მშვიდობის კორპუსის მოხალისეთა მე-15 ჯგუფი საქართველოში მოღვაწეობას იწყებს
მშვიდობის კორპუსი აგრძელებს ქართველი ხალხის სამსახურში ყოფნას და 10 ივლისს 52 ახალი მოხალისის ფიცის დადების ცერემონიას მართავს. ეს მოხალისეთა მეთხუთმეტე ჯგუფია, ვინც საქართველოში იმსახურებს. მოხალისეებს შორისაა 33 ინგლისური ენის მასწავლებელი და 19 ორგანიზაციული განვითარების მრჩეველი, რომლებმაც წარმატებით გაიარეს თერთმეტ კვირიანი ტრენინგი, რაც მოიცავდა ქართულ ენასა და კულტურას, სამსახურთან დაკავშირებულ სპეციალიზირებულ უნარებს, ჯანმრთელობასა და უსაფრთხოებას.
ღონისძიებას საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი თამარ სანიკიძე, ამერიკის ელჩი საქართველოში რიჩარდ ნორლანდი ამერიკის საელჩოს, რეგიონალური და ადგილობრივი მთავრობების, თანამშრომელი ორგანიზაციებისა და ინსტიტუტების წარმომადგენლები, მასპინძელი ოჯახები, მშვიდობის კორპუსის თანამშრომლები და მშვიდობის კორპუსის მოხალისეები ესწრებოდნენ.
სასწავლო პროცესის ფარგლებში, იმისათვის რომ უკეთ ადაპტირებულიყვნენ გარემოში, მოხალისეები ქართულ მასპინძელ ოჯახებში ცხოვრობდნენ გორისა და ქარელის რაიონებში. ახალი სასწავლო წლიდან, ქვეყნის ათ რეგიონში, მოხალისეთა ნაწილი საქართველოს საჯარო სკოლებში ინგლისური ენის სწავლებას შეუდგება, ხოლო ნაწილი ქართულ არასამთავრობო სექტორსა და თემში მოქმედ ორგანიზაციებში იმუშავებს. ეს რეგიონებია: აჭარა, გურია, იმერეთი, კახეთ, ქვემო და შიდა ქართლი, მცხეთა-მთიანეთი, რაჭა-ლეჩხუმი, სამეგრელო და სამცხე-ჯავახეთი.
მშვიდობის კორპუსი საქართველოში საქართველოს მთავრობის თხოვნით მოქმედებს და კვალიფიციური კადრების ჩამოყვანას უზრუნველყოფს, რომლებიც ხელს უწყობენ ქვეყნის სოციალურ და ეკონომიკურ განვითარებას, ისევე როგორც ქართველებსა და ამერიკელებს შორის უკეთესი ურთიერთგაგების ჩამოყალიბებას. მშვიდობის კორპუსის მუშაობა საქართველოში 2001 წელს დაიწყო. 2015 წლის მოხალისეთა ჯგუფის ჩათვლით, სხვადასხვა თემებში მთელი ქვეყნის მასშტაბით 600-ზე მეტმა მოხალისემ იმუშავა ქართველი ხალხის გვერდით.
მას შემდეგ, რაც ჯონ კენედიმ 1961 წლის 1 მარტის ბრძანებულებით მშვიდობის კორპუსი დააარსა, 220, 000-ზე მეტმა ამერიკელმა იმსახურა 140 მასპინძელ ქვეყანაში. დღეს, 6, 8000-ზე მეტი მოხალისე მუშაობს ადგილობრივ თემებთან 64 ქვეყანაში სოფლის მეურნეობის, თემის ეკონომიკური გაძლიერების, განათლების, გარემოს დაცვის, ჯანდაცვისა და ახალგაზრდების განვითარების საკითხებში. მშვიდობის კორპუსის მოხალისეებად მიიღებიან მხოლოდ ამერიკის მოქალაქეები, მინიმუმ 18 წლის და ზევით. მშვიდობის კორპუსში მსახურობა 27 თვეს გრძელდება და ორგანიზაციის მთავარი მისიაა, ხელი შეუწყოს მსოფლიოს ხალხთა შორის მეგობრობისა და მშვიდობის დანერგვას და უკეთესი ურთიერთგაგების ჩამოყალიბებას ამერიკელებსა და სხვა ქვეყნის ხალხებს შორის.

Fifteenth Group of Peace Corps Volunteers to Begin Service in Georgia
Peace Corps continues its commitment of service to the people of Georgia with the swearing-in ceremony of a new group of 52 Peace Corps volunteers in Tbilisi on July 10. This is the fifteenth group of Volunteers to serve in Georgia. The volunteers include 33 English teachers and 19 organizational development advisors who have successfully completed an eleven-week pre-service training program concentrating on Georgian language and culture, job-specific skills, and health and safety training. To facilitate their learning and adaptation, the volunteers lived with Georgian host families in and around Gori and Kareli districts. Volunteers will teach English at secondary schools or work in NGOs and community-based organizations in ten regions across Georgia: Adjara, Guria, Imereti, Kakheti, and Kvemo Kartli, Mtskheta-Mtianeti, Racha Lechkhumi, Samegrelo, Samtskhe-Javakheti, and Shida Kartli.
A ceremony celebrating the commencement of their volunteer service held at Tbilisi State University. The ceremony was attended by  U.S. Ambassador Richard B. Norland and representatives of the U. S. Embassy, Minister of Education and Science of Georgia Tamar Sanikidze, regional and local government officials, collaborating organizations and institutions, Georgian host families, Peace Corps staff, and Peace Corps Georgia Volunteers.
The Peace Corps operates at the request of the Georgian government and provides qualified men and women who contribute to social and economic development while also promoting a better understanding between Americans and Georgians. The Peace Corps program was established in 2001 in Georgia. Since then more than 600 Volunteers have worked side by side with Georgian people in communities across the country.
Since President John F. Kennedy established the Peace Corps by executive order on March 1, 1961, more than 220,000 Americans have served in 140 host countries. Today, more than 6,800 volunteers are working with local communities in 64 host countries in agriculture, community economic development, education, environment, health and youth in development. Peace Corps volunteers must be U.S. citizens and at least 18 years of age. Peace Corps service is a 27-month commitment and the agency’s mission is to promote world peace and friendship and a better understanding between Americans and people of other countries.