აკაკის კვირეული დაიწყო
2015 წელს დიდი ქართველი პოეტისა და საზოგადო მოღვაწის აკაკი წერეთლის დაბადებიდან 175 და გარდაცვალებიდან 100 წლისთავი სრულდება. ამ ღირსშესანიშნავ თარიღს საქართველოს მასშტაბით თითქმის ყველა საგანმანათლებლო დაწესებულება აღნიშნვს. მათ შორისაა ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი, სადაც  აკაკი წერეთლისადმი მიძღვნილი კვირეული იმართება.
დღეს, თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტში საერთაშორისო კონფერენცია -„აკაკი წერეთელი და მისი ეპოქა“  გაიხსნა, რომელსაც საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი თამარ სანიკიძე, თსუ-ს პროფესორები, სტუდენტები და მოწვეული სტუმრები დაესწრნენ. კონფერენცია თსუ-ს რექტორმა, აკადემიკოსმა ვლადიმერ პაპავამ გახსნა.
საერთაშორისო სამეცნიერო და სტუდენტური კონფერენციის ფარგლებში, რომელსაც ესწრებოდნენ სტუმრები უკრაინიდან, ლატვიიდან და სხვა ქვეყნებიდან, ასევე, მონაწილეები საქართველოს უნივერსიტეტებიდან, მოეწყო აკაკისადმი მიძღვნილი გამოფენა და წიგნების პრეზენტაცია; გაიმართა ფილმის ჩვენება.
კონფერენციის გახსნამდე მონაწილეებმა თსუ-ს პირველი კორპუსის ეზოში ყვავილებით შეამკეს აკაკი წერეთლის ბიუსტი.

Akaki Week Has Started
Today, an international conference called “Akaki Tsereteli and his era” was opened in Tbilisi State University. The Minister of Education and Science of Georgia Tamar Sanikidze, the university professors, students and invited guests attended the opening. A rector of Tbilisi State University, academician Vladimer Papava opened the conference.
Within the international and student conference, which was attended by guests from Ukraine, Latvia and other countries, also the participants from other universities, there was a presentation and exhibition dedicated to Akaki Tsereteli. Also, there was a screening of a movie.
Before the opening of the conference, the participants adorned the bust of Akaki Tsereteli in the yard of TSU’s first building.