განათლების ადმინისტრირების სამაგისტრო ნაშრომების საჯარო დაცვა გაიმართა
ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტში საბაზო და საშუალო სკოლის საგნის/საგნობრივი ჯგუფის მასწავლებლის მომზადებისა და განათლების ადმინისტრირების სამაგისტრო  ნაშრომების საჯარო დაცვა გაიმართა, რომელსაც საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი თამარ სანიკიძე, მინისტრის მოადგილე გიორგი შარვაშიძე, სკოლის დირექტორები, საერთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენლები, სხვადასხვა უნივერსიტეტების პროფესორები და ის პედაგოგები ესწრებოდნენ, რომლებიც პრაქტიკის კვლევაში იყვნენ ჩართულნი.
მასწავლებლის მომზადების სამაგისტრო პროგრამაზე წელს პირველად არის შესრულებული პრაქტიკის კვლევები, რომელიც  ზოგადსაგანმანათლებლო სკოლების ბაზაზე ხორციელდება. მაგისტრანტებთან ერთად კვლევაში ჩართულნი არიან სკოლის ადმინისტრაცია, მასწავლებლები. პრაქტიკის კვლევით სარგებელს იღებს როგორც სტუდენტი, ასევე  კვლევაში ჩართული თითოეული მასწავლებელი და თავად სკოლა. კვლევის პროცესში სტუდენტები აცნობიერებენ იმ სირთულეებსა და გამოწვევებს, რასაც შესაძლებელია წააწყდნენ პედაგოგიური საქმიანობის დროს, ერთვებიან სკოლის ყოველდღიურობაში. მასწავლებლებს კი სტუდენტებთან მუშაობის პროცესში უვითარდებათ პრაქტიკის კვლევის უნარები, რაც ძალიან მნიშვნელოვანია მკვლევარ-მასწავლებლად ჩამოყალიბებისთვის და  პრაქტიკის კვლევის უნარის  განვითარებისთვის. ეს უნარები კი,  მასწავლებლის პროფესიული განვითარების  სქემით განსაზღვრული აუცილებელი კომპეტენციაა მათი კარიერული წინსვლისთვის.
პრაქტიკის კვლევის უნარის მქონე მასწავლებლებისა და განათლების სპეციალისტების სისტემაში შემოსვლა და არსებული კადრების ამ პროცესში ჩართვა სკოლის გაძლიერების, სისტემის გაჯანსაღების, პრაქტიკასთან დაკავშირებული პრობლემების აღმოფხვრის და მტკიცებულებებზე დაფუძნებული სწავლა-სწავლების განვითარებას ემსახურება.
რაც შეეხება საჯარო დაცვებს, იგი ხელს უწყობს განათლების სფეროს განვითარებაში ჩართული ინსტიტუციების თანამშრომლობის გაძლიერებას, სისტემაში არსებულ გამოწვევებზე ერთობლივ მსჯელობას და რაც მთავარია, პრობლემის გადაჭრის გზების ძიებას.
საჯარო დაცვები ასევე განაპირობებს სამაგისტრო ნაშრომების ხარისხის გაუმჯობესებას, ხოლო პოტენციურ დამსაქმებლებთან მჭიდრო ურთიერთობა ხელს შეუწყობს კურსდამთავრებულების დასაქმებას.

Public defense of master works in educational administration was held
In the Ilia State University, public defense of master works in training of basic and high school subject teacher and in educational administration was held which was attended by Tamar Sanikidze, Minister of Education and Science of Georgia, Deputy Minister Giorgi Shervashidze, representatives of international organizations, directors of schools, professors of various universities and those teachers who were involved in research of practice.
In master program for training of teachers, for the first time researches of practice were implemented in current year, which is carried out on the base of public schools. Along with master students, school administrations and teachers are involved. Practice research benefits are receiving as students as well as each teacher and school itself. During the research process, students are realizing those difficulties and challenges which they may encounter in pedagogical practice, and are involving in everyday's life of school.
Teachers are developing skills of practice research in the course of working with students which is very important to become a teacher-researcher and developing a skill of practice research. These skills are necessary competency, defined by the teacher's professional development scheme, for their career success.
Entering of teachers with skill of practice research and educational specialists in the system and involving of these cadres in process is serving to the purposes of school strengthening, improvement of system, elimination of problems associated with the practice and development of learning and teaching based on evidence.
As for public defenses they are helpful for strengthening of collaboration of institutions involved in educational sphere, joint discussions about challenges in the system and, as most important, searching for ways of problem solving.
Public defenses also cause improvement of quality of master works, and close relationship with potential employers will help to the employment of graduates.