გამოჩენილი მეცნიერის საქვეყნო აღიარება
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა თამარ სანიკიძემ კიდევ ერთი გამოჩენილი მეცნიერი, პედაგოგი და საზოგადო მოღვაწე, საქართველოს მეცნიერებათა ეროვნული აკადემიის აკადემიკოსი, ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის პროფესორი ნოდარ ცინცაძე დააჯილდოვა და მას  ბრწყინვალების საპრეზიდენტო ორდენი გადასცა.
ნოდარ ცინცაძეს წელს 85 წელი შეუსრულდა. მეცნიერს იუბილე და საქვეყნო აღიარება მინისტრთან ერთად, საქართველოს მეცნიერებათა ეროვნული აკადემიის სამეცნიერო საბჭოს წევრებმაც მიულოცეს.
აკადემიკოსი ნოდარ ცინცაძე არის პლაზმის ფიზიკის საყოველთაოდ აღიარებული სამეცნიერო სკოლის შემქნელი საქართველოში, 300-ზე მეტი სამეცნიერო  ნაშრომის ავტორი. იგი ყოველთვის მუშაობდა პლაზმის ფიზიკის ყველაზე აქტუალური და რთული პრობლების მიმართულებით.  ნოდარ ცინცაძის მიერ პირველად იყო შემუშვებული სრულიად ახალი იდეა რელატივისტური პლაზმის ფიზიკაში, რომლითაც საფუძველი ჩაეყარა ძლიერი ლაზერების გამოყენებას, მას ეკუთვნის ახალი ამაჩქარებლის შექმნის იდეაც, მის მიერ შექმნილი ახალი კვანტური კინეტიკური განტოლება კი, ინტენსიურად გამოიყენება ჩვენში და საზღვარგარეთ კვანტური პლაზმის ფიზიკური მოვლენების შესწავლისას.
ნოდარ ცინცაძე წლების განმავლობაში მუშაობდა მსოფლიოს სხადასხვა ქვეყანაში როგორც მიწვეული პროფესორი. 2004-2011 წლებში ბატონი ნოდარი მოღვაწეობდა ცნობილი პაკისტანელი მეცნიერის, ნობელის პრემიის ლაურეატის აბდუს სალამის კათედრაზე ლაჰორის უნივერსიტეტში (პაკიტანი), იყო პლაზმის  ფიზიკის საერთაშორისო სკოლის  დირექტორი აბდუს სალამის სახელობის თეორიული ფიზიკის საერთაშორისო ცენტრში (ტრიესტი, იტალია). მის მიერ აღზრდილი მრავალი მკვლევარი და  მსოფლიოში აღიარებული მეცნიერი დღეს, წარმატებით მოღვაწეობს ჩვენი ქვეყნისა თუ, უცხოეთის წამვან სამეცნიერო ცენტრებსა და უმაღლეს სასწავლებლებში.
თამარ სანიკიძემ ბატონ ნოდარს მრავალწლიანი ნაყოფიერი სამეცნიერო საქმიანობისთვის, მთავრობის სახელით, მადლობა გადაუხადა და ხანგრძლივი სიცოცხლე და წარმატებები უსურვა.

National Acknowledgement of Famous Scientist
Nodar Tsintsadze turned 85 years old this year. Together with the Minister, members of a science council of the Georgian National Academy of Sciences also congratulated the scientist for the anniversary and national recognition.
The academician Nodar Tsintsadze is the founder of widely recognized scientific school of Plasma Physics in Georgia and the author of more than 300 scientific studies. He always worked in the direction of the most current and difficult problems of Plasma Physics. Nodar Tsintsadze was the first to process the entirely new idea in Relativistic Plasma Physics, which became a foundation for using strong lasers. In addition, the idea of creating a new accelerator belongs to him. New quantum kinetic equation created by him is extensively used here and abroad for examining physical events of quantum plasma.
Nodar Tsintsadze has worked for years in different countries of the world as a visiting professor. During 2004-2011 Mr. Nodar was working in the chair of Abdus Salam, famous Pakistani scientist and Nobel Laureate, at the University of Lahore (Pakistan). He was the director of the International School of Plasma Physics in the Abdus Salam International Center for Theoretical Physics (Trieste, Italy). Scholars and internationally recognized scientists, who were raised by him, are now successfully working in our country or in the leading scientific centers and universities abroad.
On the behalf of the Government, Tamar Sanikidze thanked Mr. Nodar for his extensive and productive scientific work and wished him long life and success.