პრესკონფერენცია სასკოლო სახელმძღვანელოებთან დაკავშირებით
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა თამარ სანიკიძემ სასკოლო სახელმძღვანელოებთან დაკავშირებით პრესკონფერენცია გამართა და ჟურნალისტებს ამომწურავი ინფორმაცია მიაწოდა 2015-2016 სასწავლო წლისათვის „მოსწავლეების სახელმძღვანელოებით უზრუნველყოფის პროგრამის“ მიმდინარეობასთან დაკავშირებით.
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო „მოსწავლეების სახელმძღვანელოებით უზრუნველყოფის პროგრამას“  2013 წლიდან ახორციელებს. პროგრამის ფარგლებში, სახელმძღვანელოები უსასყიდლოდ გადაეცემა:
• საქართველოს საჯარო სკოლების ყველა მოსწავლეს;
• კერძო სკოლების სიღარიბის ზღვარს ქვემოთ მყოფი ოჯახების წევრ მოსწავლეებს;
• 2008 წლის აგვისტოს ომში დაღუპული მეომრების შვილებს;
• იმ კერძო სკოლების მოსწავლეებს, რომლებიც ამ სკოლის პრივატიზებამდე სწავლობდნენ ზოგადსაგანმანათლებლო დაწესებულებაში.
ამ ეტაპზე დასრულებულია უკვე ჩაბარებული   სახელმძღვანელოების ინვენტარიზაცია და მათი ძირითადი  ნაწილი ვარგისიანია. ეს ფაქტი რამდენიმე ფაქტორმა განაპირობა: 2013-2014 წლებში, გასულ წლებთან შედარებით, გაუმჯობესდა ქაღალდისა და საღებავის უვნებლობის ხარისხი. ასევე პირველი კლასის ყველა სახელმძღვანელო დაბეჭდილია თანამედროვე სპეციალურ საბეჭდ ქაღალდზე, რომელიც გამოირჩევა სიმსუბუქითა და გამძლეობით. შესაბამისად, მოსწავლისთვის ბევრად იოლია მისი მოხმარება და ნაკლებია ცვეთა. ასევე აღსანიშნავია, რომ  მნიშვნელოვნად ამაღლდა მოსწავლეებში   სახელმძღვანელოების მოხმარების კულტურა, იშვიათად ფიქსირდება წიგნების მიმართ უდიერი მოპყრობის ფაქტები. შედეგად, წელს წიგნების დიდი უმრავლესობა მაღალი ქულებით შეფასდა.
ხარისხი წელსაც შენარჩუნდება და ყველა ახალი სახელმძღვანელო, რომელიც წელს გამოიცემა ასევე იქნება  მაღალპოლიგრაფიულ დონეზე დაბეჭდილი. მიმდინარე წელს, დასაბეჭდი და შესასყიდი სახელმძღვანელოების ღირებულება დაახლოებით ხუთი მილიონ ნახევარია.

Press Conference Regarding the School Books
The Ministry of Education and Science of Georgia has been implementing “Program of the Provision for Pupils with Textbooks” since 2013. Within the program, free textbooks are provided for:
• All students of Georgian public schools;
• Students of private schools whose families are below the poverty line;
• Children of soldiers deceased in the war of August 2008;
• Students of those private schools, who used to study in general education facilities before the privatization of the school.
Like last year, for the academic year of 2015-2016, students will receive the packages of books that include textbooks that are evaluated with high scores. First graders will also receive the combined packages of new and old textbooks. As it was in previous years, all first graders will receive personal portable computers as a gift.
Now, stocktaking of delivered textbooks is finished and majority of them are useable. This happened due to several factors: in comparison with previous years, in 2013-2014 the quality of paper and safety of dye was improved. Also, all textbooks for the first grade are printed by using special modern printing paper, which stands out by its lightness and durability. Accordingly, it is easier for students to use them and more difficult to wear them out. Also, it is worth mentioning that culture of using books has been significantly increased among students. The facts of ill-treatment of books are rarely discovered. As a result, the most of the books this year have been evaluated with high scores.
The quality will be also maintained this year and all new textbooks that are published this year will be printed according to high polygraph standards. This year, the price of textbooks that have to be printed and purchased is approximately five and half million.