შეხვედრა აშშ-ის ათასწლეულის გამოწვევის კორპორაციის (MCC) წარმომადგენლებთან
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინსიტრი, თამარ სანიკიძე აშშ-ის ათასწლეულის გამოწვევის კორპორაციის (MCC) რეგიონული ვიცე-პრეზიდენტის მოადგილეს ევროპის, აზიისა და ლათინური ამერიკის ქვეყნებში ფატიმა სუმარის და კორპორაციის სხვა წარმომადგენლებს შეხვდა.
შეხვედრის მიზანი იყო საქართველოსთვის ათასწლეულის გამოწვევის კორპორაციის მეორე, 140 მილიოინ აშშ დოლარის კომპაქტის ფარგლებში მიმდინარე პროგრამების განხილვა. შეხვედრაში მონაწილეობა მიიღეს ათასწლეულის გამოწვევის ფონდი - საქართველოს აღმასრულებელმა დირექტორმა მაგდა მაღრაძემ და ათასწლეულის გამოწვევის კორპორაციის საქართველოს წარმომადგენლობის დირექტორმა კატერი კლემენტიმ.
"მოხარული ვარ, რომ ვიმყოფები საქართველში. ეს ჩემი პირველი ვიზიტია თბილისში, რაც ამერიკის შეერთებულ შტატებსა და საქართველოს შორის არსებული მნიშვნელოვანი პარტნიორობის შედეგია. ათასწლეულის გამოწვევის კორპორაციის მეორე კომპაქტი საქართველოსთვის, რომელიც განათლების ხარისხის გაძლიერებას ემსახურება წარმატებით მიმდინარეობს. ჩვენ, ათასწლეულის გამოწვევის კორპორაციაში, მადლობელი ვართ ამერიკის შეერთებულ შტატებსა და საქართველოს მთავრობასა და ხალხს შორის ძლიერი პარტნიორობით" განაცხადა ფატიმა სუმარმა.
კორპორაციის მეორე კომპაქტის მიზანია საქართველოში საბუნებისმეტყველო, საინჟინრო და ტექნოლოგიური განათლების ხარისხის გაძლიერება ადამიანურ კაპიტალის განვითარების გზით. კომპაქტი ემსახურება საქართველოში სიღარიბის დაძლევასა და ეკონომიკური ზრდის ხელშეწყობას ზოგადი, ტექნიკური, პროფესიული და უმაღლესი განათლების ხარისხის განვითარების გზით.

Meeting with Representative of Millennium Challenge Corporation (MCC)
Minister of education and science Tamar Sanikidze met Deputy Assistant Secretary of State for South and Central Asian Affairs at the U.S. Department of State Phatima Sumar and othr representatives of the corporation.
The goal of the project was a discussion of programs under the second $140 million Compact between the Millennium Challenge Corporation (MCC). Caucasus Regional Manager of the OSI International Higher Education Support Program's Academic Fellowship Program Magda Maghradze and MCC Resident Country Director Kateri Clement participated at the meeting.
“I am glad to be in Georgia. This is my first visit to Tbilisi and that is a result of a significant partnership between United States of America and Georgia. the second $140 million Compact between the Millennium Challenge Corporation (MCC) for Georgia which is amied at th improvement of the quality of education is successful. We, at Millennium Challenge Corpration, appreciate the strong partnership between United States of America and Georgian government and people”, said Phatima Sumar.
The aim of the second compact of the corporation is improvement of a quality of science, engineering and technological education in Georgia via developing of a human capital. The compact serves the goal of defeating poverty and increasing of economy growth via promoting the quality of secondary, technical, professional and high education in Georgia.