სასკოლო თეატრალური ფესტივალი სპექტაკლების ჩვენებით დაიხურა
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს ინიციატივით, ვაჟა-ფშაველას გარდაცვალებიდან 100 წლისთავთან დაკავშირებით, სასკოლო თეატრალური ფესტივალი გაიმართა. ფესტივალის ფარგლებში, საქართველოს საჯარო და კერძო სკოლების მოსწავლეებმა ვაჟა-ფშაველას ნაწარმოებების მიხედვით სპექტაკლები დადგეს. კომისიამ სამი გამარჯვებული სპექტაკლი გამოავლინა, რომელთა ჩვენებაც დღეს, მარჯანიშვილის თეატრში გაიმართა. ღონისძიებას საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი თამარ სანიკიძე, კულტურისა და ძეგლთა დაცვის მინისტრი მიხეილ გიორგაძე და სხვა მოწვეული სტუმრები დაესწრნენ.
ღონისძიების დასასრულს გამარჯვებული სკოლები დაჯილდოვდნენ ფულადი პრიზებითა და სიგელებით. საპრიზო თანხა შემდეგნაირად გადანაწილდა:
• ბათუმის წმინდა ანდრია პირველწოდებულის სახელობის სკოლა -I ადგილი (3 000 ლარი);
• სსიპ-ქალაქ ხობის ხობის N1 საჯარო სკოლა-II ადგილი (2 000 ლარი);
• სსიპ-ქალაქ ბორჯომის N1 საჯარო სკოლა - III ადგილი (1 000 ლარი);
• სსიპ-ქალაქ ფოთის N4 საჯარო სკოლა - ჟიურის ნომინაცია (500 ლარი).
გარდა საპრიზო ადგილებისა, ჟიურიმ 10 სპექტაკლი გამოავლინა, რომელთა წარმომდგენმა სკოლებმა ასევე წამახალისებელი სიგელები მიიღეს. სკოლებს სიგელები საქართველოს განათლებისა და მეციერების მინისტრის მოადგილემ, ლია გიგაურმა გადასცა. სამინისტროს გადაწყვეტილებით ბათუმის წმინდა ანდრია პირველწოდებულის სახელობის სკოლის მოსწავლეები დაჯილდოვდნენ ბაქსვუდის საზაფხულო სკოლის სამ კვირიანი მოსაწვევით. კულტურის სამინისტრომ კი ფავორიტ, მეორე ადგილოსან სკოლას, 2 000 ლარი და ვაჟა ფშაველას ფრანგულენოვანი და ინგლისურენოვანი სახელმძღვანელოები გადასცა.

School Theatre Festival was closed by performing of plays
In honor of 100th anniversary of death of Vaja-Pshavela, School Theatre Festival was conducted by the initiative of the Ministry of Education and Science of Georgia. Under the festival, students of public and private schools of Georgia performed plays based on writings of Vaja-Pshavela. The commission revealed three winner plays, which were performed today at Marjanishvili theatre. The Minister of Education and Science of Georgia Tamar Sanikidze, the Minister of Culture and Monument Protection of Georgia Mikheil Giorgadze and other invited guests attended the event.
At the end of the event, the winner schools were awarded by monetary reward and certificates. The monetary rewards were distributed as follows:
• Saint Andrew school of Batumi – I place (3 000 lari)
• LEPL N1 public school of  Khobi – II place (2 000 lari)
• LEPL N1 public school of Borjomi – III place (1 000 lari)
• LEPL N4 public school of Poti – jury nomination (500 lari)
Except the prize winners, the jury revealed 10 plays whose representative schools received encouraging certificates. Deputy Minister of Education and Science of Georgia Lia Gigauri gave the certificates to the schools. By the decision of the Ministry, students of Batumi Saint Andrew School were awarded with 3-week invitations to Buckswood Summer School.  The Ministry of Culture gave 2 000 lari and French and English editions of Vaja-Pshavela’s books to its favorite, second place winner school.