დასაქმება და პროფესიული განათლება
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს ორგანიზებითა და შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროს მხარდაჭერით, “დასაქმების, პროფესიული განათლებისა და გადამზადების სექტორული საკოორდინაციო საბჭოს“ სხდომა გაიმართა, რომელსაც საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი თამარ სანიკიძე უძღვებოდა. საბჭო საქართველოს მთავრობასა და ევროკავშირს შორის გაფორმებული ფინანსური შეთანხმების დოკუმენტის „დასაქმება და პროფესიული განათლება” ფარგლებში შეიქმნა.
შეხვედრაზე პროფესიული განათლების განვითარების 2015 წლის პოლიტიკის მიხედვით განხორციელებული აქტივობები და ევროკავშირის ტექნიკური დახმარების პროექტით გათვალისწინებული ღონისძიებები განიხილეს. აღსანიშნავია, რომ ევროკავშირთან ერთად შემუშავებული და დამტკიცებული სტრატეგიის მონიტორინგის მიხედვით, საქართველომ აღებული ვალდებულება, რაც პროფესიული განათლების განვითარებას გულისხმობს, 100 %-ით შეასრულა. შესაბამისად, საქართველო ევროკავშირისაგან სრულად მიიღებს მეორე ტრანშით გათვალისწინებულ დახმარებას. ევროკავშირის ფინანსური დახმარება კი, ძალიან მნიშნელოვანია პროფესიული განათლების განვითარებისთვის.
„შეხვედრა ძალიან მნიშვნელოვანია როგორც ჩვენთვის ასევე საქართველოსთვის, რადგან ჩვენ ქართულ საზოგადოებას ვუცხადებთ დიდ მხარდაჭერას პროფესიული განათლების პროგრამების განვითარების მიმართულებით. ჩვენ ასევე მივიღეთ მნიშვნელოვანი გადაწყვეტილებები სამომავლოდ თუ როგორ შეიძლება გავაუმჯობესოთ სისტემა. ვისაუბრეთ ამ პროგრამის ფარგლებში, უკვე შესრულებულ სამუშაოებზე. ჩვენ დელეგაციას შეუძლია თქვას, რომ ჩვენ ვართ მოხარულები, რადგან მოხდა ჩვენი პირობების მაღალ დონეზე შესრულება“ - განაცხადა შტეფენ შთოქმა პროექტების განყოფილების უფროსმა ევროკავშირის დელეგაციის საქართველოს წარმომადგენლობაში.
სხდომას საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის პირველი მოადგილე ქეთევან ნატრიაშვილი, სამინისტროს სააგენტოების წარმომადგენლები, სექტორული საკოორდინაციო საბჭოს წევრები, დამკვირვებლის სტატუსით წარმოდგენილი საერთაშორისო დონორი ორგანიზაციები და სხვა დაინტერესებული მხარეები ესწრებოდნენ.

Employment and professional education
Session of “Sectoral Coordinating Council of Employment, Professional Education and Retraining” was held, organized by Ministry of Education and Science of Georgia, with the support of Ministry of Labor, Health and Social Affairs, which was chaired by the Minister of Education and Science, Tamar Sanikidze. Council was established within the framework of financial agreement document “Employment and Professional Education” signed between government of Georgia and EU.
During the meeting, activities were discussed, carried out according to 2015 policy of development of professional education and measures envisaged by EU technical assistance project. It should be mentioned that according to monitoring strategy, elaborated and approved along with EU, Georgia 100% implemented its obligation which envisages development of professional education. Thus, Georgia will receive support from EU provided by the second tranche. Financial aid from EU is very important for development of professional education.
“The meeting is very important for is, as well for Georgia because we are intensively helping Georgian society in the direction of development of professional education. We also took important decisions how it is possible in future to improve a system. We talked about works carried out within the frameworks of Program. Our delegation can say that we are happy that obligations taken by Georgia were implemented with high quality”, said Shtefen Shtock, head of project unit in Georgian representative office of EU delegation.
Session was attended by the first deputy minister of Education and Science, Ketevan Natriashvili, representatives of agencies of the Ministry, members of Sectoral Coordinating Council, also international donor organizations represented in the status of observer and other interested perties.