სემინარი „სასკოლო პრევენციული და არაფორმალური განათლების პროგრამები აშშ-ში“
თბილისმა სემინარს „სასკოლო პრევენციული და არაფორმალური განათლების პროგრამები აშშ-ში“ უმასპინძლა. სემინარი ჩატარდა პროგრამის „ვითამაშოთ კალათბურთი - საქართველო“, რომელსაც ახორციელებს ორგანიზაცია PH International, ამერიკის სახელმწიფო დეპარტამენტის განათლებისა და კულტურის საქმეთა ბიუროს (ECA) გაერთიანებული საერთაშორისო სპორტული ინიციატივების განყოფილების ფინანსური მხარდაჭერით. პროგრამა ხელს უწყობს ისეთი ინოვაციური ახალგაზრდული სათემო სპორტული პროექტების განვითარებას, სადაც სპორტული ღონისძიებებისა და თამაშების თანაორგანიზატორებად სკოლის მანდატურები და პოლიციის ოფიცრები გვევლინებიან, რომლებიც პირადი მაგალითის საფუძველზე ხელს უწყობენ ახალგაზრდებს შორის ცხოვრების ჯანსაღი წესის დამკვიდრებას და ადგილობრივი თემის როლის ზრდას საზოგადოებრივი წესრიგის დამყარების საქმეში.
სემინარი საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილემ ლია გიგაურმა გახსნა. მან ისაუბრა სკოლებში სამართლებრივი განათლებისა და პრევენციული პროგრამების მნიშვნელობის შესახებ. ასევე, მოზარდებში დანაშაულის პრევენციის მიზნით უწყებათაშორისი თანამშრომლობის მნიშვნელობაზე.
შეხვედრას ასევე ესწრებოდნენ სკოლის დირექტორები, მანდატურები, არასამთავრობო ორგანიზაციებისა და სახელმწიფო უწყებების წარმომადგენლები. სპეციალურად ამ სემინარის ჩასატარებლად, საქართველოს სტუმრობს აშშ დელეგაცია, სკოლის ფორმალური და არაფორმალური პროგრამების კოორდინატორები და ექსპერტები, რომლის რიგებშიც არიან პოლიციის დეპარტამენტების მაღალჩინოსნები, სკოლის რესურს ოფიცრები, ალბანისა და ბაფალოს პოლიციის ათლეტური ლიგის ხელმძღვანელები,  სკოლის სპორტული გუნდების მწვრთნელები და გოგონათა და ვაჟთა საკალათბურთო გუნდები.
პროგრამის „ვითამაშოთ კალათბურთი - საქართველო“ ძირითადი პარტნიორები არიან, საგანმანათლებლო დაწესებულებების მანდატურის სამსახური და საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინსიტრო, საქართველოს სპორტისა და ახალგაზრდობის სამინისტრო და საქართველოს კალათბურთის ფედერაცია. პროგრამის განხორციელებას ხელს უწყობს ახალგაზრდობის ეროვნული ცენტრი და თბილისის ევროპული ახალგაზრდული ცენტრი.
სემინარის მსვლელობისას გაკეთდა ოთხი თემატური პრეზენტაცია, რომელიც იმ თანამშრომლობას მიეძღვნა, რომელიც არსებობს აშშ-ში სკოლებს, ადგილობრივ მთავრობას, პოლიციის დეპარტამენტებსა და არასამთავრობო სექტორს  შორის. ამერიკელმა პოლიციელებმა და პოლიციის ათლეტური ლიგის წარმომადგენლებმა ქართველ კოლეგებს გაუზიარეს მათი გამოცდილება პრევენციული საქმიანობისა და არასრულწლოვნებთან კლასგარეშე ფორმატში ურთიერთობის შესახებ. კერძოდ, მათ სტუმრებს გაუზიარეს გამოცდილება პოლიციის დეპარტამენტის პრევენციული პროგრამების შესახებ ქალაქ ალბანის მაგალითზე, ისაუბრეს სკოლის რესურს ოფიცრის როლისა და ფუნქციების შესახებ, გააცნეს არასამთავრობო ორგანიზაცია „პოლიციის ათლეტური ლიგის“ პროგრამები და სკოლის კლასგარეშე პროგრამები და მათი ორგანიზების ტაქტიკები.

Seminar about Preventive and Non-formal Education Programs in USA
Tbilisi has hosted a seminar on “Preventive and non-formal education programs in USA”.  The seminar was held with the support of program “Let’s play basketball- Georgia” which is implemented by the organization PH International, also with financial support of United International Sport Initiative Division of Bureau of Educational and Cultural Affairs of America (ECA). The program supports development of those innovative youthful community sport projects, where the co-organizers of sport events and games are Resource Officers of Educational Institutions and police officers, who, based on their experience, contribute to establishing healthy lifestyle among children and increasing role of local community in creating a public order.
Lia Gigauri, Deputy Minister of Education and Science of Georgia, opened the seminar. She talked about the importance of legal education and preventive programs in schools. Also she talked about the importance of interagency cooperation in order to prevent violence among teenagers.
School directors, resource officers, representatives of NGOs and state agencies also attended the meeting. US delegation, coordinators of formal and non-formal school programs and experts who include officials from police departments, school resource officers, heads of Albany and Buffalo Police Athletic League, coaches of schools’ sport-teams and female and male basketball teams are visiting Georgia for this seminar.
General partners of the program “Let’s play Basketball-Georgia” are: Office of Resource Officers of Educational Institutions, the Ministry of Internal Affairs of Georgia, the Ministry of Sport and Youth Affairs of Georgia and Georgian Basketball Federation. Children and Youth National Center and Tbilisi Youth European Center are also supporting the program.
Four thematic presentations were made during the seminar, which were dedicated to the cooperation that exists in USA between schools, local government, police department and NGOs. American police officers and representatives of Police Athletic League shared their experience with Georgian colleagues about preventive measures and extracurricular relationships with juveniles. In particular, they shared their experience in preventive programs of police department on the example of city Albany. They talked about the role and function of school resource officers. They introduced the programs of NGO Police Athletic League, extracurricular programs for schools and tactics of their organization.