განსაკუთრებული ზრუნვისა და საჭიროების მქონე პირთა დასაქმების ხელშეწყობა
სასტუმრო რედისონში სამუშაო შეხვედრა გაიმართა თემაზე „მოწყვლადი, დაბალკონკურენტუნარიანი ჯგუფების დასაქმების ხელშეწყობა დაინტერესებულ მხარეებთან თანამშრომლობის განვითარებით“. შეხვედრა საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს, საქართველოს შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტროსა და სოციალური მომსახურების სააგენტოს ორგანიზებით განხორციელდა. სამუშაო შეხვედრაში მონაწილეობა განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის პირველმა მოადგილემ ქეთევან ნატრიაშვილმა, სახელმწიფო უწყებების, სხვადასხვა ეკონომიკური სექტორის, არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლებმა და დამსაქმებლებმა მიიღეს.
ხელისუფლებისათვის კვლავ მნიშვნელოვან გამოწვევად რჩება ქვეყანაში უმუშევრობის შემცირება. აღნიშნული მიმართულებით მნიშვნელოვანი ნაბიჯები გადაიდგა, თუმცა საზოგადოების მოწყვლადი ჯგუფების წარმომადგენელთა (შშმ პირები, ყოფილი პატიმრები, პრობაციონერები, სოც დაუცველები, ახალგაზრდები და ა.შ) დასაქმების ხელშეწყობა, სახელმწიფოს მხრიდან, დამატებითი ღონისძიებების გატარებას მოითხოვს.
საქართველოს პარლამენტის 2013 წლის 26 დეკემბრის N1888 - რს დადგენილებით მოხდა გაერთიანებული ერების ორგანიზაციის 2006 წლის 13 დეკემბრის „შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა უფლებების კონვენციის“ რატიფიცირება.
რატიფიცირების შემდეგ საქართველოს მთავრობამ შეიმუშავა მთელი რიგი სამართლებრივი აქტები შშმ პირთა უფლებების დაცვის მიმართულებით. ასევე სახელმწიფო პროგრამები, რომელიც მიმართულია მოწყვლად ჯგუფებს მიკუთვნებულ პირთა სამოქალაქო რეინტეგრაციასა და რესოციალიზაციაზე. დასაქმების მიმართულებით კონვენციით გათვალისწინებული ვალდებულებების რეალიზებისათვის მოხდა უწყებათაშორისი კოორდინაციის გაძლიერება და ერთობლივი ინიციატივების განხორციელება მოწყვლადი ჯგუფების დასაქმების ხელშეწყობის მიმართულებით. კერძოდ: საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო ახორციელებს მნიშვნელოვან რეფორმას „ინკლუზიური პროფესიული განათლების დანერგვა საქართველოს პროფესიული განათლებისა და გადამზადების სისტემაში“, რაც უზრუნველყოფს შეზღუდული შესაძლებლობისა და სპეციალური საგანმანთლებლო საჭიროების მქონე პირთა აღჭურვას დასაქმებისათვის აუცილებელი უნარებით და კოლეგა სამინისტროებთან ერთად ახორციელებს შშმ პირთა დასაქმების ხელშეწყობის სერვისების პილოტირებას.
საქართველოს შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტრო და სსიპ - სოციალური მოსახურების სააგენტო, ადგილობრივ თვითმმართველობებთან და სხვადასხვა დაინტერესებულ უწყებებთან თანამშრომლობით, ახორციელებს მოწყვლად ჯგუფებს მიკუთვნებული სამუშაოს მაძიებლებისთვის დასაქმების ხელშეწყობის მომსახურებების მიწოდებას.
საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს - დანაშაულის პრევენსიისა და ინოვაციური პროგრამების ცენტრი - ყოფილ პატიმართა სამოქალაქო ინტეგრაციისა და რესოციალიზაციის მიზნით, ახორციელებს მნიშვნელოვან სახელმწიფო პროგრამებს.
სასჯელაღსრულებისა და პრობაციის სამინისტროს - პრობაციის ეროვნული სააგენტოს მთავარი მიზანია მსჯავრდებულთა და პირობით ვადაზე ადრე გათავისუფლებულ პირთა რეაბილიტაციისა და საზოგადოებაში ინტეგრაციის ხელშეწყობა.
