მესხიას უნივერსიტეტი ზუგდიდსა და სენაკში ფლობს სასწავლო კორპუსებს, რომელთა სრული რეაბილიტაციაც განხორციელდა. უნივერსიტეტში ერთდროულად სამაგისტრო და საბაკალავრო და ხუთივე საფეხურის პროფესიული საგანმანათლებლო პროგრამები ხორციელდება. განახლებულ სენაკის ფილიალში ხდება მხოლოდ პროფესიული სტუდენტების მომზადება ჰუმანიტარულ, სამშენებლო, ტურიზმის, აგრარული, ბიზნესის, ინჟინერიის, ჯანდაცვის, სამართლის და სხვა მიმართულებებზე. პროფესიული საგანმანათლებლო პროგრამები ხორციელდება რეგიონის ბაზრის კვლევის შედეგების გათვალისწინებით. უნივერსიტეტში სამინისტროს მხარდაჭერით საპილოტე მოდულური პროფესიული საგანმანათლებლო პროგრამებიც ხორციელდება.
პროფესიულ საგანმანათლებლო პროგრამებზე ყოველწლიურად პროფესიულ განათლებას 500-ზე მეტი სტუდენტი ეუფლება, მათ შორის 100-მდე სტუდენტი აგრარულ მიმართულებებზე სწავლობს. სენაკის ბაზაზე პროფესიულ საგანამანათლებლო პროგრამებზე სრული მიღება შეზღუდული იყო შესაბამისი მატერიალურ-ტექნიკური ბაზის უქონლობის გამო, დღეს კი, სასწავლებელი ფლობს თანამედროვე ტექნოლოგიებით აღჭურვილ ლაბორატორიებს, სასწავლო სახელოსნოებს, სასათბურე მეურნეობებს, მეცხოველეობის ფერმას, სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწას.

The Minister is getting familiarized with infrastructural projects
Meskhia University in Zugdidi and Senaki possess educational buildings which undergo full rehabilitation. In the University, Master, Bachelor and professional educational programs for all 5 stages are carried out.
In the renovated Senaki branch only training of professional students is carried out in humanitarian, construction, tourism, agrarian, business, engineering, health care, law and other fields. Prpfessional educational programs are carried out with consideration of results of research of regional market. In the University, with the support of Ministry, pilot modular professional educational programs are implemented.
In professional educational programs every year, more than 500 students are receiving professional education, among them up to 100 students are studying in agrarian field.
Full admission in professional educational programs in Senaki base was limited because of absence of respective material-technical conditions, but today institution possesses laboratories equipped with modern technologies, training workshops, greenhouse farming, animal breeding farm, agricultural land.