სამრეწველო ინოვაციების ლაბორატორიები დაფუძნდება
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს ძალისხმევით, ბოლო წლებში, მნიშვნელოვნად გაიზარდა პროფესიული განათლების როლი მეწარმეობის განვითარებაში. ამ მიზნით, სამინისტრო საქართველოს ინოვაციებისა და ტექნოლოგიების სააგენტოს ერთად მუშაობს მეწარმეობის ახალ მოდულზე, რომელიც პროფესიულ სასწავლებლებში „ფაბლაბების“ (Fab Lab (Fabrication Laboratory) – სამრეწველო ინოვაციების ლაბორატორიების დაფუძნებას გულისხმობს. ლაბორატორიები აღჭურვილი იქნება თანამედროვე, მაღალი ტექნოლოგიებით და კომპიუტერულად კონტროლირებადი ინსტრუმენტებით.
,,ფაბლაბების“ შექმნის მიზანია:
ა) მაღალკვალიფიციური, საინჟინრო-კვლევითი უნარების მქონე კადრების მომზადება;
ბ) მსოფლიო კლასის ინდივიდუალური და ტრადიციული პროდუქტის წარმოების განვითარება;
გ) ახალი თაობის სამეცნიერო და საინჟინრო ცოდნის გავრცელების ხელშეწყობა;
დ) მაღალი დონის, ინოვაციური ხასიათის ტექნოლოგიური იდეის განვითარება და მისი შემდგომი კომერციალიზაციის ხელშეწყობა;
ე) ინოვაციურ ეკონომიკაზე გადასვლის პროცესის დაჩქარება და მისი მდგრადი განვითარება.
პროფესიულ საგანმანათლებლო დაწესებულებებში ,,ფაბლაბების“ შექმნა გაზრდის პროფესიული განათლების ხარისხს და პროფესიულ სტუდენტებს განუვითარებს ისეთ კომპეტენციებს, რომლებიც დაეხმარება მომზადებულ კადრებს, ადგილი დაიმკვიდრონ სწრაფად და მუდმივად ცვალებად საერთაშორისო და ადგილობრივ შრომის ბაზარზე.
სამრეწველო ინოვაციების ლაბორატორიების შექმნის იდეის გაზიარებისა და მომავალი თანამშრომლობის შესაძლებლობის განხილვის მიზნით, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის პირველი მოადგილე ქეთევან ნატრიაშვილი და საქართველოს ინოვაციებისა და ტექნოლოგიების სააგენტოს თავმჯდომარე ირაკლი ქაშიბაძე თბილისში არსებულ პროფესიულ სასწავლებლებს ეწვივნენ, საგანმანათლებლო პროგრამებს გაეცნენ და არსებულ ლაბორატორიები და სასწავლო პრაქტიკის ობიექტები დაათვალიერეს.

Labs of industrial innovations will be established
With the effort of the Ministry of Education and Science of Georgia, in recent years, the role of professional education in development of entrepreneurship has significantly increased. For this purpose, the Ministry, along with Innovation and Technology Agency of Georgia, is working on new module of entrepreneurship which envisages establishment of "Fab Labs" (Fabrication Laboratory) - labs of industrial innovations. Laboratories will be equipped with modern, high technologies and instruments controlled by computers.
The purpose of "Fablab" establishment is:
a) Training of high quality cadres having engineering-researcher skills;
b) Development of production of individual and traditional products of world class;
c) Facilitation of the spreading engineering and scientific knowledge of new generation;
d) Development of high quality, innovative technological idea and its following commercialization;
e) Acceleration of the process of transition to the innovative economy and its sustainable development.
Establishment of "Fablabs" in professional educational institutions will increase quality of professional education and will develop such competencies in students of those institutions which will help trained cadres to find their place on rapidly and continuously changing world and local labor markets.
For the purpose of sharing of industrial innovative labs establishment idea and consideration of possibilities of future collaboration, First Deputy of Minister of Education and Science of Georgia, Ketevan Natriashvili and Head of Georgia's Innovation and Technology Agency, Irakli Kashibadze, visited professional colleges situated in Tbilisi, got familiarized with educational programs and examined existed labs and objects of educational practice.