რუსთაველის ფონდს ახალი სამეთვალყურეო საბჭო ჰყავს
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს რუსთაველის ფონდი 2015 წლის 21 აპრილიდან ახალი წესდებით მუშაობს. მიმდინარე რეორგანიზაციის შედეგად, ფონდის მართვის მიზნით, შეიქმნა ახალი კოლეგიალური ორგანო - სამეთვალყურეო საბჭო, რომლის შემადგენლობაშიც პირველად შევიდნენ მსოფლიოში აღიარებული უცხოელი და ქართველი მეცნიერები, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი და მინისტრის მოადგილე. სამეთვალყურეო საბჭოს უცხოელი და ქართველი წევრები ანაზღაურების გარეშე იმუშავებენ ფონდის განვითარებისთვის, მსოფლიოს სხვადასხვა ქვეყნის გამოცდილების გათვალისწინებით განახორციელებენ ფონდის მმართველობას.
დღეს, მინისტრი თამარ სანიკიძე და შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდის გენერალური დირექტორი მარინე ჩიტაშვილი ახალ სამეთვალყურეო საბჭოს შეხვდნენ და სამეთვალყურეო საბჭოს წევრებს ფონდის მუშაობის პრიორიტეტები და ბოლო ოთხი წლის მუშაობის სტატისტიკა გააცნეს, ასევე განიხილეს რუსთაველის სამეცნიერო ფონდის განვითარების ახალი სტრატეგიული გეგმა.
მნიშვნელოვანია აღინიშნოს, რომ რეორგანიზაციის შედეგად იგეგმება: საერთაშორისო ექსპერტთა ქსელის გაფართოება; გრანტების მენეჯმენტის ერთიანი ახალი სისტემისა და ახალი ბაზის შექმნა; საქართველოს ერთიანი სამეცნიერო პორტალის შექმნა; სამეცნიერო საინფორმაციო და ტექნოლოგიური ინფრასტრუქტურის ხელშეწყობა; საკონკურსო პროგრამების რეორგანიზაცია და ახლის შექმნა.
ფონდის პრიორიტეტებად განისაზღვრა: ფონდის სტრატეგიისა და სამოქმედო გეგმის შესაბამისობა საქრთველო 2020-ის პრიორიტეტებთან; მიზნობრივი, გრძელვადიანი საგრანტო პროექტები STEM-ის მიმართულებით; შეფასების ახალი კრიტერიუმები-საუკეთესო პროექტების დაფინანსება; საქართევლოს შემსწავლელი მეცნიერებების პროგრამა; ახალგაზრდა მეცნიერთა განვითარების ხელშეწყობის გაძლიერება; მეცნიერება იწყება სკოლიდან; ახალ საერთაშორისო პარტნიორ ორგანიზაციებთან თანამშრომლობა და ერთობლივი კვლევების ხელშეწყობა; გამოყენებითი კვლევების ერთობლივი საგრანტო კონკურსი GITA -სთან და საქპატენთან თანამშრომლობით.

Shota Rustaveli Foundation of the Ministry of Education and Science of Georgia from April 21, 2015 is working with new Charter. As a result of ongoing re-organization, new collective body was established - Supervisory Board members of which for the first time became renowned foreign and Georgian scientists, Minister of Education and Science of Georgia and Deputy Minister. Foreign and Georgian members of Supervisory Board will work without salary for the development of Foundation, and will implement governance of Foundation with the consideration of experience of various countries in the world.
Today, minister Tamar Sanikidze and Marine Chitashvili, Director General of Shota Rustaveli National Science Foundation, met with members of new Supervisory Board and got familiarized them with priorities of Foundation activities and statistics of work for last 4 years. Also, new strategic plan for development of Shota Rustaveli National Science Foundation was reviewed.
It is important to note that after reorganization there are following plans: widening of network of international experts; creation of unified system of grant management and new base; creation of unified scientific portal of Georgia; support for scientific informational and technological infrastructure; reorganization of competition programs and creation of new ones.
Priorities of the Foundation determined as follows: correspondence of the strategy and action plan of Foundation to the priorities of Georgia 2020; target, long-term grant projects in the direction of STEM; new criteria of estimation - financing of best projects; program of sciences studying Georgia; strengthening of support for young Georgian scientists; science begins in a school; collaboration with new international partners and facilitation of the joint researches; joint grant competition for applied researchers, in collaboration with GITA and Sakpatenti.