ქუთაისში სასკოლო მზაობის პროგრამის პრეზენტაცია გაიმართა
საქართველოს  განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილემ ლია გიგაურმა სასკოლო მზაობის საგანმანათლებლო პროგრამა ზურაბ  ჟვანიას  სახელობის სახელმწიფო ადმინისტრირების სკოლის მსმენელებს, როგორც ადგილობრივი თვითმმართველობის წარმომადგენლებს გააცნო.
განათლების  სამინისტროს მიერ შემუშავებული  იქნა ერთიანი კონსოლიდირებული  სტრატეგია  უწყვეტი  განათლების სისტემის განხორციელების  მიზნით. სწორედ ამ სტრატეგიის ნაწილი ხდება სკოლამდელი განათლების ახალი მოდელი, რომლის განმახორციელებელი ორგანო საბავშვო ბაღია. ბაღები კი, ადგილობრივი თვითმმართველობის დაქვემდებარებაშია. მნიშვნელოვანია, რომ ადგილობრივი თვითმმართველობების მხრიდან სკოლამდელი აღზრდის დაწესებულებებში უნდა იყოს უზრუნველყოფილი საგანმანათლებლო გარემო, რესურსები რათა მოხდეს ბავშვების სათანადო მომზადება სკოლისათვის.
სასკოლო მზაობის პროგრამის წარმატებით განხორციელებისათვის დიდი მნიშვნელობა აქვს სამინისტროსა და ადგილობრივი თვითმმართველობის წარმომადგენლებს შორის ეფექტურ თანამშრომლობას. შეხვედრაზე საუბარი შეეხო სასკოლო მზაობის პროგრამის წარმატებით განხორციელებისათვის საჭირო საკითხებს. აუცილებელია, რომ სწორად იყოს გადანაწილებული ფუნქციები და გამიჯნული იყოს ვალდებულებები. ასევე, ძალიან დიდი მნიშვნელობა აქვს კომუნიკაციას სამინისტროსა და ადგილობრივ თვითმმართველობებს შორის.
სკოლამდელი განათლება უმნიშვნელოვანესი ეტაპია ბავშვის განვითარებაში. ამ დროს ყალიბდება ყველა ის ძირითადი უნარი, რომელსაც შემდგომ ბავშვი იყენებს, როგორც სკოლაში, ასევე, ზოგადად, მთელი ცხოვრების განმავლობაში. სკოლამდელი განათლების საფეხურზე ხდება იმ მნიშვნელოვანი კომპეტენციების განვითარება, რაც  ბავშვის სასკოლო მზაობას უზრუნველყოფს. როდესაც ბავშვი სასკოლო მზაობის კუთხით სათანადოდ არის განვითარებული, იგი ბევრად უფრო წარმატებულია განათლების შემდეგ ეტაპებზე (სკოლა, უმაღლესი სასწავლებელი და სხვა) და ეს მნიშვნელოვნად მის შემდგომ ცხოვრებისეულ წინსვლას განსაზღვრავს.
ზურაბ ჟვანიას სახელობის სახელმწიფო ადმინისტრირების სკოლის მსმენელები, როგორც ადგილობრივი თვითმმართველობის  თანამშრომლები, აქტიურად უნდა იყვნენ ჩართულები  სკოლამდელი განათლების  რეფორმის  ხარისხიანად და  წარმატებით  განხორციელებაში.

Presentation of school readiness program was held in Kutaisi
Lia Gigauri, Deputy Minister of Education and Science of Georgia, familiarized attendees of Zurab Zhvania School of Public Administration, as representatives of local self governance, with the school readiness program.
Unified consolidated strategy with the purpose of continuous educational system implementation was prepared by the Ministry of Education and Science of Georgia. New model of preschool education is becoming a part of this very strategy and kindergarten is an implementation body for this. Kindergartens are under the control of local self governance. It is important that educational environment and resources should be provided in preschool educational institutions by the local self government bodies to ensure appropriate preparation of children to the school education.
Effective collaboration between the Ministry and local self governance is very important for the successful implementation of school readiness program. During the meeting necessary issues for successful implementation of school readiness program were discussed. It is necessary to correctly distribute functions and separate responsibilities. Also, communication between the Ministry and local self governance is very important.
Preschool education is most important stage in the development of pupil. During this stage all main skills are formed which then are used by the kid, in school or, generally, in the course of whole life. During a preschool period development of those important components is going which ensure kid's readiness for school. When a pupil is sufficiently developed with regard of school readiness, he/she is much more successful in following stages of education (school, higher education, etc.) and this mostly determine pupil's progress during a life.
Attendees of Zurab Zhvania School of Public Administration as employees of local self governance, should be actively involved in qualitative and successful implementation of preschool educational reform.