სპორტისა და ახალგაზრდულ საქმეთა სამინისტრო და ბავშვთა და ახალგზრდობის განვითარების ფონდი ახორციელებს პროგრამებს, რომლიც ხელს უწყობს ახალგაზრდების, მათ შორის მოწყვლადი ჯგუფებიდან, უფლებებისა და თავისუფლებების დაცვას, მათი ნიჭისა და უნარების განვითარებით საზოგადოებაში დამკვიდრებას.
თბილისის მერია სსიპ სოციალური მომსახურების სააგენტოსთან ერთად, ახორციელებს შრომის ბაზარზე შშმ პირთა კონკურენტუნარიანობის ამაღლებისა და დასაქმების ხელშეწყობის პროგრამებს. შესაბამისად, ყველა ამ პროგრამის განხორციელების, მტკიცებულებაზე დაფუძნებული სახელმწიფო პოლიტიკის შემუშავებისა და სამომავლო საკანონმდებლო ინიციატივების მომზადებისათვის უაღრესად დიდი მნიშვნელობა აქვს საზოგადოებისა და დაინტერესებულ მხარეთა ჩართულობას.
სამუშაო შეხვედრის მიზანს წარმოადგენს მოწყვლადი ჯგუფების საკითხებზე მომუშავე ყველა მხარე აქტიურად ჩაერთოს ერთიან დიალოგში და წარმოადგინოს მოსაზრებები მიმდინარე პროცესების უფრო ეფექტიანად წარმართვისათვის. შეხვედრაზე განხილული და შეჯერებული იქნება მოწყვლადი ჯგუფების დასაქმების ხელშემწყობი მოდელები, რის შემდეგაც დაიწყება მათი პილოტირება. სამუშაო შეხვედრის ფორმატია პარალელური სესიები და მცირე (თემატური) სამუშაო ჯგუფები.

Employment of People with Disabilities
A meeting was held at Radisson hotel where the issue of “promotion of an employment of people with disabilities in cooperation with interested counterparts”. The meeting was organized by the Ministry of Education and Science of Georgia, Ministry of Health, Labor and Social Affairs of Georgia and the Social Service Agency. The first deputy minister Ketevan Natriashvili, representatives of economic sector, nongovernmental organizations and employers participated in the meeting.
Unemployment is still a challenge for the government. Significant steps were taken to decrease unemployment though additional measures must be taken to solve the issue of employment of people from vulnerable groups of society (people with disabilities, former prisoners, probationers, unprotected groups, youth etc.)
On December 26, 2013 Georgian parliament by the ruling N1888rs ratified “The Convention on the Rights of Persons with Disabilities” (13 December, 2006).
After the ratification Government of Georgia adopted a set of legal acts in order to protect rights of people with disabilities as well as state programs aimed at civil reintegration and social rehabilitation of people from vulnerable groups.
In order to fulfill the obligations of the convention the coordination between bodies was made more effective to help vulnerable groups of society in employment. These measures contain next steps: The Ministry of Education and Science of Georgia is working on the reform “Implementation of the Inclusive Professional Education in the System of Professional Education and Retraining of Georgia” which will provide people with disabilities and ones who need a special education with necessary skills. The Ministry of Education and Science of Georgia together with its counterpart ministries implements pilot projects of employing people with disabilities.
The Ministry of Health, Labor and Social Affairs of Georgia and LEPL – Social Service Agency in cooperation with local authorities and other bodies promote employment of people from vulnerable groups.
The centre of prevention of crime and innovative programs of The Ministry of Justice of Georgia implements important state programs aimed at civil integration and social rehabilitation of former prisoner.
The main goal of Ministry of Corrections of Georgia – National Probation Agency is a rehabilitation and social reintegration of prisoners and parolees.
Ministry of Sports and Youth Affairs of Georgia and Children and Youth Development Fund implement programs which assist observance of rights of youth (also youth from vulnerable groups) and help to establish them in society by developing their skills.
The Tbilisi City Hall together with LEPL Social Service Agency implements programs assistance to employment and of increasing a competitiveness of people with disabilities in labor market. Involvement of society and all interested parties is very important for implementation of all those programs, development of proof-based policies and preparing future legal acts.
The goal of the meeting is to involve all parties that work on the issues of vulnerable groups of society into common dialogue and express their opinion in order to increase effectiveness of the ongoing processes. Models of assistance to employment of people with disabilities will be discussed on the meeting and after that their piloting process will be launched. A format of the meeting includes parallel sessions and small working (theme) groups.