რეგიონებში პროფესიული ცენტრები უნდა გაძლიერდეს
განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა დიმიტრი შაშკინმა აჭარის რეგიონის პროფესიული სასწავლებლები მოინახულა, მათ შორის ქობულეთის პროფესიული სწავლების ცენტრი, სადაც ხდება კვალიფიციური კადრების მომზადება ტურიზმის სფეროში დასასაქმებლად.
როგორც დიმიტრი შაშკინმა ქობულეთის პროფესიულ სასწავლებელში სტუმრობისას აღნიშნა, დიდი მნიშვნელობა ენიჭება რეგიონული ცენტრების გაძლიერებას, რომელთაც მთელი რეგიონის სტუდენტთა მიზიდვის მიზნით, ძლიერ სასწავლო ბაზასა და ტექნიკურ აღჭურვილობასთან ერთად, სასურველია გააჩნდეთ კომფორტული საერთო საცხოვრებლები, ან სატრანსპორტო საშუალებები. აქედან გამომდინარე, მინისტრის გადაწყვეტილებით ქობულეთის პროფესიული სწავლების ცენტრის საერთო საცხოვრებელი ახალი სასწავლო წლის დაწყებამდე სრულად იქნება რეაბილიტირებული, რის შედეგადაც 300-მდე სტუდენტი საერთაშორისო სტანდარტების შესაბამის გარემოში შეძლებს ცხოვრებას. ცენტრში საერთო საცხოვრებელის რეაბილიტაციასთან ერთად დამატებით   30 კლასკაბინეტიც გაკეთდება. შესაბამისი ინფრასტრუქტურის არსებობის შემთხვევაში გაიზრდება კვალიფისიური კადრების მომზადების დონე, რაც საბოლოოდ ხელს შეუწყობს აჭარის რეგიონში ტურიზმის განვითარებას.
ქობულეთის პროფესიული ცენტრის სასწავლო კორპუსს 2006-2007 წლებში განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს მიერ  სრული რეაბილიტაცია ჩაუტარდა და თანამედროვე ტექნიკით აღიჭურვა. 2008-2009 წლებში თეორიული მეცადინეობა 191 პროფესიულმა სტუდენტმა დაამთავრა და  პრაქტიკებზე სხვადასხვა სასტუმროებსა და რესტორნებში განაწილდა. ამჟამად ცენტრში 201 პროესიული სტუდენტი სწავლობს.

The Regional Vocational Education and Training Centers have to be Improved
The Minister of Education and Science visited the vocational education and training centers of Ajara region. He visited Kobuleti  vocational education and training center, where the trainees are prepared in order to be  employed in tourism.
As the Minister noted during his visit in Kobuleti vocational education and training center,  strengthening the  regional  centers by creating  comfortable conditions in dormitories , or transport  support, strong educational base as well as the technical equipment will attract students’ attention through the whole region. Therefore,  Kobuleti  dormitory will be fully refurbished before the beginning of the next academic year. As the result, around 300 students will have an opportunity to live in the environment that will be in compliance with international standards. 30 additional classrooms will be also renovated. The training quality will be improved in the case of subsequent infrastructure. Consequently, this will support the development of tourism in Ajara.
The building of Kobuleti vocational education and training center was fully renovated and equipped with the modern technique by the Ministry of Education and Science in 2006-2007. 191 students graduated   from the theoretical courses in 2008-2009 and were nominated on practices at different hotels and restaurants. Currently, 201 students study at this center.