს ხეობაში სასწავლო-სამეცნიერო ლაბორატორია დაათვალიერა
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა თამარ სანიკიძემ და ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის რექტორმა ვლადიმერ პაპავამ 13 ივნისს თბილისში მომხდარი სტიქიური უბედურების შედეგად განადგურებული თსუ-ს ჰიდრომეტეოროლოგიის სასწავლო-სამეცნიერო ლაბორატორიის ტერიტორია დაათვალიერეს.
თსუ-ს ჰიდრომეტეოროლოგიის სასწავლო-სამეცნიერო ლაბორატორიის ერთი შენობა მთლიანად დანგრეულია, მეორე შენობა დაზიანებულია, განადგურდა ლაბორატორიის აპარატურა, ხელსაწყო-იარაღები, სახელმძღვანელოები. ლაბორატორიაში გარდა სამეცნიერო კვლევებისა, ინტენსიური სასწავლო პროცესი მიმდინარეობდა. მხოლოდ გაზაფხულის სემესტრში თსუ-ს ზუსტ და საბუნებისმეტყველო მეცნიერებათა ფაკულტეტის ბკალავრიატის, მაგისტრატურისა და დოქტორანტურის 500-ზე მეტმა სტუდენტმა გაიარა ლაბორატორიაში სალექციო და პრაქტიკული კურსები.
სასწავლო–სამეცნიერო ლაბორატორია 1962 წლიდან ფუნქციონირებდა. იგი მდ. ვერეს ხეობაში მდებარეობდა და 0,6 ჰა-მდე ფართობი ეკავა. ლაბორატორიის დაარსების ძირითადი მიზეზი 1960 წელს მდინარე ვერეს კატასტროფული წყალმოვარდნა იყო, რომლის შედეგადაც დაიტბორა ზოოპარკი და საცხოვრებელი სახლები. აუცილებელი გახდა მდინარე ვერეს ჰიდროლოგიური რეჟიმის დეტალური შესწავლა, უწყვეტი მონიტორინგის რეჟიმი და ამ პროცესის მეცნიერულ დონეზე ორგანიზაცია.
ლაბორატორია დღიდან დაარსებისა ჩართული იყო ფაკულტეტის სასწავლო პროცესში და აქ ყოველ სემესტრში ასეულობით სტუდენტისათვის ინტენსიურად ტარდება ლექციები და პრაქტიკული სამუშაობები. ლაბორატორიაში, ზაფხულის პერიოდში, სასწავლო-საველე პრაქტიკებს გადიოდნენ როგორც თსუ–ს, ასევე სხვა უმაღლესი სასწავლებლების (ტექნიკური, აგრარული და სოხუმის უნვერსიტეტები) სტუდენტები. გარდა ამისა, აქ ტრენინგებს გადიოდნენ საშულო სკოლის გეოგრაფიის მასწავლებლებიც.
ლაბორატორიის ტერიტორიაზე მდებარეობდა ორი კორპუსი, სადაც განლაგებული იყო აუდიტორიები და სამუშაო ოთახები, ასევე ბიბლიოთეკა, ორი მეტეომოედანი, წყალსაზომი საგუშაგო დაკიდული ჰიდრომეტრიული ხიდი, მდინარის დონეების თვითმწერი დანადგარი. ლაბორატორიაში წარმოებდა მდ. ვერეს ჰიდროლოგიური რეჟიმის შესწავლა და დაკვირვებები. კერძოდ, ყოველდღიური დაკვირვებები მდ. ვერეს წყლის დონეებზე, ტემპერატურაზე და ხდებოდა წყლის ხარჯების გაზომვები. აღსანიშნავია, რომ ლაბორატორიაში მოპოვებული მასალებით სარგებლობდა საქართველოს გარემოს ეროვნული სააგენტო. ქუჩას, სადაც მდებარეობდა ლაბორატორია, მინიჭებული აქვს მისი ერთ–ერთი დამაარსებლის აკადემიკოს გივი სვანიძის სახელი.
აღნიშნული ლაბორატორია თავისი ფუნქციური დანიშნულებით მეტად მნშვნელოვანი იყო თსუ-სთვის. აქ მოპოვებული მასალები კი ძალზე აქტუალურია თბილისის მიდამოების თანამედროვე ეკოლოგიური მდგომარეობის შესაფასებლად. განსაკუთრებით თუ გავითვალიწინებთ, რომ ის ერთ–ერთი იყო საქართველოში შემორჩენილ მცირე რაოდენობის სადგურებს შორის.
აღნიშნული ლაბორატორია მაღალ დონეზე შეაფასეს უცხოელმა ექსპერტებმა და გადაწყდა მისი საერთაშორისო სამაგისტრო პროგრამაში ”წყლის რესურსების ინტეგრირებული მართვა” სასწავლო-საბაზო ცენტრად გამოყენება. ლაბორატორია საჭიროა ქვეყნისთვის. სპეციალისტები უმოკლეს დღეებში დადებენ კონკრეტულ რეკომენდაციებს, თუ რა არის გასაკეთებელი იმისთვის, რომ მომავალში თავიდან ავიცილოთ მსგავსი კატასტროფა

The Minister examined the study-scientific laboratory in the Vere River Valley
One building of TSU hydrometallurgy study-scientific laboratory is completely demolished, and another is damaged; the apparatus, tools and text books are destroyed. Except for scientific research, intensive process of studying proceeded in the laboratory. During just the spring semester more than 500 bachelor’s, master’s and PhD students of the faculty of TSU Exact and Natural Sciences attended lecture courses and practical courses in the laboratory.
The study-scientific laboratory had functioned since 1962. It was situated in the Vere River Valley, covering an area of 0.6 hectares. The main reason for founding the laboratory was the catastrophic overflow of the Vere River which flooded the zoo and nearby houses. It was essential to study and continually monitor the hydrological regime of the Vere River, and organize this process on a scientific level.
Since the day it was founded, the laboratory was involved in the process of studying at the faculty. Here hundreds of students were provided with intensive lectures and practical workshops. In summer, the field practice was attended not only by TSU students but also students from other universities (Technical, Agricultural and Sokhumi Universities). Apart from this, trainings held at the laboratory were attended by high school geography teachers.
On the territory of the laboratory there were two blocks with auditoriums and workshops, as well as a library, two meteorological departments, a hanging observational hydrometrical bridge, and a hygrograph to record the river level. In the laboratory they studied the hydrological regime of the Vere River and conducted observations. In particular, they observed the river level, temperature and determined water consumption. It should be remarked that the data obtained at the laboratory were used by the National Environment Agency of Georgia. The street where the laboratory was situated is named after the academician Givi Svanidze, one of the founders of the laboratory.
The aforementioned laboratory with its functional purpose was very important to TSU. The data obtained hold significant relevance to assessment of the contemporary ecological state of Tbilisi surroundings, especially because it was one of the very few remaining stations in Georgia.
This laboratory was rated highly by foreign experts and it was decided to be used as a basic learning centre in the international postgraduate program ‘Integrated Water Resources Management’. The laboratory is essential for the country. In the short term, specialists will publish specific recommendations about what to do in order to prevent such a catastrophe in the future.