მინისტრის სპეციალური განცხადება
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა თამარ სანიკიძემ საგანგებო განცხადება გააკეთა და იმ შეღავათებზე ისაუბრა, რომელიც 2015 წლის 13 ივნისს მომხდარი სტიქიის შედეგად დაზარალებულ სტუდენტებსა და მოსწავლეებს შეეხებათ. კერძოდ:
• 2015 წლის 13 ივნისს მომხდარი სტიქიის შედეგად დაღუპულთა ოჯახის წევრ და უსახლკაროდ დარჩენილ სტუდენტთა 2015-2016 სასწავლო წლის სწავლის გადასახადს სახელმწიფო დაფარავს. სტუდენტებში იგულისხმებიან ის აბიტურიენტები, რომლებიც წელს ჩაირიცხებიან აკრედიტირებულ საგანმანათლებლო პროგრამებზე. სწავლის გადასახადში იგულისხმება 2015-2016 აკადემიური წლის საფასური, სახელმწიფო სასწავლო გრანტისა და სახელმწიფო სასწავლო სამაგისტრო გრანტის მაქსიმალური ოდენობა. სამინისტროს უმაღლესი განათლების დეპარტამენტი შეიმუშავებს პროგრამას და წარუდგენს მთავრობას დასამტკიცებლად უახლოეს მთავრობის სხდომაზე.
• მოსწავლეებს, რომელთაც 13 ივნისის სტიქიის შედეგად სხვადასხვა პროგრამის ფარგლებში მიღებული კომპიუტერები და სახელმძღვანელოები დაუზიანდათ, სამინისტრო ახალ ნივთებს გადასცემს
• მანდატურის სამსახურთან არსებული ფსიქოლოგიური ცენტრი ყველა მოსწავლეს და მათ მშობლებს საჭიროების შემთხვევაში მომსახურებას უფასოდ გაუწევს
• სამინისტრო ასევე იმუშავებს ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტთან, რათა მოხდეს ჰიდროლოგიური ლაბორატორიისა და მიმდებარე ტერიტორიების შეფასება და სპეციალისტების დასკვნების შესაბამისად დაიგეგმოს ლაბორატორიის აღდგენითი სამუშაოები.

Special Announcement from the Minister
Tamar Sanikidze, the Georgian Minister of Education and Science made a special announcement and spoke about the privileges that will concern the students and pupils being disaster victims. In particular:
The tuition fees of the students whose family members perished or who is left homeless as a result of the disaster will be covered by the state during the academic year 2015-2016. Said students refer to entrants that will get enrolled in accredited educational programs, and said tuition fee refers to the fee of the academic year 2015-2016 - the maximum of state education grant for entrants and master’s students.
• The department of Higher Education of the Ministry will devise and refer a program to the government to have it passed at the immediate government meeting.
• The pupils, whose computers and text books obtained through different programs were damaged as a result of the disaster on June 13, will be provided with new items.
• If need be, the psychological centre of the office of Resource Officers will provide assistance to every pupil and their parents.
• The Ministry will also co-operate with Ivane Javakhishvili Tbilisi State University in order to evaluate the hydrological laboratory and the surrounding area, and to plan the rehabilitation works in accordance with the findings of specialists.